Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Уве Юн: Дните на германското правителство са преброени

Проф. Агнешка Герингер: Проблемите на "Фолксваген" са симптоматични не само за автомобилната индустрия

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Германският автомобилен гигант "Фолксваген" обяви, че финансовото му положение е толкова драматично, че вероятно ще се наложи да затвори три от десетте завода в Германия. Десетки хиляди работни места са в риск, а заплатите на онези, които ще останат на работа, трябва да бъдат намалени.

Случаят "Фолксваген" е само един от примерите за кризата в германската икономика, която макар да отбеляза плах ръст през третото тримесечие, е на ръба на рецесията. И в същото време примерът е показателен за икономическите проблеми на Федералната република в третата година на тройната коалиция. Всъщност, нито една от трите партии - социалдемократи, зелени и либерали, не оспорва, че нещата не вървят. Но и трите партии чертаят три различни пътя за излизане от кризата. 

"Канцлерът обявява среща с индустриалци, без участието на икономическия и на финансовия министър. Дори само това вече говори много за състоянието на коалицията. Това правителство не е способно да управлява. То приключи".

Присъдата е на лидера на опозицията Фридрих Мерц, година преди редовните парламентарни избори в Германия вече номиниран за канцлер от консервативния блок ХДС/ХСС. С тази присъда са съгласни близо половината германци. А срещите, за които говори Мерц, стъписаха и икономисти, и политически наблюдатели.

Първи инициативата поде министърът на икономиката Роберт Хабек от Зелените, който обяви пакет от мерки за стимулиране на инвестициите, финансирани чрез нов дълг, без да се координира с канцлера социалдемократ и с финансовия министър, лидер на либералите. След това канцлерът покани на среща индустриалци, но без присъствието на икономическия и на финансовия министър. Ако не си поканен на купон, имаш две възможности - или да плачеш тихо вкъщи, или да организираш контракупон. И тъй като финансовият министър Кристиан Линднер не е от хората, които ще се затворят вкъщи да ронят горчиви сълзи, той на свой ред свика алтернативна среща с представители на бизнеса, паралелно със срещата в канцлерството.

"Впечатлението, което оставят трите партии, е, че все по-трудно дори си говорят. Или казано иначе - вече сме в предизборна кампания. А щом сме в предизборна кампания, значи дните на правителството са преброени", анализира политологът проф. Уве Юн от университета в Трир. Всичко започна с официално обявената криза във "Фолксваген". Концернът проспа зеления преход и се забави със серийното производство на електрически автомобили, допусна прекомерна зависимост от китайския пазар, който се срина, след като китайците започнаха да правят добро качество електромобили, но на по-ниска цена, и не на последно място - все още не може да преодолее гигантските загуби покрай дизеловия скандал. 



"Проблемите на "Фолксваген" са симптоматични не само за автомобилната индустрия", подчертава проф. Агнешка Герингер от техническия университет в Кьолн. Тя поставя и друг акцент: средната класа и индустрията като носещите колони на германската икономика. "Основните проблеми на нашата икономика се отнасят до всички играчи", казва тя:

"За всички е важна структурната рамка, условията, които създава държавата за спокойната и предвидима работа на икономическите субекти. Говоря например за данъчната политика - компаниите трябва да се справят от една страна с високи ставки, а от друга - с една много и излишно усложнена данъчна система.  

Заради провалената енергийна политика компаниите се борят с високи енергийни разходи. Сблъскват се с липса на работна ръка, трудовият пазар като цяло е прекалено регулиран и администрацията е тромава, което се дължи на неосъществени реформи. Нереформираните структури не отговарят на динамичното развитие в наши дни. Така компаниите губят време и сили в спазването на бюрократични процедури, вместо да го инвестират в своите продукти".

Споменавате бюрокрацията, проф. Герингер. Нейното намаляване е в ръцете на политиците и човек би казал, че за това е нужна само политическа воля и не струва скъпо.

"Проблемът е отдавна известен, но никой не се захваща с неговото решаване. Не виждам правителството да има желание да провежда структурна реформа. Реформа означава промяна, излизане от зоната на комфорта, орязване на установени привилегии. А това обикновено е съпроводено от недоволство, което управляващите искат да избегнат, защото вече са насочили погледа си към следващите избори и се опасяват, че ще загубят гласове".

