Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на анимацията

| Интервю
Снимка: pixabay

Днес отбелязваме Световния ден на анимацията. Денят се отбелязва от 2002 г. насам по инициатива на Международната асоциация на анимационното кино.

На този ден през 1892-ра в Париж художникът-изобретател Емил Рейно демонстрира публично своето изобретение - праксиноскоп или прожекционен апарат, благодарение на който показва движещи се картинки. За своя "оптически театър" той използвал 500 рисувани на ръка изображения. Така била създадена 15-минутната анимация "Бедният Пиеро".

Праксиноско́п


За създатели на анимацията обаче, се считат Джеймс Стюарт Блактън и Емил Кол, който създава през 1908-ма първия филм, направен с техниката на традиционната анимация и разказващ за човече, направено от пръчици.

За най-ранен анимационен филм обаче, се смята изгубеният "Апостолът", заснет в Аржентина през 1917 г, а 20 години по-късно компанията "Дисни" заснема първия пълнометражен анимационен филм - "Снежанка и седемте джуджета".

Кадър от филма

Анимациите не само развличат, но и помагат - и на малки, и на големи, разказаха за БНР психотерапевтите Боряна Кръстева и Живета Василева:

"Общуването с качествено изкуство много помага да разбираме човешкия свят".

"Филмите са един добър така провокатор на това ние през какво минаваме, как го преживяваме - малко като в огледало да можем да се видим какво става, т.е. по-лесно да го приемем, тъй като когато кажеш на някого нещо в прав текст, той го отрича".

В интервю за предаването "Нощен Хоризонт", посветено на анимацията и как този тип филми влияят за решаването или привличането на вниманието върху различни социални и емоционални проблеми, психотерапевтите разказаха и какво представлява психодрамата и как  чрез арт терапия можем да повлияем положително на психическото и менталното си здраве.

Мария Петрова, Живета Василева, Боряна Кръстева и Зорница Близнашка

В звуковите файлове може да чуете и какво се крие зад анимации като "Отвътре Навън" - първа и втора част, "Тайната на Коко" и "Енканто", т.е. повече за невидимото с просто око, а по-скоро осезаемото от нас като хора, които преживяват посланията, вплетени в тези филми на "Дисни". Като поколенческата травма и елементите от различни психични разстройства, заложени в "Енканто", теми като прошката, паметта за починалите близки след тяхната загуба - в "Тайната на Коко" и за емоционалното израстване в поредицата "Отвътре навън".

Постев на анимацията

Герои от анимацията

Герои от анимацията

По публикацията работиха: Венцислав Василев, Зорница Близнашка, Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали в Курска област

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали срещу нахлуването на Украйна в руската област Курск. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски, предаде АФП. Пхенян изпрати хиляди войници, за да подсилят руската армия, включително в граничната област Курск, където през август Украйна извърши ударно..

публикувано на 23.12.24 в 20:26
Кметът на Сапарева баня Калин Гелев

Общинари от Сапарева баня бяха на работно посещение в Йордания

Група общинари от Сапарева баня, водена от кмета на курорта Калин Гелев, се върна от работно посещение в Кралство Йордания и побратимения град Мадаба. Наскоро по решение на общинските съветници в Сапарева баня една от улиците в града вече носи името на йорданския град Мадаба, известен с поклонническия си туризъм и богатата си история. В един от..

публикувано на 23.12.24 в 20:10

Арестуваха двама българи на магистрала в Сърбия за нападение над баща и син

Сръбската полиция арестува двама български граждани на магистралата Белград - Ниш край град Велика Плана за агресивно поведение, съобщи агенция ТАНЮГ. Полицейското управление в Смедерево съобщи, че двамата българи, Г.Г. на 23 години и И.Г. на 48 години, са обвинени, че вчера са нападнали вербално и физически с ръце и крака, както и с дървена и..

публикувано на 23.12.24 в 19:47
Проф. Георги Рачев

Проф. Георги Рачев: Сняг ще има на 27 декември, над 1200 м ще ги затрупа

На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България и то много. Снегът ще е в планината, красиво  и коледно . В София и в по-ниските части ще си е влажно, дъждовно и кално, каза климатологът проф. Георги Рачев в интервю пред БНР. Утре, 24 декември, "ще е дъжд и сняг, и повече дъжд":  "В София на Коледа няма да има сняг, на Бъдни вечер..

публикувано на 23.12.24 в 19:45
Мат Гейц

Комисия установи: Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари за наркотици и секс

Комисията по етика към Камарата на представителите на Конгреса на САЩ е установила, че бившият конгресмен от щата Флорида Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари на жени за наркотици и секс, включително и на 17-годишна, предаде агенция Ройтерс, позовавайки се на американски медии, запознати с окончателния вариант на доклада на комисията...

публикувано на 23.12.24 в 19:37
Снимката е илюстративна, архив.

Мирослав Йотов: Най-честата грешка е пиратката да се държи в ръка и да се запали

В категория Ф2 и Ф3 на пиротехническите средства попадат и пиратките. При тях проблемът е със звуковото налягане и затова са в по-тежка категория . Важно е да се чете  инструкцията. Най-честата грешка е да се държи пиратката, да я запалят и после хвърлят. Това е забранено. Това предупреди Мирослав Йотов – главен директор на "Надзор на пазара"..

публикувано на 23.12.24 в 19:13
Изложбата

Фотоизложба за Босилеград и документален филм показват в театъра в Кюстендил

Фотоизложата "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" ще бъдат показани тази вечер в Общинския драматичен театър в Кюстендил. Наскоро филмът беше представен в българския културен център в Скопие. Автори са Асен Великов, Вихрен Георгиев и фотографът от Кюстендил Владислав Чанев. Снимките са от едноименния фотопленер..

публикувано на 23.12.24 в 19:04