Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на българския фолклор.
Родена е на днешния 19 ноември през 1936 г. в родопското село Левочево, намиращо се в близост до гр.Смолян.
Богат и наситен е творческият път на Надежда Хвойнева - от читалищните сцени на самодейността, концертните пътувания с група „Наша песен“ заедно с Борис Машалов, Радка Кушлева, Гюрга Пинджурова до музикалните студия и Ансамбъла за народни песни на БНР.
Като певица и солистка на хор „Мистерията на българските гласове“ покорява световната публиката от престижните зали „Карнеги хол“, „Линкълн център“, „Кенеди център“ в САЩ, „Барбикън хол“ – Лондон, „Олимпия“ – Париж, зала „Чайковски“ – Москва и др.
През 2001 влиза в номинацията „Жена на годината“ от Американски биографичен институт за особен принос в световното изкуство.
За огромния талант на Надежда Хвойнева, смолянският автор Светозар Казанджиев пише книга, която озаглавява „Неповторимата“.
От 2002-а в родното село на Надежда Хвойнева се провежда конкурс за млади таланти на името на певицата – „С песните на Надежда Хвойнева“.
Нейното голямо сценично излъчване и човешко обаяние завинаги останаха в сърцата на хиляди нейни почитатели. Тя е и почетен гражданин на гр. Смолян. Увековечиха я с паметник в родното ѝ село Левочево.
Повече за Надежда Хвойнева може да чуете в звуковия файл.
Концлагерът „Белене” е създаден на 27 април 1949 г. с поверително постановление на Министерския съвет, ръководен от министър-председателя Георги Димитров. С него комунистическото правителство взима решение да бъде създадено трудово-възпитателно общежитие (ТВО). С тази задача е натоварено МВР, на което са предадени островите на река Дунав – Персин,..
В звуковия файл можете да чуете изречението, което стана победител в месечната класация, а също и новите предложения от изминалата седмица. Водещ - Даниела Якова.
На 25 април се навършват 63 години от рождението на Петя Дубарова. Наричат я "слънчевото дете на българската поезия", останала завинаги в нея седемнадесетгодишна. Петя учи в английската езикова гимназия в Бургас „Гео Милев“, което е нейна мечта. Поетесата много пъти е споделяла, че обожава английския език. Многократно е изнасяла литературни четения на..
Група деца от Смолян снимат филм. Те са на различна възраст, но ги обединява идеята сами да създадат игрален филм. Сюжетът е криминален , а освен актьори, децата са и сценаристи, оператори и монтажисти. Учениците имат амбиция да заснемат пет сезона с по 12 епизода . Досега има готови 4 серии. Репортаж на Радостина Чернокова в..
От 18 април по кината тръгва новият филм за легендарната българска експедиция „Еверест ‘84“. Той се казва „Жестокият път“ – както наричат Западния гребен, най-трудния маршрут до този връх. Преди 40 години Христо Проданов става първият българин, изкачил Еверест, а по-късно други четирима алпинисти от експедицията – Иван Вълчев, Методи Савов, Кирил..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..
Гост на "Нощен Хоризонт" е Николай Милчев – поет и писател и чест гост на БНР. Той дълги години бе учител по Български език и литература в..