Управляващата тройна коалиция, а и опозицията сякаш вече са открили предизборната кампания и разнобоят с трите различни икономически инициативи показва, че управляващите не търсят съвместни решения. Едните искат инвестиции за сметка на нов дълг, другите не искат увеличаване на данъците, а трети държат на дълговата спирачка в бюджета. Мисията невъзможна, така ли?

"Така е. Партиите започнаха предизборната борба и за икономиката това не е добре. Още цяла година да държат икономиката в безтегловност е излишно губене на време. За Германия като водеща икономическа сила в Европа това може да е фатално.  

Сигурна съм, че политиците осъзнават колко опасно е това поведение за германската икономика. Със сигурност си дават сметка, че много компании вече се питат дали да не преместят дейността си в чужбина. Но макар диагнозата да е поставена, не виждам правителството да предприема лечение. Това може да се окаже препъни камъкът за тройната коалиция", смята проф. Агнешка Герингер. 

Политологът проф. Юн не се наема да прогнозира дали през март ще има предсрочни избори, защото предстои приемането на бюджета за следващата година. "От нощта на 14 срещу 15 ноември зависи бъдещето на коалицията", казва той.

"Приемането на бюджета е най-малкото, което трябва да постигнат, ако искат да продължат заедно. Ако правителството не може да прокара бюджет, значи няма смисъл да се мъчи да управлява. В момента все още има големи различия между трите партии в коалицията. Ако се вярва на финансовия министър, в бюджета има дупка от около 9-10 милиарда евро. Затова той настоява за още по-голямо свиване на разходите, което другите две партии не искат".

Реалистичен ли е сценарият, при който либералите на финансовия министър Линднер излизат от коалицията и социалдемократите и Зелените продължават да управляват с правителство на малцинството, проф. Юн?

"Тази възможност съществува, но мисля, че Роберт Хабек ще има последната дума. Той ще бъде номиниран за канцлерския пост на конгреса на Зелените по-късно този месец. Ако той реши да остане със социалдемократите на власт, ще бъде обвиняван, че иска да управлява на всяка цена. А това няма да е добре за предстоящата кампания.

Но да се върна на бюджета - без бюджет едно правителство на малцинството не би могло да провежда каквито и да било политики. Така че не съм сигурен, че социалдемократите и Зелените биха се съгласили на пожънат негативи преди изборите догодина, каквито със сигурност ще им донесе оставането във властта без бюджет".

Линднер вече обяви, че тази есен е "съдбоносна". Сякаш той наистина иска да излезе от правителството, но неговите либерали не винаги са имали добри изборни резултати и има реален риск да не влязат в Бундестага?

"Все пак трябва да кажа, че Линднер в момента е категоричен, че той и партията му са длъжни да останат в правителството, защото носят отговорност за управлението на държавата. В същото време либералите трябва добре да си направят сметката, дали ако останат в коалицията ще успеят да подобрят резултата си на редовните избори през септември догодина. Все пак над две трети от техните избиратели искат партията да излезе от управлението.

Тройната коалиция наистина не е одобрявана от германците, повече от половината искат предсрочни избори. Но за либералите е въпрос на оцеляване, защото в момента те са под чертата за влизане в Бундестага".

Във всички социологически проучвания от месеци опозиционният блок ХДС/ХСС води убедително. Когато и да са следващите избори - още през пролетта или в края на септември - с кого консерваторите биха влезли в коалиция?

"Това е не по-малко интересен въпрос. Лидерът на Християндемократическия съюз Фридрих Мерц твърди, че може веднага да поеме руля. А по-малък партньор, който се приема и от посестримата баварска партия ХСС, може да бъде Социалдемократическата партия на сегашния канцлер Шолц, но със значително по-слаб резултат, разбира се. В консервативния блок ХДС/ХСС все още спорен остава въпросът дали да се коалират със Зелените. За момента Християнсоциалният съюз изключва тази възможност, но мисля, че това не е последната дума по въпроса.

