Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Икономическото развитие в страната следва графиката на раждаемостта"

Лидия Шулева: Платеното майчинство в пълен размер да се изплаща и при по-ранно връщане на работа

"В момента ги наказваме – те се връщат на работа, а ние им отнемаме осигурителни права"

| Интервю
Снимка: БТА

Платеното майчинство да продължи и при по-ранно връщане на работа, за да се подкрепи положителния демографски тренд у нас, наблюдаван през миналата година.

Такава идея лансира в ефира на БНР Лидия Шулева, бивш министър на труда и социалната политика, бивш министър на икономиката. 

"Оказва се, че България има най-дългото майчинство в Европа, но това не е оказало съществено влияние върху раждаемостта. Оставането на жените дълго време вкъщи се отразява на тяхната квалификация. След това по-трудно си намират работа, получават и по-ниски заплати. 

Предлагаме, ако една жена реши да се върне на работа, преди да изтече майчинството ѝ, парите които ѝ се полагат, да продължат да ѝ бъдат изплащани в пълен размер. Да може евентуално да наеме детегледачка, която да ѝ помага. 

В момента ги наказваме – те се връщат на работа, а ние им отнемаме осигурителни праваТова не е справедливо и трябва да се промени. Имаме успех в тази посока и той е, че сме подсигурили 50% от плащането на майчинството за първата година. Преборихме се за промяна в закона. То вече е в сила, но искаме да бъде 100%". 

Във всички развити държави се наблюдава демографска криза, отчете Шулева. 

"През 1990 година сме имали 105 000 родени бебета, докато през 2023 г. са 57 478. Хубавата новина е, че за първи път през 2023 г. има леко повишаване спрямо 2022 г.".

Повишаването на раждаемостта с 1% не е бейби бум, обясни обаче тя.

"Подобряването на жизнения стандарт оказва влияние. Икономическото развитие в страната следва графиката на раждаемостта. Освен това, през миналата година и повече хора са се завърнали в България".

Шулева отбеляза в предаването "12+3", че е член на "Съвета на жените в бизнеса в България", в който активно се работи по възможностите за подкрепа на семействата.

"Най-голяма необходимост от подкрепа има за децата до 12-годишна възраст. Изработили сме законодателни предложения, които се свеждат до ползване на гъвкаво работно време от родителите и на дистанционна работа".

Второто важно нещо е наличието на детски градини в големите градове, обясни Шулева. 

"В държавата има пари за построяване на детски градини, но общините не могат да се справят по една или друга причина. Ние предлагаме да се осигури субсидия за частния бизнес, за да изгради градини, като има ангажимент децата в тях да плащат същите такси, каквито в държавните за определен период. Много от бизнесите имат и социални програми, но държавата трябва да ги подкрепи. Може да бъде частично финансирането, но срещу намалена такса за определен период". 

Друго предложение е в Министерството на труда и социалната политика да се направи програма за квалификация на детегледачки, каза Лидия Шулева. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: Епопея на загубените

Асен Василев:  В България има избирателно правосъдие… В България има произвол. Това, което се случи с Благомир Коцев, с влизането при жена му, с това, че не им се дава достъп до адвокат - това е абсолютен произвол. *** Иван Вазов е Патриарх на българската литература и архитект на националната ни идентичност. Малко трудно..

публикувано на 12.07.25 в 12:40

Леко напрежение сред пътуващите за Благоевград и Рилския манастир заради протеста на "Възраждане" против еврото

В Кюстендюслско се провежда пореден протест в защита на българския лев, организиран от партия “Възраждане”. Автошествието започна преди около 2 часа часа от Дупница и преминава по главен път Е - 79. То ще завърши в град Рила. Автомобилите се движат с 30 километра в час, но движението в района не е спряно. Заради бавното пътуване, се..

публикувано на 12.07.25 в 12:38

Велина Чакърова: Страните от БРИКС+ ще бъдат ключови за храните в бъдеще

БРИКС+ устоя на предизвикателствата на времето , но в следващите 10 години той няма да бъде институционализиран . Точно това е разковничето за устойчиво съществуване на формата. Това мнение изрази в интервю за БНР Велина Чакърова, геополитически анализатор, бивш директор на Австрийския институт за външна политика, създател на агенцията за..

публикувано на 12.07.25 в 12:13

Приемателната комисия с положително становище за въвеждане на постоянната организация по ул. "Опълченска"

Приключи административната процедура по съгласуване на изпълнената постоянна организация на движение на ул.“Опълченска“ в участъка от бул.“Тодор Александров“ до бул. “Сливница“ от Пътна полиция – КАТ при СДВР. Днес се проведе приемателна комисия на обекта, която излезе с положително становище за въвеждане на постоянната организация. Това съобщиха от..

публикувано на 12.07.25 в 12:05
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: Вече се мисли за възстановяването на украинската икономика

Вече се мисли за възстановяването на икономиката на Украйна и за приобщаването ѝ към европейските вериги на доставки. ЕК постепенно прави това, което Европа прави най-добре: изграждане на инфраструктура за мирен просперитет. Това каза пред БНР Руслан Стефанов, програмен директор на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), след..

публикувано на 12.07.25 в 11:53
Фредерик Тетю

Фредерик Тетю: Тръмп се е променил в сравнение с първия си мандат

Война срещу нелегалната имиграция в Съединените щати, срещу върховенството на закона, срещу независимостта на правителствените институции, срещу американските университети. Търговски войни и с конкуренти, и със съюзници. Само за половин година от завръщането си в Белия дом Доналд Тръмп напредна значително в промяната на Америка и на света към..

публикувано на 12.07.25 в 11:45
Пожарникари работят на мястото, където се разби самолетът на

Катастрофата с Еър Индия на 12 юни - заради изключени превключватели за контрол на горивото?

Предварителен доклад за катастрофата с Еър Индия на 12 юни посочва, че и двата превключвателя за контрол на горивото са били преместени в положение "изключено", преди самолетът да се разбие, предаде Би Би Си. 260 са жертвите на катастрофата Самолет на "Еър Индия" се разби минути след излитането си от Ахмедабад От записите в пилотската..

публикувано на 12.07.25 в 11:07