"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей.
"Човек не бива никога да се предава, независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да търси себе си.
Човек никога не трябва да предава себе си, най-вече, и това, което носи, и което иска да изрази! Трябва да продължаваме напред, с цената на жертви и саможертви, да прееодолеем това, което ни пречи и иска да ни спре, убеден е Петър Георгиев Рей.
Повод за гостуването на Петър Георгиев Рей в "Нощен хоризонт" беше издаването на неговата стихосбирка "Гвоздеи кръстни" – второ, допълнено издание, публикувано от издателство "Български писател" на Съюза на българските писатели.
Многопластов творец – актьор, художник, поет и белетрист – Петър Георгиев Рей вече десетилетия оставя своя отпечатък както в България, така и на световната арт сцена. Неговият път на търсене и изява преминава през различни континенти и жанрове, но винаги се завръща към философските въпроси на живота.
През последните десетилетия Петър живее и твори в Канада, където намира вдъхновение за своя космически абстракционизъм – уникален стил, в който образи и цветове се преплитат, за да разкрият скритите пластове на подсъзнанието.
В разговора ни Петър сподели размисли за дълбоките философски и общочовешки теми, които изпълват неговото творчество – от цената, която всеки творец заплаща в пътя към осъществяването на мечтите си, до ролята на усещанията в общуването и вдъхновението. Той описа и дългия процес на личното търсене, който самият той нарича "съюз между време и упоритост".
Споделихме и неговите стихове и картини, които се раждат от болка, любов и дълбока мисловност, и разбрахме как писането и живописта – тези два основни изразни средства за Петър, му помагат да разкаже онова, което думите не винаги могат да изрекат.
Петър Георгиев Рей е роден през 1963 г. в Перник. Завършил актьорско майсторство във Висшия институт за театрално изкуство, той работи във Врачанския театър и през 1989 г. печели втора награда на Националния преглед за драма и театър за ролята на Лило в пиесата "Суматоха" на Йордан Радичков.
През 1991 г. емигрира със съпругата си Милена в Канада, където започва да пише поезия и проза. Автор е на стихосбирката "Гвоздеи кръстни", романите "Мислителят или Насаме с един живял", "Пътят" и "Планината", както и на пиесата "Светлината, която мами".
През 1999 г. се насочва към живописта и участва в над 50 самостоятелни и групови изложби в САЩ, Канада, България и Франция. Американският критик д-р Кенуърд Мофет го нарича "един от най-оригиналните съвременни художници".
Още по темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Петър Георгиев Рей за предаването "Нощен Хоризонт".
В четвъртото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Кои са носителите на награди “Златен век“ на Министерството на културата и “Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци – в областта на музикално-сценичните изкуства - Разговор с..
Изложбата "Към неизвестното" беше открита вчера - 03.11, в Общинския културен инстиут "Красно село". Тя представя нови произведения на Антон – Константин Анастасов. Творчеството му вече е било показвано в САЩ и Германия. Негови картини присъстват и като фон на известни компютърни игри. "В картините и в игрите страховете могат да бъдат..
Тарас Шевченко среща Христо Ботев в една особена прегръдка между националните герои на Украйна и на България. Може да я видим по време на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО , който ще се открие в зала "Люмиер" на НДК този петък от 19 часа. Фестивалът вече се проведе в Украйна. България ни подкрепи за първи път на такова ниво,..
Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото" ще открие 38-ото издание на "Киномания" на 13 ноември в Зала 1 на НДК. Филмовият фестивал "Киномания" ще се проведе от 13 ноември до 01 декември в София, Пловдив и Варна, а билетите са вече в продажба. В програмата на "Киномания" очаквайте прожекцията на осем български филма и много..
Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..
В Плевен с два впечатляващи концерта отбелязаха 65 години от създаването на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. Концерт - спектаклите „Наследството” и „На Север от Балкана” заслужиха аплодисментите на препълнената зала в Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Аплодисментите не стихваха по време на двата..
„Акордеонът е моята душа. Свиренето на сцената, контакта с хората, те ме зареждат и те ми продължават живота“. През 40-те години на миналия век сред изпълнителите, които свирят „на живо“ в Радио „София“, се появява млад музикант – акордеонистът Иван Кирев от село Нова Надежда, Хасковско. С висше музикално образование, той се..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...