Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"В половината секции не се виждат бюлетините по време на броенето"

Благовест Кирилов: В 15% от рисковите секции или нямаше излъчване, или не се виждаше нищо

"В много от секциите флашките въобще не са отчетени"

| Интервю
Благовест Кирилов
Снимка: Валерия Николова

Има едно разминаване с това, което  видяхме в доклада на Министерски съвет за начина, по който са протекли изборите. Това заяви пред БНР Благовест Кирилов, бивш зам.-министър на електронното управление. Той е част от неправителствената организация "Демократичен център", която излезе с втори анализ на проведения предсрочен парламентарен вот. 

"Той е на базата на данните на ЦИК. Сравнихме резултатите от флашките на машините с данните от протоколите. Гледахме и видеонаблюдението. Комисията казва, че  има 20 гласа, но в протокола пише, че има 32 гласа. Някъде нещо се чупи. Институциите трябва да си свършат работата и да разберат къде е. Смятаме, че записите не са манипулирани. Въпросът е къде се е случила промяната в протокола".

В нощта на изборите с изкуствен интелект наблюдавахме рисковите секции на живо, за да видим в колко от тях има излъчване и в колко то е адекватно, разказа в предаването "Хоризонт до обед" Благовест Кирилов.

"В 15% от тях или нямаше излъчване, или всъщност не се виждаше нищо – вижда се гръб на човек или стена. Би следвало да има санкции за тези, които са снимали стената или гърба на човек. 

Въпреки че има излъчване от много секции, то не е качествено. В половината секции не се виждат бюлетините по време на броенето".

Ниското доверие в изборния процес води и до ниска активност, отбеляза той. 

"Откакто машините са превърнати в принтери, съществува проблемът с разминаването при преброяването на машинния вот. В много от секциите флашките въобще не са отчетени. Все едно в тези машини няма флашки". 

Кирилов посочи, че анализът на неправителствената организация е достъпен за всеки желаещ. 

"С данните, които са добавени към него, вече е над 300 страници. Идеята е да имаме отворени данни, които всеки да може да види и да намерим решение как по-добре да протича изборния процес"

Той подчерта, че "единственият софтуер, който не е проверяван, е този на "Информационно обслужване", който прави компютърна обработка на резултата"

"Няма никаква сертификация, която да гарантира как той работи".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Михаил Околийски

Доц. Михаил Околийски: Психиатрията остава задният двор на медицината у нас

Видно е, че държавата не се справя с проблемите на психично болните хора у нас поради изоставането от добрите практики в Западна Европа . Тази констатация направи в интервю за БНР доц. Михаил Околийски от Националния център по обществено здраве и анализи, бивш заместник-министър на здравеопазването. "Много е голяма пропастта между..

публикувано на 07.02.25 в 09:08

Премиерът на Молдова постави условия на Приднестровието за предотвратяване на нова енергийна криза

Премиерът на Молдова Дорин Речан заяви снощи, че сепаратистката Приднестровска молдовска република трябва да изпълни определени условия, за да не се изправи пред потенциална нова енергийна криза с прекъсвания на електрозахранването, водоподаването и отоплението, предаде Ройтерс. Природен газ достигна до 350-те хиляди жители на Приднестровска..

публикувано на 07.02.25 в 08:59
Емилия Недева

Емилия Недева: Конституционният съдия, избран от НС, ще е пак въпрос на сглобка

Не е регламентирано, че конституционен съдия трябва да представлява страната ни във Венецианската комисия. Това поясни пред БНР адвокат Емилия Недева. " Защо трябва да се гледа само в Конституционния съд , в който пък има трима блестящи професори научни работници – Атанас Семов, Янаки Стоилов, Сашо Пенов. Можеха просто да погледнат към..

публикувано на 07.02.25 в 08:51
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп подписа заповед за налагане на санкции на Международния наказателен съд

Американският президент подписа заповед, с която налага санкции на Международния наказателен съд. Доналд Тръмп определи решенията на съда като "нелегитимни и неоснователни", вредящи на Америка и нейните съюзници. Мерките според указа предвиждат финансови и визови ограничения на лица и техните семейства, които съдействат за разследвания срещу..

публикувано на 07.02.25 в 08:07
Мариян Карагьозов

Мариян Карагьозов: Отношенията между Сирия и Турция винаги са били проблематични

Равносметката от голямото земетресение в Турция и Сирия преди 2 години е 53 000 жертви и над 107 000 ранени – това е приблизително съпоставимо с мащаба в Ивицата Газа в момента. Разрушенията бяха огромни. Около 30% от разрушените постройки са възстановени. Това обясни пред БНР Мариян Карагьозов от Института по балканистика на БАН, бивш..

публикувано на 07.02.25 в 08:05

"Възраждане" организира кръгла маса, посветена на приемането ни в еврозоната

"Възраждане" организира кръгла маса, посветена на приемането на България в еврозоната. Дискусията е експертна и в нея онлайн от Съединените щати ще се включи проф. Стив Ханке, съобщи евродепутатът Станислав Стоянов, който е и председател на партията "Европа на суверените нации" в Европейския парламент: Станислав Стоянов съобщи и за инициатива..

публикувано на 07.02.25 в 08:03
Марко Рубио

Марко Рубио заяви, че Ивицата Газа в момента "е необитаема"

Американският държавен секретар Марко Рубио заяви, че ивицата Газа в момента "е необитаема", поради опасности като неизбухнали боеприпаси и че обитателите ѝ ще трябва да живеят другаде, докато анклавът се възстанови, предаде Ройтерс. Той не коментира въпроса дали палестинците ще могат да се завърнат в нея, според предложението на американския..

публикувано на 07.02.25 в 07:54