Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са пречките пред обновяването на Пантеона "Майка България"?

| Репортаж
Снимка: БТА

Пантеонът "Майка България" край Гургулят може да посрещне в приличен вид 140-тата годишнина от Сръбско-българската война - единствената, която е определяна като изцяло българска. Служебното правителство отпусна част от нужната за ремонта сума. Това съвпадна с годишнината от битките при Сливница, които са се случили в началото на ноември (по стар стил). 

Откакто преди 38 години е бил построен, само природата се е грижела за огромния пантеон "Майка България". Той се намира край Гургулят и е направен в чест на славната победа на България в Сръбско-българската война. Пресечената пирамида с имената на загиналите е виждала само частични ремонти. И то само благодарение на части от Сухопътните войски, които преди честванията са полагали усилия структурата да не изглежда зле. Затова и кметът на Сливница Васко Стоилков няма как да е недоволен от последното решение на служебния кабинет. Малко над 152 600 от общо 420 хил. лв. ще отидат за първия етап.

"По принцип не трябваше да има нужда от ремонт. Той е само бетон, но заради корозията на места започва да пада част от бетона. Показват се железата.

Бетонът, който трябва да се направи, е специфичен. Трябва да се впръсква със специални машини. Не може всеки един работник да го върши. Това доста ще го оскъпи. Надявам се да стигнат тези пари за възстановяване на самия пантеон".  

Кметът на Сливница Васко Стоилков се надява отпуснатите тази година 152 600 лева, още 160 000 догодина, както и общински пари, да стигнат за плановете за ремонта. Вече има избрана проектантска фирма, която да направи обследване и проект, да предпише точните дейности.

"Малко са проектантите, които са правили точно такъв вид обследване". 

Но пък желанието да се възстанови паметникът е голямо. Догодина се навършват 140 години от Сръбско-българската война. А още през януари всички институции, от които зависи привеждането на монумента във вид за честване на годишнината, увериха, че се прави "най-доброто". Пак през януари, когато го посетихме, кметският наместник на село Гълъбовци Петър Динчев разказа защо монументът има важно място в историята ни. Следва кратък урок по история и военна стратегия.

"След Съединението нашата войска е била струпана на 80% на турската граница и ненадейно на 2 ноември крал Милан обявава война на България. В Сръбско-българската война не е участвал нито един руски войник". 

139 години след тези събития от Сръбско-българската война, за които разказва кметският наместник на село Гълъбовци Петър Динчев, все още има редица пречки пред справедливото възстановяване на паметта. Не е изяснена собствеността на Пантеона "Майка България".

"Досега не сме правили нищо по този пантеон, защото той не е наш. Оказа се, че е ничий", казва кметът на Сливница Васко Стоилков, въпреки че има някакво движение по темата.

"Въпрос на немного време е да станем собственици. Трябва да се извърви процедура". 

Кметът на Сливница вече гледа към възможността към пантеона "Майка България" да има посетителки център, ново осветление, виртуална реалност.

"Вече правим разработки. Очакваме европейско финансиране в по-големи мащаби. Въпрос е на идеи, на пари и на предложения". 

Дори да купят електрически бусчета.

"Които да пътуват между Сливница и Брезник. Пантеонът е по средата между двете общини. Планираме да има и стоянки за електрически велосипеди", обяснява Васко Стоилков. 

А засега става ясно, че до честванията тази година и годишнината догодина, които обикновено са в средата на ноември, ще има път.

"И министърът, и зам.-министърът идваха в нашата община. Най-вероятно ще направим инициативен комитет. Започваме да имслим как да се подготвят самите празненства. Прави се основен ремонт на пътя между Сливница и Брезник", казва кметът на Сливница Васко Стоилков. 
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
снимката е илюстративна

Пожар и паднало дърво доведоха до забавяне на движението на влакове в района на Пазарджик

Пожар и паднало дърво на релсите стана причина за забавяне на движението на влакове в района на Пазарджик. Движението към момента е възстановено, но композициите се движат с повече от 2 часа закъснение, заявиха за БНР от БДЖ. На обед паднало дърво върху контактната мрежа е нанесло щети по нея, а малко след 14 ч. движението в участъка..

публикувано на 23.07.25 в 16:02
Историческият музей в Белово

Историческият музей в Белово събра в книга историята на храма "Света Троица"

Историческият музей в Белово издаде книга за историята на църквата "Света Троица". Това е петата книга от поредицата "Беловският 20 век". Храмът е изграден преди 100 години с дарения от тогавашните беловци, като парите са събирани почти 22 години. В архива на църквата са съхранени много лични истории и богат снимков материал от семейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:01

Шарка по овцете има в 12 гръцки региона

Шарка по овцете има в 12 гръцки региона. Започна принудителна евтаназия, а придвижването на животни е ограничено. Ограничителни мерки бяха въведени в няколко района в непосредствена близост до българската граница. В областите Серес, Халкидики, Ксанти, Еврос и Самотраки аграрното министерство забрани транспортиране на животните, както и..

публикувано на 23.07.25 в 15:48

Призовават 8 свидетели по делото за катастрофата, при която загина Сияна

Окръжният съд в Плевен е призовал осем свидетели по делото за катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна. Съдебното заседание е насрочено за 30 юли. Обвиняемият за смъртта на Сияна остава в ареста В заседанието от 8 юли съдията докладчик е разпоредила за следващото съдебно заседание да бъдат призовани осем свидетели...

публикувано на 23.07.25 в 15:25

НС прие на първо четене промени в Закона за въвеждане на еврото

От 8 август до 31 декември догодина цените на стоките и услугите задължително трябва да се обозначават в лева и евро, решиха на първо четене народните представители с промените в Закона за въвеждането на еврото в България. В рамките на този период търговците няма да могат да повишават цените, ако това не е обосновано от обективни икономически..

публикувано на 23.07.25 в 15:08

Украинска делегация пристигна в Анкара за нови разговори с руски представители

Украинска делегация е пристигнала в Анкара за третите за годината двустранни разговори с руски представители, съобщава Ройтерс. Според източник на агенцията в делегацията то Киев, украинците са готови на сериозни стъпки за постигане на мир и пълно примирие. Трети кръг от преговори между Киев и Москва в Истанбул Украинският..

публикувано на 23.07.25 в 15:01

България ще поиска заем между 2,7 и 3 млрд. евро по линия на SAFE

Министерският съвет прие решение, е което одобрява проект на заявление за интерес (expression of interest) на Република България за искане на финансова помощ под формата на заем по линия на инструмента "Мерки за сигурността на Европа (SAFE) чрез укрепване на европейската отбранителна промишленост", насочен към спешни и мащабни публични инвестиции в..

публикувано на 23.07.25 в 14:50