"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей.
"Човек не бива никога да се предава, независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да търси себе си.
Човек никога не трябва да предава себе си, най-вече, и това, което носи, и което иска да изрази! Трябва да продължаваме напред, да преодолеем това, което ни пречи или иска да ни спре, убеден е Петър Георгиев Рей.
Повод за гостуването на Петър Георгиев Рей в "Нощен хоризонт" беше издаването на неговата стихосбирка "Гвоздеи кръстни" – второ, допълнено издание, публикувано от издателство "Български писател" на Съюза на българските писатели.
Многопластов творец – актьор, художник, поет и белетрист – Петър Георгиев Рей вече десетилетия оставя своя отпечатък както в България, така и на световната арт сцена. Неговият път на търсене и изява преминава през различни континенти и жанрове, но винаги се завръща към философските въпроси на живота.
През последните десетилетия Петър живее и твори в Канада, където намира вдъхновение за своя космически абстракционизъм – уникален стил, в който образи и цветове се преплитат, за да разкрият скритите пластове на подсъзнанието.
В разговора ни Петър сподели размисли за дълбоките философски и общочовешки теми, които изпълват неговото творчество – от цената, която всеки творец заплаща в пътя към осъществяването на мечтите си, до ролята на усещанията в общуването и вдъхновението. Той описа и дългия процес на личното търсене, който самият той нарича "съюз между време и упоритост".
Споделихме и неговите стихове и картини, които се раждат от болка, любов и дълбока мисловност, и разбрахме как писането и живописта – тези два основни изразни средства за Петър, му помагат да разкаже онова, което думите не винаги могат да изрекат.
Петър Георгиев Рей е роден през 1963 г. в Перник. Завършил актьорско майсторство във Висшия институт за театрално изкуство, той работи във Врачанския театър и през 1989 г. печели втора награда на Националния преглед за драма и театър за ролята на Лило в пиесата "Суматоха" на Йордан Радичков.
През 1991 г. емигрира със съпругата си Милена в Канада, където започва да пише поезия и проза. Автор е на стихосбирката "Гвоздеи кръстни", романите "Мислителят или Насаме с един живял", "Пътят" и "Планината", както и на пиесата "Светлината, която мами".
През 1999 г. се насочва към живописта и участва в над 50 самостоятелни и групови изложби в САЩ, Канада, България и Франция. Американският критик д-р Кенуърд Мофет го нарича "един от най-оригиналните съвременни художници".
Още по темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Петър Георгиев Рей за предаването "Нощен Хоризонт".
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен..