Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Боянското блато е малко съкровище": Как да го опазим?

| Репортаж
Боянско блато

Утре - 26.10, в столичния квартал "Павлово" ще бъде открита изложба с фотографии на птици, обитаващи Боянското блато. Тя се изпълнява по проект, свързан със защитата на блатото, а кадрите, които ще бъдат показани, са част от фотографски конкурс и имат за цел да запознаят широката общественост със значимостта на влажните зони в цялостната екосистема. 

"В края на октомври все още  е много зелено. Чуваме и птиците. На това място през последните 4-5 години са наблюдавани над 130 вида птици".  
Александър Колев
Адвокатът Александър Колев и природозащитникът Георги Камов стоят зад каузата за съхранение и опазване на единствената влажна зона на територията на столицата.

"Боянското блато е едно малко съкровище".

"19 от документираните тук видове са защитени. Има голямо разнообразие през всички сезони". 

До преди 100 години мястото, където в момента се намира Боянското блато – в подножието на планината Витоша, е било съвсем диво, но се свива до площ от около 12 декара.

"През 2022 година багери и строителна техника навлязоха в границите на блатото и заринаха една трета от него", разказа Александър.

На един хвърлей от блатото, което е познато на хората в Бояна още като Голямо Боянско блато, се е намирало и по - малко.

"Навлязоха в границите на блатото и заринаха една трета от него. То също присъства на картите още от Освобождението насам. Беше унищожено, след което се построиха къщи. От две години те стоят празни и наводнени", обясни той.

През последните години граждани, загрижени за съдбата на голямото Боянско блато започват битка със собствениците на имоти в опит да го спасят.

"Идеята им беше просто да го източат, да го унищожат, след което да започнат строителни дейности. Четири метра спряха заливането на "Бояна","Бъкстон", "Манастирски ливади" с около 10 хиляди кубика вода".

"Най-голямата заплраха пред такива места, които са в градски зони, е замърсяване или застрояване".

"Това е водното огледало. Привидно изглежда красиво, но цялата папрат в блатото е признак за мръсните води, които незаконно се изливат в него и реално го задушават. Това е доста сериозен риск за естествения хабитат на всички птици". 

Пътят към опазването, според Александър Колев и Георги Камов, е на първо място правилното устройство на този тип територии и по-широката осведоменост на гражданите.

"Намираме се в полите на Витоша, но не сме в границите на природен парк Витоша. Тук има естествена флора и фауна, но тя е в урбанизирана територия. Частните собственици трябва да бъдат обезщетени по някакъв начин. Всеки от нас може да запази тези богатства".
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов говори пред медиите по време на посещението си Стара Загора след работната среща с ръководството на ТЕЦ 2 - 26 ноември 2024 г.

България и "Булгартрансгаз" не са се отказали от проекта за разширение на газохранилище "Чирен"

България и "Булгартрансгаз" не са се отказали от проекта за разширение на газохранилище "Чирен". Това обяви служебният министър на енергетиката Владимир Малинов по повод обявеното разследване на "Антикорупционния фонд", в което се твърди, че държавата се е отказала от 26 млн. лв. неустойки заради провалените сондажи за разширяването на газовото..

публикувано на 26.11.24 в 19:52

Откриха паметник на Благовест Сендов пред Факултета по математика и информатика на СУ

Паметник на акад. Благовест Сендов беше открит днес в парковото пространство пред Факултета по математика и информатика на Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев, председателят на Българската академия на науките (БАН) акад. Юлиан Ревалски и внукът на..

публикувано на 26.11.24 в 19:49

Предлагат поскъпване на водата в Смолянско с 6%

С близо 6% поскъпване на водата в Смолянска област предлагат от КЕВР. Предложението е от първи януари 2025 г. цената на кубик да скочи с 31 стотинки, а именно - абонатите на ВиК-Смолян да плащат вече 5,68 лв. с ДДС за кубик вместо досегашните 5,37 лв. (с ДДС).  Това са последиците от недоброто управление на проекта за водния цикъл, които оказват влияние..

публикувано на 26.11.24 в 19:38
Президентът на България Румен Радев (втори вляво) и президентът на Виетнам Лъонг Къонг (втори вдясно) и кметът на Русе Пенчо Милков (крайният вляво) - Ханой, 26 ноември 2024

Кметът на Русе: Запазването на контрола по границата с Румъния след приемането в Шенген е неправилно

Запазването на контрола по българо-румънската граница за поне шест месеца след приемането на двете страни в Шенген е неправилно решение, заяви кметът на Русе Пенчо Милков: "Трафикът, който минава през нашия град и се задържа с часове, ни затормозява. Пътят минава през тялото на града, там минават десетки хиляди коли всеки ден и хиляди тежки..

публикувано на 26.11.24 в 19:24
Секретарят на Народния комитет на Хайфонг - Ле Тиен Чоу и президентът Румен Радев - 26 ноември 2024 г.

Президентът в Ханой: Мъдрата дипломация предотвратява военни конфликти, укрепва мира и стабилността

Мъдрата дипломация предотвратява военни конфликти, укрепва мира и стабилността, посочи президентът Румен Радев пред бъдещи дипломати в Ханой. Радев изнесе лекция в Дипломатическата академия на МВнР във Виетнам Президентът подчерта, че през последното десетилетие диалогът между България и Виетнам на най-високо политическо ниво се подобрява...

публикувано на 26.11.24 в 19:20

Среща за организацията по границите след приемането ни в Шенген ще се проведе в МС

Утре в Министерския съвет ще се проведе среща относно организацията по границите ни след като страната ни стане пълноправен член на Шенген. Това предстои да бъде гласувано на срещата на министрите на вътрешните работи от ЕС на 12 декември в Брюксел. Съвещанието ще се проведе след правителственото заседание в сряда и в него ще вземат участие министри от..

публикувано на 26.11.24 в 19:14
Лидерът на ИТН Слави Трифонов.

Трифонов: Бойко, като не желаеш да се занимаваш с тази "разбита държава", повече не се явявай на избори

Държавата са хората и думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов обиждат всички българи - това заяви в публикация във Фейсбук лидерът на ИТН Слави Трифонов,  коментирайки изявлението му, че "не желае да се занимава с тази разбита държава". След като предлаганата управленска формула на ГЕРБ  - с премиер лидерът ѝ Бойко Борисов и с председател на..

публикувано на 26.11.24 в 18:57