Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Всяка нация и държава си има своя мит и Тръмп се държи по-близо до мита"

Проф. Здравко Попов: Ако не се случи форсмажорно обстоятелство, Тръмп ще спечели изборите

| Интервю
проф. Здравко Попов
Снимка: БТА

Вече не е въпрос на гадаене за победителя в президентските избори в САЩ, защото последните дни и седмица показват, че преднината, която имаше Камала Харис след официалната номинация, започна да се топи. Можем да кажем уверено, че ако не се случи някакво форсмажорно обстоятелство Тръмп ще спечели изборите.

Това прогнозира проф. Здравко Попов,  президент на Института за публична политика, в интервю пред БНР.

"Отначало Камала беше някакъв кандидат, които трябваше да компенсира реалният кандидат Джо Байдън. Това чувство, че тя замества дефицит, има значение. Компенсаторните действия, които тя направи, успяха да обърнат тренда след дебата Тръмп – Байдън", обясни проф. Попов.

Според него липсата на подготовка "оказа ефект върху кампанията и гласоподавателите":

"Това се дължи до голяма степен на природата и характера на кампанията, която беше стъкмена - запазване на посланията на Байдън, но трябваше и нови послания за жена, чернокожа и идваща от институционална форма на работа - била е прокурор и вицепрезидент. Предполага се, че думата "опит" има значение в кампанията. И след като е била вицепрезидент на Байдън, се очаква да извършва продължение на тези политики."

Той припомни, че Камала Харис е имало предимства пред Тръмп, чийто образ е на човек от сферата на бизнеса, от улицата, площада, неиституционален човек и поведението му е такова.

"Всяка нация и държава си има своя основополагащ мит и Тръмп се държи по-близо до този мит за САЩ – "нашата земя е благодатна, нашето население е благословен народ, съдбата му е да бъде велик и да управлява този свят". Това е мит очевидно, но е формиран дълго време - близо 200 години. И Тръмп го е избрал във време, в което има криза на либерални ценности, консуматорско общество, криза на средната класа и малцинствата. Но той казва, "мога да възстановя този мит, които е разрушен от демократическата партия", коментира президентът на Института за публична политика.

Той допълни, че тази ситуация е заложена в кампанията на Тръмп и всичките му политики произхождат от този основополагащ мит. Употребил го е през 2013 г. и е разбрал, че е работещ.

На въпроса "защо г-н и г-жа нормални да са по приемливите за обществото отколкото двама опростачени популисти", проф. Попов коментира:

"Защото подценяваме ролята на митовете. Във всички страни е видимо и в Европа е така, националистическите наративи почиват върху базисни митове. Заслушайте се в посланията на всяка държава на Европа, това започва да расте повече. Забелязваме, че поколението Z, родени след 1995 г., все повече нямат доверие в традиционните демократични институции. Това е сериозен проблем. Либералната демокрация загуби обаянието и чара си след Втората световна война и се превърна в глобална платформа."

Според него не са се появили лидери, които да възстановят силното значение на демокрацията:

"И започват да въздействат такива митове – жизнена сила, която организира колективния опит на нациите. Реализъм срещу мит, при кризисни ситуация митът печели пред реализма", обясни преф. Попов.

Той е категоричен, че размяната на обвинения между Тръмп и Харис, в тоталитаризъм - като фашист и комунист, са по-скоро риториките на кампаниите им.

"Те се обвиняват в тоталитаризъм, това е може би най-чувствителната тематика в САЩ, защото от създаването си Америка не е допуснала на своята обетована земя да допусне тоталитаризма като политическа система. Тези обвинения са тактически риторики, да внушат на колебаещите се, къде да насочат своя вот", каза проф. Попов. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Красимир Вълчев

МОН предлага математическите гимназии да бъдат преобразувани в специализирани училища

Министерството на образованието предлага математическите гимназии да бъдат преобразувани в специализирани училища. Образователният министър Красимир Вълчев обясни, че с новия статут приемът в тези гимназии ще бъде още в пети клас и ще отпадне кандидатстването след седми клас. Предложението обхваща всичките 31 природо-математически гимназии в..

публикувано на 08.04.25 в 13:22

Доц. Орлин Колев: Няма експерти, защото трябва да има достойно заплащане

Липсата на подготвени кадри се отразява и това оказва влияние на бързината на изготвяне на експертизите. Да, няма експерти, а няма, защото трябва да има адекватно и достойно заплащане на техните услуга и труд, заяви доц. Орлин Колев от Асоциацията на вещите лица и експертите в интервю пред БНР. Вчера министърът на правосъдието Георги..

публикувано на 08.04.25 в 13:16
Орлин Колев

Орлин Колев ще е докладчик по делото за прекратената процедура за избор на главен прокурор

Най-новият конституционен съдия - избраният преди дни от Народното събрание Орлин Колев, ще е докладчик по делото за прекратената процедурата за избор на главен прокурор.  След като беше сезиран от единствения кандидат - настоящият временно изпълняващ функциите обвинител номер едно Борислав Сарафов, тричленен състав на Върховния административен съд..

публикувано на 08.04.25 в 13:12
Инж. Йордан Вълчев

Председателят на АПИ Йордан Вълчев е разпитан като свидетел за катастрофата край Телиш

Председателят на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Йордан Вълчев е бил извикан на разпит заради тежката катастрофа, в която загина 12-годишната Сияна.  От него са били изискани документи, свързани с изграждането и поддържката на пътя Луковит - Плевен, за който, както стана ясно, са били подавани десетки сигнали, че е проблемен, научи БНР от..

публикувано на 08.04.25 в 13:04

Рибари от Бяла хванаха гигантска моруна... и я пуснаха, защото е защитен вид

Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор  гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина.  Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си.  (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..

публикувано на 08.04.25 в 12:55

Напояването на земеделските площи - основен приоритет за министъра на земеделието

Проблемът с напояването на земеделските площи ще бъде основен приоритет за министъра на земеделието и храните министър Георги Тахов.  Той обяви, че се работи по проект за увеличаване на поливните площи с 3 милиона декара. Освен това има планове за изграждането на 6 нови язовира пред следващите четири години.  Министър Тахов предлага..

публикувано на 08.04.25 в 12:49

Очаква се до 6 месеца летище Русе да има готовност за извършване на вътрешни полети

До шест месеца летище Русе ще има изготвен генерален план и готовност за извършване на вътрешни полети. Това съобщи за БНР управителят на фирмата, която стопанисва аеропорта Христо Крушарски. Видеонаблюдение на пистата, рентгенови системи за пътниците, генерален план за летището и лиценз за летищен оператор са дейностите, които ще бъдат..

публикувано на 08.04.25 в 12:48