"Писалката на Господ" е сборник, издаден от "Лексикон" през 2024 г., създаден под редакцията на Благовеста Касабова и с корица и цветни илюстрации от Любомир Славков.
Сборникът представя философско-енигматичната поезия на Хаджихристов, която съчетава интровертната чувствителност на автора с визията му за света, пречупена през митологични и библейски понятия.
В разговора си Хаджихристов разказа за дългогодишния си път като творец и сподели как личните му търсения и спомените от детството оформят неговото творчество. Според автора природата не е просто фон, а е същностен герой в човешката история – тя е нещо, което остава у човека завинаги, дори и когато живее в града. За него творчеството и духовността се преплитат в непрекъснат стремеж към разбиране на личната съдба и връзката ѝ с божественото.
Откъс от стихотворението "Код на Съдбата", което е включено на корицата на книгата:
"Наравно със всички съм пред Съда на Небето, В този ден Последен ни чака Смъртта! Гледам с очите и със сърцето екзекуцията на безброй грешни тела. Не предадох ли пред Изкусителя Дявол Душата? Но Тя, признавам, и за миг не сгреши. Разчетох ли с нея моя Код на Съдбата? Възмездителя какво ли за мен ще реши?".
"Писалката на Господ" кани читателите в дълбок свят на размисъл, където съдбата, моралът и вечните въпроси на съществуването се срещат.
Александър Александров Хаджихристов е роден на 26 август 1948 г. в София в семейството на известния драматург и театрален деец Александър Иванов Хаджихристов. Учи във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, където създава първия студентски политически театър, а по-късно продължава образованието си по история и литература в СУ „Св. Климент Охридски“. През 1972 г. е ученик-асистент на проф. Гриша Островски във ВИТИЗ, а през 1992 г. завършва семестриално кинознание. Започва професионалния си път през 1975 г. като асистент-режисьор в киностудия „Бояна“ и втори режисьор в Студио „Екран“. През 1999 г. става художествен директор на Демо Телевизия, където съвместно с Бойко Илиев прави опит да възстанови Телевизионния театър.
През 2004 г. създава Театрална къща „Надежда“ с помощта на Коста Цонев, която изпълнява представления в затворите в страната. Бил е драматург в Народния театър „Иван Вазов“ и е работил върху редица телевизионни предавания и рубрики. Хаджихристов е автор на 8 пиеси и 14 филма, сред които се открояват „Земята, градът и човекът“ и „Кураж“ – първият филм за хора с увреждания, направен извън държавните структури. В годините 2021-2023 публикува четири стихосбирки, сред които „Балада за съдбата на душата“ и „Сърцето като птица Феникс“. Известен е със своята концепция „Екоцивилизация“ и създаването на фестивала „Сцена Екоутопия Театър“, посветен на състрадателната екология. През 2010 г. е избран за председател на Народно читалище „Природа и наука – 1938“ в София, където ръководи Театър-студио „Вселената на човека“. От 2023 г. е член на Съюза на българските писатели и продължава да твори активно в различни жанрове.
Още по темата в звуковия файл.
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..
Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..
Сградата на Народния театър "Иван Вазов" е открита на днешния 3 януари през 1907 година. Сградата е уникална не само с красотата си. Малцина знаят, че механизмът, който задвижва сцената, е на 100 години и работи безотказно и днес , както и че под покрива има 3 тона вода - стара система за гасене на пожар. Актьорът Дарин Ангелов представя..
За да завършим цикъла 30 години Б.Т.Р., ще излезе първият ни концертен албум . Това каза пред БНР Атанас Пенев, по-известен като Наско от Б.Т.Р. "Той е от концерта ни по-миналата година в НДК. Много сме горди с този албум, той звучи много различно, защото е със симфоничен оркестър . Направихме го заедно с нашите приятели от Музикално-драматичен..
На 1 януари 2025 г. Виенската филхармония ще отправи своя традиционен музикален поздрав към целия свят в рамките на 85-ия Новогодишен концерт, който се провежда във великолепната Златна зала на Музикферайн. Милиони зрители от 93 държави ще проследят чрез своите местни телевизионни канали за 67-ми път това грандиозно музикално събитие, излъчвано..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..