Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Тодор Галунов: Политическият елит е длъжен да постави националния интерес пред партийния

"Идеята за празния хладилник измества изцяло политическите идеи, това е битовизиране на политиката"

| Интервю
Проф. Тодор Галунов:
Снимка: Личен архив

Идеята за празния хладилник измества изцяло политическите идеи, това е битовизиране на политика. Тичане от избори на избори разрушава самото занимание с политика.

Това коментира политологът проф. Тодор Галунов в предаването "Нещо повече" на БНР.

"В момента действащият политически елит има своя шанс да докаже, че сегашната система е жизнена. Това става, когато загърбят своя интерес и направят кабинет. Виждаме 3 години как българският политически елит поставя на първо място партийните интереси", предупреди професорът.

Според него в дясното политическо пространство имат еднакви доктрини и вътрешна политика, няма големи разлики. 

"Проблемът се крие чисто личностно и кадрово – не се разбраха за регулаторите. В крайна сметка въпросът е изцяло личностен", посочи политологът.

Той предупреди, че смяната на политическия модел е трудно, защото минава през Велико НС: 

"Мисля, че сегашният модел може да устои. Засега само се говори за проекта на президента Радев, а ние трябва да говорим за конкретни неща. Българският политически елит показва, че не притежава определени нива на коалиционна култура. Виждам, че има 9 формации в НС и щом никой не ги е оспорил, това е волята на българските граждани, а българският политик трябва да изпълни тази воля."

Проф. Галунов определи 51-вия парламент като пъстър, интересен и може да има сблъсък на идеи, "представени са всички - крайно дясно, крайно ляво, проамериканско, проруско, хората са различни и е нормално да пращат различни политици".

"Общото е, че всички трябва да мислят за държавата. Трябва да се направи нещо, за да не се постави под съмнение целият политически модел, защото може да се появи нещо радикално. По-добре е да спасим парламентарната демокрация", препоръча проф. Галунов.

Според него националният интерес трябва да бъде обединяваща сила и досегашният действащ елит е длъжен да постави националния интерес пред партийния.

"Защо искаме циментирани мнозинства, ние много повече сме патили от липсата на реална опозиция. В последните 7 избора имаме лица, които са копи-пейст депутати. Сега е последен шанс да покажат, че са загърбили своето политическо его - могат да направят кабинет и да докажат, че в шарен парламент са намерили решение", посочи политологът.

И коментира, че "Борисов има основание, като казва, че хората са гласували по този начин, но когато се види, че политически кабинет е невъзможно да се направи, е добре да се пробва и този вариант - за експертен".

Той обясни, че са възможни два вида мнозинство в новия парламент – ад хок и постоянно, идеята е да проработи парламентът и правителството, за да се решат важните въпроси – Шенген, еврозона и в България да се живее малко по-спокойно политически.

И е категоричен:

"Най-добрият вариант е тези хора, които се вълнуват, просто да излязат да гласуват масово и да дадат легитимност на властта, каквато и да е тя. Защото масовото гласуване нямаше да промени кой знае колко съотношението на силите в парламента. Вероятно щеше да има едно равномерно разширяване, но тогава парламентът и правителството щяха да имат висока степен на легитимност, а не 35%. Един парламент, избран с 60% - 70%, тогава никой няма право да отказва да образува правителство, никой няма право да отказва управление. Така че масовото гласуване трябва да се състои рано или късно, за да може да има промени в същността на правене на политика". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промени в наредбата за дроновете, транспортното министерство предлага по-строги мерки

Министерството на транспорта и съобщенията публикува за обществено обсъждане промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и надзора над техните оператори, които предвиждат по-строги мерки. Заложено е създаване на центрове за обучение на управляващите дронове, в които изискванията са почти идентични с изискванията към центровете за..

публикувано на 02.07.25 в 08:26

Патриарх Даниил ще отслужи литургия в Бачковския манастир

Патриарх Даниил ще отслужи литургия в Бачковския манастир, след което участва в освещаването на Българо-Грузински духовно-културен център "Дарбази", създаден с подкрепата на грузинската общност у нас. Центърът е в памет на основателите на Светата обител Григорий и Абасий Бакуриани и грузинските богослови Йоан Петрици и Григорий - монаси от..

публикувано на 02.07.25 в 08:26
Цончо Ганев

Цончо Ганев: Потъваме в дългова криза още преди еврозоната

Влизането в еврозоната ще допринесе да потънем още повече в дълг, заяви пред БНР Цончо Ганев, заместник-председател на "Възраждане" и на парламента. За правителството разбирането за устойчивост на публичните финанси е да потънем още преди влизането в еврозоната в дългова криза , смята той. При 41 милиарда дълг преди настоящото управление..

публикувано на 02.07.25 в 08:11

Кампания за кръводаряване в големите областни центрове

Кампания за кръводаряване ще се проведе в кръвните центрове в София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Благоевград. Акцията започва в 8,30 часа и ще продължи до 12 часа, а нейни организатори са Българската асоциация на пострадали при катастрофи, фондациите "Ангели на пътя", "Ключът е любовта", "Стефан Стефанов" и Асоциацията за..

публикувано на 02.07.25 в 08:09
Джей Ди Ванс

Републиканците в Сената приеха мегазаконопроекта на Тръмп за федералните данъци и разходи

С решаващия глас на вицепрезидента Джей ди Ванс републиканците в американския Сенат приеха мегазаконопроекта на Доналд Тръмп за намаляване на федералните данъци и разходи, известен още като "Големия красив законопроект". Законопроектът беше приет с 51 на 50 гласа с помощта на вицепрезидента Джей Ди Ванс, след като трима републиканци гласуваха..

публикувано на 02.07.25 в 08:00
ВТУ

Среща на българските училища в чужбина във Велико Търново

Българските неделни училища зад граница се събират на годишната си среща във Великотърновския университет.  35 представители на българските неделни училища от Испания, Гърция, Кипър, Италия, Германия, Австрия, Турция, Румъния, Сърбия, Албания и Обединените арабски емирства три дена ще обсъждат на срещата си във Великотърновския университет..

публикувано на 02.07.25 в 08:00
Калоян Стайков

Калоян Стайков за поскъпването на тока: Върнахме се 10 г. назад в регулирането на цените

" Голямата разлика при промяната в цената идва от очакваната цена, на която НЕК продава електроенергията за крайните снабдители . Разликата между прогнозната цена и постигнатата такава е около 50 лв. на мегаватчас, която позволява и намаляване при крайната цена на микса на крайните снабдители и съответно крайната цена за домакинствата". Това..

публикувано на 02.07.25 в 08:00