Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виктор Данчев: Няма как да се прави космическа индустрия при липсата на космическа стратегия

| Репортаж
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В седмицата, в която приключва поредната предизборна кампания, в България дойде директорът на НАСА Бил Нелсън. Като част от европейската и си обиколка, той припомни в серия от срещи с властимащи, студенти и бизнес, че НАСА е отворена за всички, които искат да са част от бъдещата космическа икономика. 
България има потенциал. Къде е той и какво трябва да се направи, за да не пропускаме възможности в новите космически хоризонти пред бизнеса.
45 години след първия космически полет първият ни български космонавт Георги Иванов също коментира възможностите на България.
А изпращането на първия български астронавт вероятно е била една от темите на разговор между Георги Иванов и директора на НАСА Бил Нелсън. Но няма как да знаем. 
Няколкодневното посещение на Нелсън мина точно под знака, точно на този призив – "Време България да има астронавт". Обаче и НАСА за сега не дава обещания по тази тема. Но директорът на Космическата агенция на САЩ наблегна на космическата икономика, от която България трябва да е част.
"Докато говорим се случва следното. Бизнесът от Земята отива в космоса. Ще се зароди нова, космическа икономика. Част от нея вече съществува. В България дори ще посетя фирма за производство на сателити. И това е примерът за новата космическа икономика, каквато не сме имали преди 20 години. Тъй като се очаква растежа на тази икономика, България трябва да бъде част от нея. В същото време българин може да лети в рамките на американската програма за космическата станция и като част от международния екипаж за няколко седмици. Има неограничени възможности в космическата икономика. Разберете, всяка нация има възможност, защото нещата няма да останат просто тук на Земята. Затова завършете образованието си. Учете тези неща, които са вашата страст. Трупайте знания, които ще ви подготвят. И може би някъде по пътя си може да сте българският астронавт. Или да сте хората, които ще го изпратят в Космоса. Астронавтът не стига там без своя екип. А това са хора с обширни знания, които проектират, строят, създават всякакви неща, за да се поддържа човешкият живот в тази много трудна среда", казва Бил Нелсън.
Трудната среда на космическия бизнес вече е преодоляла фирмата, от която част е и Виктор Данчев, технически директор в "Ендуросат". Компанията, с над 10-годишен бизнес с нано и малки сателити, изпратени от стотици клиенти по света в орбита, наистина привлече директора на НАСА Бил Нелсън. Затова и погледът на Виктор Данчен към бъдещото участие на България в новата космическа индустрия звучи като изведен не от теорията, а от практиката.
Роботизирани изследвания, инспекция на космически кораби, създаване на модели за справяне с космическия боклук, модулните сателити, места, за които няма нужда са се търсят субсидии – Космос и ИИ, оптика, телекомуникации, всичко това е българската ниша в новия бизнес на Космоса. 
Компанията на Димитър Димитров вече се оглежда за потенциалните възможности. Защото "Уайзър Технолъджи" вече решава доста от софтуерните задачи в телекомуникационната, автомобилната, отбранителната и финансовата индустрии у нас и по света. 
Сега двата сектора – аутомотив и IT дават 15 процента от БВП на България. И тези числа трябва да са достатъчния знак за готовността за участие и на бизнеса, а на България в космическата икономика, обяснява Димитър Димитров.
За развиването на този потенциал обаче са нужни няколко неща - хората на първо място. 
Димитър Димитров обяснява, че родители и общество са осъзнали влиянието за появата на новите професии. А бизнесът не може да подмине факта, че държавата все пак има граници и е длъжен да реагира, за да има ресурс.
И Виктор Данчев обяснява, че компанията му си сътрудничи с три университети - ВВУ "Георги Бенковски" в Долна Митрополия, ВВМУ "Никола Вапцаров" и СУ "Св. Климент Охридски", като първите два са военни.
За създаването на хора за космическата индустрия трябва натрупване във времето, свидетелства и Гергана Герова от Физическия факултет на СУ. Като част от катедрата по метеорология и геофизика тя най-добре знае, как космическата икономика е полезна за хората. Знае и как точно държавата трябва да подходи занапред.
Само за 8 човека е държавната поръчка за една от програмите в Софийския, отчита Гергана Герова. 
"Трябва да се върне и доверието на родителите към обучението. Поне онова, предоставено във ВУЗ-овете съвместно с бизнеса", казва тя.
"Няма как да се прави космическа индустрия при липсата на космическа стратегия", предупреждава Виктор Данчев от "Ендуросат".
"И страната ни трябва и да е пълноправен член на Европейската космическа агенция", допълва Димитър Димитров от "Уайзър Технолъджи".
България вече увеличава вноските си в ЕКА. Достигнато нивото от 2 млн. лева, което отговаря на статут на кооперираща с ЕКА държава, каза служебният зам.-министър на иновациите и растеж Георги Ангелов. 
Пет милиона трябва да стане вноската ни, за да може България да премине в предпоследното ниво на асоцииран член. Георги Ангелов не посочи срокове за повишаването на финансирането. Но успокои, че на фона на политическата нестабилност в областта на технологиите в страната има консенсус. Но и при този консенсус, и в предизборната надпревара няма и дума за това кога България би имала приета Космическа стратегия.
Подробности чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Продължава борбата с пожара на Крит.

