Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Трябва да се търсят ниски данъчни размери, но максимално високо прилагане на данъците към всички"

Лъчезар Богданов: Вървим към опцията да няма бързо приет бюджет за 2025 година

"Границата от 3% дефицит не е препоръчителна"

| Интервю
Снимка: БТА

В момента вървим към опцията да няма бързо приет бюджет за 2025 година. Това обясни пред БНР Лъчезар Богданов, главен икономист на Института за пазарна икономика.

Днес - 04.11, институтът ще представи своя алтернативен вариант за държавен бюджет за следващата година. Министерството на финансите все още не е представило своя официален проект.

"Възможно е да има някаква негласна договорка и дори да няма редовно правителство, служебното да внесе проект, който да се гласува. Има вариант и нищо да не се прави и просто да си караме на сегашния бюджет, плюс някакъв акт за удължаване. Но дори и да няма редовен бюджет, парламентът може да наложи допълнителни разходи с отделни решения".  

Богданов обясни в предаването "Преди всички", че границата от 3% дефицит не е препоръчителна. 

"Това е горната граница, която се допуска, когато икономиката е в криза, има някакъв външен шок. В нормална ситуация, когато икономиката се развива, да се твърди, че не може да се балансира бюджета и се радваме, че имаме само 3% дефицит, е абсурдно. Ако тежките облаци над германската икономика потопят цялостно европейската икономика, тогава колко дефицит ще направим?!"

Проблемът е в разходите, посочи той. 

"Когато имате ръст на данъчните приходи с над 12%, очевидно икономиката се представя добре. Защо има голям дефицит? Вероятно проблемът е в разходите. Залагат се още бомби за увеличение на разходите и през следващата година. Не става въпрос за орязване, а за овладяване на нарастването на разходите, включително за заплати и издръжка. Трябва да има дебат, който да сложи рамка и разумен лимит на тези амбиции и на този политически натиск".

Той посочи основните принципи, заложени в бюджета, подготвен от Института за пазарна икономика.

"Амбициите за заплати и текущи разходи да бъдат съобразени с макроикономическата среда. Ако се търси приоритетно увеличаване на финансирането в една сфера, да се даде път през реформи за съкращаване на други разходи. Не всички да са приоритет. Същото важи и за социалните програми, които все повече стават широкодостъпни, без да се отчита дали хората, които получават помощи, имат нужда от тях. Необходими са и по-дълбоки структурни реформи.  

Не трябва да се увеличават данъчните ставки за тези, които спазват закона и си плащат. Администрацията трябва да търси начин да събира това, което се дължи от онези, които се опитват да заобикалят данъчното законодателство. Трябва да се търсят ниски данъчни размери, но максимално високо прилагане на данъците към всички". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34