Гласувалите с "Не подкрепям никого" растат и на тези избори са 82 618 души, посочи пред БНР журналистът Кристиян Юлзари.
Неговото наблюдение е, че преди изборите в социалните мрежи са се забелязвали опити да се убедят хората, че гласуването с "Не подкрепям никого" няма никакъв смисъл. Той напомни обаче 2021 г., след протестите срещу третия кабинет на Бойко Борисов, когато имаше кампания за гласуване и тогава се убеждаваха хората да гласуват, дори да не припознават никой от кандидатите, защото това пречи на малки партии с купен вот да влязат в парламента, вдигайки 4-процентната бариера.
По думите му на парламентарни избори този вот има 2 функции. На първо място той влиза в изчисляването на избирателната активност. Но втората функция, за която никой не говори и не е толкова популярна, е за евентуален референдум, подчерта Юлзари в интервю за предаването "Хоризонт до обед". И обясни:
"Едно от изискванията в Закона за прякото участие на гражданите, за да бъде един референдум валиден, е в него да са гласували поне толкова души, колкото са гласували на последните парламентарни избори".
По думите му има смисъл да се гласува с каквото и да било, отколкото човек да прави своя вот невалиден. Според него вотът "Не подкрепям никого" се явява възможност за хората от малките населени места, които не искат да подкрепят например основния работодател или общината:
"Те отиват да гласуват, но вместо да подкрепят силния в даденото населено място, в случая ако не са съгласни с неговата политика, те гласуват с "Не подкрепям никого". Така хем са отишли, хем са ги видели, а в същото време имат чиста съвест, че не са подкрепили нещо, в което не вярват и не се припознават".
Журналистът подчерта, че този инструмент не трябва да се подценява, защото той има своята тежест.
Цялото интервю на Ирина Недева с Кристиян Юлзари в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
От 100 години България празнува професионалния празник на лесовъдската колегия Седмица на гората. По традиция официалната програма ще започне с молебен за съхраняване на българските гори. Службата ще се проведе в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" от 11 часа и ще бъде отслужена от патриарх Даниил. Юбилейното издание на..
Турбуленциите ще продължат с пълна пара и тази седмица. Най-вероятно ще видим още спад на борсовите индекси, разпродажби на акции, много е вероятно да започнат и реципрочни мерки на някои държави. Това прогнозира пред БНР икономическият и финансов анализатор Юлиан Войнов във връзка с въведените мита от Доналд Тръмп. "Нещата вървят..
Търговските мита и ситуацията в Газа ще са основни теми на срещата между Доналд Тръмп и гостуващия му израелски премиер Бенямин Нетаняху. Тя се случва на фона на нарастващ брой цивилни жертви на войната и признанието на Израел, че погрешка е бомбардирал конвой от линейки. По последна информация от ивицата журналист и още един човек са..
Президентът на Сърбия Александър Вучич възложи мандат за съставяне на правителство на проф. д-р Джуро Мацут, който е лекар ендокринолог, предаде БТА. Вучич обяви номинацията тази вечер по време на обръщение към нацията и каза, че кандидатът за министър-председател има впечатляваща биография. Сръбският президент започва консултации за..
По 2 млрд. лв. годишно са необходими за подобряване на пътната мрежа в продължение на 10 години, за да имаме хубави и качествени пътища. За тази година са определени 1,2 млрд. лв., а само за обследване за необходими 35 млрд. лв., каза инж. Ясен Ишев, председател на Научно-техническия съюз по транспорта и специалист по пътно..
Отбелязваме Световния ден на здравето, който е професионален празник на работещите в хуманната медицина. У нас от 2006 година денят е обявен за Професионален празник на здравеопазването. Статистиката показва, че в България практикуват близо 30 хиляди лекари и над 44 хиляди професионалисти по здравни грижи, като медицински сестри, лекарски..
Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии". Председателят на училищния синдикат Янка Такева ще дискутира темата "Добродетели и религии" в българското училище заедно с представител на Светия Синод на БПЦ. Идеята за промяна в учебната програма е на..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..