Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Андрей Андреев: Лекар - пациент - това е среща на доверието със съвестта

Доц. Андрей Андреев
Снимка: Станислава Пирчева

Доц. Андрей Андреев, един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения. 

"Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта, каза за БНР доц. Андрей Андреев.

Това определение, споделено от негов възрастен колега, продължава да ръководи практиката му и подчертава етичния и хуманен аспект на медицината.

Д-р Андреев беше лектор на 23-тата национална среща на фондация "Медии Общество Семейство Традиции" (МОСТ) на тема - "Географски неуравновесеното медицинско обслужване – проблеми и прогнози".

Говорят експертите: Кога ще се остойности трудът на медиците?

Д-р Перчева: 3D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

За доц. Андреев офталмологията като специалност, която изисква не само прецизност и задълбочени знания, но и способността да се вижда красотата в самата анатомия на окото. Офталмологът разказа за уникалната симбиоза между изкуството и науката в тази специалност – как работата с окото не е просто медицинска процедура, а акт, който носи нещо поетично и дълбоко в себе си.

Една от основните теми на разговора беше развитието на офталмологията през последните десетилетия. Доц. Андреев сподели, че макар технологиите в медицината да са се развили с бързи темпове, някои основни предизвикателства все още остават. Операциите на катаракта и трансплантациите на роговица са области, в които той продължава да вижда нуждата от подобрения, като се поставя въпросът как новите технологии могат да бъдат съчетани с по-хуманен подход към пациентите.

Трансплантацията на роговица е една от най-сложните интервенции в офталмологията и доц. Андреев обсъди както техническите аспекти, така и психологическите предизвикателства, свързани с нея. Той сподели, че дори при големия напредък в медицината, пациентът често остава изправен пред предизвикателството да се довери на лекаря, а това доверие е най-съществената част от лечението.

Интересът на доц. Андреев към литературата, особено класически произведения като "Дон Кихот", също беше обсъден. Лекарят разказа как тези произведения му помагат да поддържа въображението си будно и как въображението играе важна роля в неговата медицинска практика. Според него, комбинацията от наука и въображение е това, което позволява на лекаря да открива нови пътища в лечението.

"Срещата на доверието със съвестта" – това е сърцевината на лекарската професия според доц. Андрей Андреев. По думите му в основата на всяко лечение стоят не само уменията на лекаря, но и дълбокото уважение към човешкото достойнство.

Доц. Андрей Андреев е един от водещите офталмолози в България с дългогодишен опит и множество международни признания. Завършва Висшия медицински институт в Плевен през 1980 г., след което развива кариерата си в областта на офталмологията. Специализира в Германия и заема ключови позиции, като става началник на очната клиника в Националната многопрофилна транспортна болница „Цар Борис III“. Той е член на престижни организации като Американската академия по офталмология и Европейското дружество по катарактална и рефрактивна хирургия. Като управител на „Очна клиника Ден“ в София, доц. Андреев активно работи върху иновациите в медицината и винаги поставя пациента на първо място.


Още по темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с доц. Андрей Андреев.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09
Енчо Керязов

Фондация "Енчо Керязов" с нова кампания за деца таланти в 14-ото издание на "Нощ на звездите"

Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават  до 5 февруари  в четири  различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

2025 г.: очаквай неочакваното

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08