65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни.
Сред тях са родословно дърво на Васил Левски, колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на бележити търновци, чийто имена са записани в историческите хроники, документи. Даренията са показани в изложбата "Заедно да съхраним историческата памет", която е подредена в музей "Възраждане и Учредително събрание" във Велико Търново.
Регионалният исторически музей във Велико Търново непрекъснато обогатява совите фондове и не малка заслуга за това имат дарителите.
"Последното дарение, което получихме само преди седмица, е от частен монетен двор – медал от тяхната серия „Светци“, направен от чисто сребро. Изобразява от едната страна свети Димитър Солунски, а от другата страна изобразява резбован кръст", разказа музейният директор Иван Църов.
Самият той дари на музея стара снимка, която е спасил от пазар за стари вещи, на която е български войник. Снимката е анонимна, но този войн заслужава паметта му да бъде възкресена, така както са го почитали неговите роднини, посочи Иван Църов. Като дарение великотърновския музей получи и два изключително интересни антични съда:
"Единият е от землището на село Къпиново, където човек случайно го е намерил в сипей край една гора. Това патера от последна четвърт на II век – първа половина на III век. Много наподобява канче с дружка от съвремието, но всъщност в римско време се е използвал като култов съд за възлияния при различни церемонии. Другият съд е дарение от колегата археолог д-р Калин Чакъров и е още по-голяма патера. Намерена е в покрайнините на Павликени при изкореняването на едно дърво. Има надпис, който още не сме разчели, но това е нещо много, много ценно".
За първи път Регионалният исторически музей във Велико Търново получава родословно дърво на Апостола на свободата Васил Левски, разказа музейният уредник Боряна Боянкинска и куратор на изложбата "Заедно да съхраним историческата памет":
"Господин Иван Чолаков го е изработил, проследявайки мъжката линия от рода на Васил Левски и своите проучвания е отразил на това табло. Най-голямото дарение от 120 предмета получихме от майстора на спорта Петьо Кишев, който е участвал в олимпиадата в Москва през 1980 година".
Едно от ценните дарения тази година е опис на имущество, което е направил известният българин и великотърновец Марко Тотев и лично е подписан от него като мирови съдия през май 1885 година.
"Това е един геодезически уред, който се нарича графометър. Уредът е изработен в края на 19-и век в Санкт Петербург и представлява първообраз на съвременния теодолит и ще попълни колекцията от измервателни уреди на регионалния музей".
Дарителите бяха отличени с грамоти и книги.
Експозицията "Заедно да съхраним историческата памет" може да бъде посетена в музей "Възраждане и Учредително събрание" във Велко Търново през целия месец ноември.
Още по темата в звуковия файл.
Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети. На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...
Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..
Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на..
Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище. Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата, за намерението..