Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Генералният директор на БНР откри изложбата от националния конкурс "По стъпките на Сирак Скитник 2024" в Сливен

Милен Митев: Не трябва да очакваме изкуството да идва при нас, ние трябва да бъдем при него!

Изложба в Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" в глад Сливен беше открита от генералният директор на БНР Милен Митев
Снимка: Стоян Радев

В галерия "Нова" на Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" Сливен генералният директор на БНР Милен Митев откри изложбата от националния конкурс за ученици от училищата по изкуствата "По стъпките на Сирак Скитник 2024."

Конкурсът се организира от БНР и НХГ "Димитър Добрович", с подкрепата на Министерството на културата, Община Сливен, Художествената галерия "Димитър Добрович" и представителството на Съюза на българските художници в града. 

Обявиха победителите в Националния конкурс "По стъпките на Сирак Скитник”

В конкурса участваха над 60 творби на млади автори 10,11 и 12 клас , възпитаници на училищата по изкуствата в страната, като само шест от тях бяха отличени с призови места и парични суми. Още шест получиха поощрителни награди. 

Второто издание на конкурса вече е с национален мащаб и в него взеха участие ученици от художествените гимназии в София, Пловдив и Сливен. Изложбата бе открита от генералния директор на БНР Милен Митев и директорът на гимназията домакин на събитието Александър Дойчинов.

Генералният директор на БНР Милен Митев награди победителите в конкурса "По стъпките на Сирак Скитник"

"Тук в галерията, заобиколени и развълнувани от вашите творби, ние си спомняме завета на Сирака да бъдем отворени и подкрепящи към младите и талантливи творци. На вас художници пожелавам да следвате уверено стъпките на Сирака и да разгръщате своя талант, каза Александър Дойчинов.

Наградите бяха в две възрастови групи – до 18 години и над 18 години. В първата възрастова група бяха отличени Галин Пашов, НХГ "Димитър Добрович" – Сливен, Микеланджела Петкова и Цветан Митвичин от НГПИ „Свети Лука“ София.  

В групата на над 18-годишните журито класира на първото място Рая Арабаджиева от НГПИ "Свети Лука" – София, на второ и трето място бяха класирани Георги Иванов, ученик от НХГ "Цанко Лавренов" – Пловдив, и Валерия Чавдарова от НГПИ "Свети Лука". Победителката Рая Арабаджева, с творбата си "Страници от войната" сподели, че това е първата и голяма награда.

"Разбира се, всяка победа ме стреми да продължавам все по-напред и ме вдъхновява да създавам повече работи, да се подобрявам все повече, сподели Рая Арабджиева за БНР.

В духа на Сирак Скитник харесвали ти да рисуваш?

"Специално за графите, да. Те ме впечатлиха повече. Харесва ми историята му много и ме вдъхнови да направя тази работа, допълни Рая Арабаджиева.

За втора поредна година БНР връчва награда и в Националната изложба по случай празника на града Димитровден "Сливен 2024". Художникът Николай Тодоров взе наградата на радиото.

"За мен това е голяма чест и гордост. Аз от 2004 година работя в тази техника. Вече, колко става? 20 години  вече. Тя е една такава релефна, оригинална, уникална техника, която аз съм си изработил. По този начин съм по-различен, разпознаваем в националните изложби. Участвам в много изложби и това ми е много интересно да видя как стоят нещата съпоставени с другите работи на колегите, които участват. 

Аз се интересувам от първичните знаци и за това, то е казано, нали, заглавието на картината е "В началото". В началото са най-първичните, най-елементарните графични знаци, които обаче са с много енергия в тях. И тези първични резки, които ги има тук в тази работа, те са част от тези знаци, които аз използвам вече толкова години. Наблягам върху древността, като древните знаци вплитам в природни структури и по този начин получавам едно единство на природа и древност, и се получава едно съвременно произведение на изкуството, което обаче базирано на древността. Т.е. корена търся. И, когато този корен е в произведението на съвременното изкуство, то стои вече много по-добре, каза за БНР Николай Тодоров.

Генералният директор на БНР Милен Митев коментира участието на радиото в конкурсите в Сливен:

"Не можем да очакваме само изкуството да идва при нас. Много повече и ние трябва да бъдем при него, да показваме своята подкрепа, да показваме своя интерес. Освен това участието на Националното радио в националния конкурс означава също така, че всяка година коридорите на Националното радио се обогатяват с една нова, прекрасна творба."

Освен този конкурс Националното радио подкрепя и ученическия конкурс. Впечатленията ви от тази година там?

"Изключително съм впечатлен, както от творбите на младите художници, така и от работата на Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" в Сливен, които успяха да превърнат конкурса в национален тази година. Ние разбира се, ще бъдем до тях и в следващите години. 

През миналата година стартирахме този конкурс, за да почетем 140 години от рождението на Сирак Скитник, който освен общественик и художник е бил и първият директор на БНР, но сега тази година вече виждам, че този конкурс за живопис сред художествените гимназии в страната става устойчив, става все по-голям, все по-интересен. Тази година пет от седем специализирани гимназии, с профил изобразително изкуство взеха участие в конкурса. Надявам се следващата година да има още по-голям интерес и още повече творби."

Творбите на учениците от конкурса ще бъдат представени в радиото следващата година, като амбицията на организаторите и те да бъдат представени и в други градове в страната.


Още по темата слушайте в репортажа на Стоян Радев за предаването "По първи петли".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59

С изложба "Една подадена ръка. Твоята" Столичната община призовава да се осиновяват бездомни кучета

Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..

публикувано на 13.04.25 в 08:38

Мария Иванова от Враца създава десерти с вкусни цветя

Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи.  Празникът е с най-много именици у нас.  Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца.  Със своите десерти с..

публикувано на 13.04.25 в 07:45
Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили .  Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...

публикувано на 12.04.25 в 08:15

Шопенова гала във виенския Концертхаус с българско участие

На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Между светлото и тъмното - Марина Александрова показва свои творби в Полша

Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша.  Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..

публикувано на 11.04.25 в 10:03

Детският хор на БНР отпразнува 65-годишнината от създаването си с великолепен пролетен концерт

Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..

публикувано на 10.04.25 в 19:26