Продължава борбата с пожарите в Халкидики и Крит

Огромни пожари бушуват на гръцкия Крит и полуостров Халкидики, където почиват и много български туристи.  Част от огнената стихия на Халкидики е овладяна, съобщават от Гражданска защита. Продължава борбата на пожарникарите, за да спрат разпространението на огъня към горския район над Вурвуру на втория ръкав на Халкидики.  В едната посока огънят..

публикувано на 03.07.25 в 04:58
Бен Кий

Бившият началник на Кралския флот беше лишен от званието адмирал след афера с колежка

Британското министерството на отбраната съобщи, че е прекратило службата на бившия началник на Кралския флот Бен Кий след разследване на неговото поведение, което доказа, че е имал афера с по-млада колежка. Бен Кий беше отстранен от длъжност през май, след като беше започнато разследване за предполагаема връзка с колежка. Пълното разследване е довело до..

публикувано на 03.07.25 в 03:59
Пропалестински протест в Лондон, 13 април 2024 г.

Обединеното кралство забрани "Палестинско действие" като терористична организация

В Обединеното кралство депутатите гласуваха за забрана на "Палестинско действие" като терористична организация, въпреки някои опасения на правозащитници, че този ход може да се окаже удар върху легитимните форми на протест.  Във Великобритания искат да забранят групата "Палестинско действие“ Проектът за заповед за изменение на Закона за..

публикувано на 02.07.25 в 22:00

Азербайджанци у нас осъдиха смъртта на граждани от азерски произход в Екатеринбург

Азербайджанската диаспора в България осъди действията на руските сили на реда, които са довели до смъртта на граждани от азерски произход в град Екатеринбург. От сдружението призовават международните правозащитни организации да обърнат внимание на случаите в Руската федерация, при които се говори за "етническа престъпност" и се подбужда омраза..

публикувано на 02.07.25 в 21:50

Младите лекари очакват одобрен законопроект за заплащането на труда им до края на юли

Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" очакват до края на юли да има одобрен от парламента законопроект, с който се определя минималното заплащане на труда на медицинския персонал. Това стана ясно след организирана от тях дискусия по темата, която се проведе в Народното събрание. Протестиращите поискаха минималната заплата за лекар без..

публикувано на 02.07.25 в 21:46

Иран спира сътрудничеството с МААЕ

Иран спира сътрудничеството с Международната агенция за атомна енергия. Президентът на страната Масуд Пезешкиан утвърди решението, което бе гласувано миналата седмица от иранския парламент с аргумента, че агенцията взима страната на външните врагове на Ислямската република. Иран увери, че служителите на МААЕ в страната са в безопасност С..

публикувано на 02.07.25 в 21:12

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов излезе с позиция по скандала

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов от "Продължаваме промяната" излезе с позиция по скандала. Според него решението да бъде махнат е взето едностранчиво от градоначалника инж. Огнян Атанасов и без да е разговаряно с него. Служители на Общината разказват, че двамата били приятели, но във вторник имали остро пререкание по..

публикувано на 02.07.25 в 20:05