Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Твърде голямото количество също е вредно"

Д-р Петър Чипев: Проблемите със съня - основна причина за инсулт и инфаркт

"Необходимо е да имаме регулярно по седем часа сън"

| Интервю
Д-р Петър Чипев
Снимка: Пламена Бачийска

Проблемите със съня са сред основните причини за мозъчен инсулт и инфаркт на миокарда - водещи причинители на смърт. За това предупреди в ефира на БНР д-р Петър Чипев, специалист по медицина на съня и пулмолог.
Той обясни кои са основните фактори, вляещи върху качеството на съня.

"Прекомерната работата на стомаха може да доведе до некачествен сън. Ставането по малка нужда накъсва съня. В повечето случаи ние го приемаме за симптом на дихателни нарушения, а не толкова за проява на прекомерен прием на течности. 

Нужно е в помещението да не бъде нито твърде студено, нито твърде топло. Комфортът ни, свързан с матрак и възглавница, също е важен. И влажността на въздуха оказва значение. Тишината е голям проблем". 

Липсата на сън може да е сиптом на инсомния, но и проява на лоша хигиена на съня. 

"Липсата на чувство за освежаващ сън може да е симптом на много заболявания на съня.

Трябва да се проведе консултация със специалист, ако липсата на достатъчно сън се появава често - повече от три пъти в седмицата. И второто, което и по-важно - ако чувстваме някакъв дискомфорт през деня от това –  изморени сме, не се концентрираме или сме сънливи. Това вече може да е болест или нужда от повече сън. 

Дихателните нарушения са един от най-честите проблеми по време на сън. Не става въпрос само за сънна апнея". 

Д-р Петър Чипев посочи, че твърде голямото количество сън също е вредно.

При тийнеджърите има физиологично забавена фаза на съня, обясни още той в предаването "Хоризонт до обед".  

"Те нормално заспиват по-късно. Дори едно заспиване след 12 часа понякога е физиологично. Проблемът е ранното ставане. Ефектът от недоспиването  при учениците води до проблеми с тяхната работоспособност и концентрация".  

Д-р Чипев обясни дали съня може да бъде компенсиран.

"В дългосрочен план - не, но в краткосрочен план – да. Ако в определени периоди от живота - месец или седмица, недоспиваме, бихме могли да компенсираме в почивните  дни. Много хора обаче нямат тази възможност заради работния си график или заради болести, свързани със съня. Може да се компенсира, но не във всеки случай. 

Необходимо е да имаме регулярно по седем часа сън на ден. Всяка сутрин и вечер да лягаме и ставаме в определен час.  Това даже е препоръчително да се случва и в почивните дни. Ако сънят не  е регулярен, започва да има негативни ефекти". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите от вота на 24 ноември, съобщават местни медии. Президентските избори в северната ни съседка бяха спечелени изненадващо от независимия кандидат, известен с проруските си и антинатовски позиици Калин Джорджеску, който получи..

публикувано на 27.11.24 в 21:39
Вицепрезидентът Илияна Йотова на церемонията по връчването 14-ите национални отличия „За жените в науката

Обявиха трите победителки в Националната програма "За жените в науката"

На официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяха обявени трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката".  Всички те получиха по 5000 евро награда за подпомагане на кариерното им развитие.  "За жените в науката" е инициатива на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, Софийския..

публикувано на 27.11.24 в 20:37
Снимката е илюстративна, архив.

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София, съобщиха от МВР. Няма причини за притеснение, допълниха от вътрешното министерство. Проверката вече е приключила.  Рентген е засякъл взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София По-рано тази вечер беше задействана апаратура за откриване на опасни..

публикувано на 27.11.24 в 20:12

КЗП за мобилните оператори: При предсрочно прекратен договор се дължи само стандартна неустойка до 3 месечни вноски

При предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори клиентите вече ще дължат само стандартната неустойка в размер до три месечни вноски. Начисляваните досега допълнително лихви за неизползваните от абонатите отстъпки за времето до изтичането на договора са неравноправни условия, които трябва да отпаднат до един месец, съобщиха от..

публикувано на 27.11.24 в 20:05

С черна кърпа върху бюста на Левски в Босилеград напомниха за 105 години от Ньойския договор

Българи от Западните покрайнини поставиха черна кърпа върху бюста на Васил Левски в Босилеград по случай 105-ата годишнина от Ньойския дотовор, с който над 200 000 българи остават извън границите на България. Босилеградчани отпътуваха днес за София за участие в митинга по повод  годишнината от Ньойския договор в София. В Босилеград решиха по този..

публикувано на 27.11.24 в 19:58

Шествие "Български марш" на ВМРО по повод 105 години от подписването на Ньойския договор

От Войнишкия лъв при НДК тръгва шествие "Български марш", организирано от ВМРО по повод 105-годишнината от подписването на Ньойския договор. Тук звучи "Шуми Марица", чуват се и тъпани, виждат се и български знамена. В деня, в който през 1919 година е подписан Ньойският договор, членове и симпатизанти на ВМРО се събраха пред Войнишкия паметник в..

публикувано на 27.11.24 в 19:39

Проф. Владимир Чуков: Новината мобилизира силите, които се опитват да реализират примирие и с "Хамас"

Самата израелска държава си поставя различни цели по отношение на двете терористични организация. За "Хамас" да бъде ликвидирана и изкоренена, те са в малка територия - 365 кв. км в Ивицата Газа, която до 2005 г. беше в Израел. Докато "Хизбула" е част от една независима арабска държава, член на Общото събрание на ООН, активно и авторитетно..

публикувано на 27.11.24 в 19:08