През 40-те години на миналия век сред изпълнителите, които свирят „на живо“ в Радио „София“, се появява млад музикант – акордеонистът Иван Кирев от село Нова Надежда, Хасковско.
С висше музикално образование, той се отдава на фолклорната музика и акордеона. Той аранжира песни и съпровожда с оркестъра си именити изпълнители, създава хора за соло акордеон.
Неувяхващо остава неговото „Кръшно хоро“. Освен музикален Иван Кирев е и медицински феномен. Неговото сърце се намира отдясно.
„Всичките ми органи са огледално обърнати. Сърцето ми е отдясно, местата на черния дроб и далака са разменени“, разказва той. Още в детството си той има съдбовна среща, която го кара да вярва, че над него бди добра орисница.
В родното село Нова Надежда баба му и майка му знаели десетки народни песни, баща му свирел на гайда, а дядо му по майчина линия бил един от най-известните кавалджии.
Когато станал гимназист майка му му купува първия акордеон. Будното селско момче напредвало в свиренето под ръководството на учителя си Никола Москов.
Иван Кирев е роднина на проф. Асен Димитров. Диригентът на Операта решава да му помогне да кандидатства в Музикалната академия, където учи при самия Панчо Владигеров. Увлича се по класиката и по диригентството, но ритмите от фолклора остават в кръвта му.
Започва да свири в Радиото, а през 1948 г. вече е щатен солист в Ансамбъла на МВР, след това – щатен диригент в БНР. Когато се създава Държавният ансамбъл, наречен след години „Филип Кутев“, той постъпва като корепетитор.
На концертната сцена е работил с много от големите ни народни певци – Борис Машалов, Вълкана Стоянова, Йовчо Караиванов, Верка Сидерова, Груйчо Дойчев. Кирев остава майстор на дешифрирането и намирането на народна музика от различни области на страната и записването й с най-подробните й детайли.
Сам композира музиката на няколко танца – „Криво садовско хоро“, „Крайдунавски танц“, „Танцова сюита“.
Спомените на народния изпълнител Георги Лушнарев за Иван Кирев чуйте в звуковия файл.
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..
На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...
Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България". На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев. Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..
"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..
На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..