Ако либералите прескочат петпроцентната бариера, със сигурност ще бъдат коалиционен партньор под някаква форма. Предполагам, че либералите ще водят кампанията с посланието, че се стремят към коалиция с консерваторите, за да привлекат избиратели извън твърдото ядро и да накарат симпатизанти на ХДС/ХСС да гласуват за тях като потенциален коалиционен партньор".

Още при създаването на тройната коалиция на канцлера Шолц беше ясно, че най-големите различия между партиите в неговото правителство са в икономиката. Назря ли моментът тя да ги спъне?

"Така е. От самото начало във финансовата политика, икономиката, но дори и в някои аспекти на социалната политика бяха начертани дебели червени линии. Дори може да се каже, че либералите са равно отдалечени от социалдемократите и от Зелените. Така че ако коалицията се разпадне, причината със сигурност ще бъде икономиката", смята проф. Юн, но допълва, че преди гласуването на бюджета в Бундестага след две седмици има още едно гласуване, което може да повлияе на германското правителство. "Ако в САЩ спечели Доналд Тръмп и това завари Германия в политическа криза, американските избори може да накарат тройната коалиция да стисне зъби още малко".
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Празник в центъра на Спатово

Кауза "Божик" в подкрепа на читалището в село Спатово

Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято мисия е опазване на народната традиция и в частност на сградата на читалището в селото. За втора поредна година на 26 декември , вторият ден на Коледа, те организират истински празник в центъра на..

публикувано на 25.12.24 в 17:30
Израел Кац

Кац: Контролът на Газа трябва да остане в ръцете на Израел

Израелският министър на отбраната Израел Кац настоя, че страната ще гарантира, че израелските отбранителни сили ще оставят под контрол Ивицата Газа въпреки продължаващите преговори за ново прекратяване на огъня с "Хамас", което вероятно включва различни условия, съобщава Ройтерс. "Ще се уверим, че има зони за сигурност, буферни зони и..

публикувано на 25.12.24 в 17:25
Снимката е илюстративна

Потъналият в Средиземно море руски товарен кораб е станал жертва на "терористичен акт"

Потъналият в Средиземно море късно в понеделник руски товарен кораб "Урса Майор" е станал жертва на "терористичен акт". Това съобщи днес собственикът на кораба, цитиран от руската държавна информационна агенция РИА Новости и агенция Ройтерс. Руски товарен кораб потъна след експлозия в Средиземно море Корабът, построен през 2009 г., е..

публикувано на 25.12.24 в 17:07

Челен сблъсък между два автомобила по пътя Смолян - Пампорово

Челен сблъсък между два автомобила по пътя Смолян - Пампорово, в района на Св. Пантелеймон, вдигна на крак два екипа на пожарната, полицията и Спешна помощ. Сигналът за пътния инцидент е подаден малко след 15.40 часа. По първоначално подадената информация е имало затиснати пътници. Впоследствие обаче всички успели да излязат от..

публикувано на 25.12.24 в 16:55

Пътеводител на коледните филми

Коледа е време за почивка на цялото семейство. Много хора се посвещават на гледане на филми с празнична тематика. Киножурналистът  Зузи Аспарухова сподели пред БНР кои са лентите, които тя би отличила. "Сам вкъщи" продължава да е най-успешният семеен коледен филм, посочи тя. "Това се получава заради сбора от теми, които се преплитат в..

публикувано на 25.12.24 в 16:45

В Кирково започна кампания за набиране на средства за изграждане на православен храм

В Кирково започна кампания за набиране на средства за изграждане на православен храм - 30 години след възникване на идеята. Храмът ще носи името "Свети седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. Вече има готовност за дарения от фирми и местни жители. Парцелът за новия храм е закупен през 2001 г., но след това идеята е в..

публикувано на 25.12.24 в 16:28

Благоденствие и сбъднати мечти пожела на перничани кметът Станислав Владимиров

Благоденствие и сбъднати мечти пожела на перничани по повод Коледа кметът Станислав Владимиров. Празнично е настроението днес в града. Най-оживеното място е коледният базар, където и днес, както през целия декември имаше коледна програма, а най-щастливи са децата. Те ще запомнят тази Коледа не толкова с подаръците, които намериха под елхата,..

публикувано на 25.12.24 в 16:15