"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей.
"Човек не бива никога да се предава, независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да търси себе си.
Човек никога не трябва да предава себе си, най-вече, и това, което носи, и което иска да изрази! Трябва да продължаваме напред, да преодолеем това, което ни пречи или иска да ни спре, убеден е Петър Георгиев Рей.
Повод за гостуването на Петър Георгиев Рей в "Нощен хоризонт" беше издаването на неговата стихосбирка "Гвоздеи кръстни" – второ, допълнено издание, публикувано от издателство "Български писател" на Съюза на българските писатели.
Многопластов творец – актьор, художник, поет и белетрист – Петър Георгиев Рей вече десетилетия оставя своя отпечатък както в България, така и на световната арт сцена. Неговият път на търсене и изява преминава през различни континенти и жанрове, но винаги се завръща към философските въпроси на живота.
През последните десетилетия Петър живее и твори в Канада, където намира вдъхновение за своя космически абстракционизъм – уникален стил, в който образи и цветове се преплитат, за да разкрият скритите пластове на подсъзнанието.
В разговора ни Петър сподели размисли за дълбоките философски и общочовешки теми, които изпълват неговото творчество – от цената, която всеки творец заплаща в пътя към осъществяването на мечтите си, до ролята на усещанията в общуването и вдъхновението. Той описа и дългия процес на личното търсене, който самият той нарича "съюз между време и упоритост".
Споделихме и неговите стихове и картини, които се раждат от болка, любов и дълбока мисловност, и разбрахме как писането и живописта – тези два основни изразни средства за Петър, му помагат да разкаже онова, което думите не винаги могат да изрекат.
Петър Георгиев Рей е роден през 1963 г. в Перник. Завършил актьорско майсторство във Висшия институт за театрално изкуство, той работи във Врачанския театър и през 1989 г. печели втора награда на Националния преглед за драма и театър за ролята на Лило в пиесата "Суматоха" на Йордан Радичков.
През 1991 г. емигрира със съпругата си Милена в Канада, където започва да пише поезия и проза. Автор е на стихосбирката "Гвоздеи кръстни", романите "Мислителят или Насаме с един живял", "Пътят" и "Планината", както и на пиесата "Светлината, която мами".
През 1999 г. се насочва към живописта и участва в над 50 самостоятелни и групови изложби в САЩ, Канада, България и Франция. Американският критик д-р Кенуърд Мофет го нарича "един от най-оригиналните съвременни художници".
Още по темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Петър Георгиев Рей за предаването "Нощен Хоризонт".
В 30-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: На 28-и април музикалният свят изгуби една от най-ярките български звезди на оперетата и мюзикъла – дългогодишния солист на НМТ “Стефан Македонски“ Богомил Спиров. Посвещаваме първия час на предаването “Каста..
Георгиос Филаделфес пристига от Сливен. Идва с усмивка, с музика и песен. Всъщност Сливен не му е роден град. Роден е в Атина. И българският не му е роден, но го говори чудесно. Георгиос Филаделфес е български зет. Съпругата му Валентина е пианистка. Той също свири на пиано, пее и дирижира. Йоргус е тенор, изпял едни от главните парти на..
В късните вечерни часове на 28-и април артистите от НМТ “Стефан Македонски“ разтърсиха социалната мрежа facebook, споделяйки един с друг новината, че звездата на трупата Богомил Спиров е загинал в катастрофа с мотоциклета си на столичен булевард . Шокирани и смазани от скръб, някои от тях бяха съвсем лаконични, като маестро Юли Дамянов ,..
Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..
Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света". Това е почти приключенски разказ за..
На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..
Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч. Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..
Подготвяната смяна на председателя на ДАНС е "предизборен опит за овладяване на службите от ГЕРБ". Това мнение изказа пред БНР лидерът на партия..
" Този проект най-вероятно, след изхарчени много пари, ще се спъне и няма да бъде изпълнен, тъй като управляващите го правят по един много грешен начин,..
Делян Пеевски изключително планомерно и педантично, с вкореняване в местната власт, е напът да създаде нов ГЕРБ . С тази констатация започна анализа си..