Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Писалката на Господ" - среща на съдбата, морала и вечните въпроси на съществуването

2
Снимка: Личен архив

Специален гост в Нощен Хоризонт" е режисьорът, поет и драматург Александър Александров Хаджихристов – творец с дълбок усет към философията и духовността. Поводът за гостуването му бе премиерата на новата му стихосбирка „Писалката на Господ“ – книга, която съчетава поезия и философски размисли за съдбата, божественото и човешкото съществуване.

"Писалката на Господ" е сборник, издаден от "Лексикон" през 2024 г., създаден под редакцията на Благовеста Касабова и с корица и цветни илюстрации от Любомир Славков. 

Сборникът представя философско-енигматичната поезия на Хаджихристов, която съчетава интровертната чувствителност на автора с визията му за света, пречупена през митологични и библейски понятия.

В разговора си Хаджихристов разказа за дългогодишния си път като творец и сподели как личните му търсения и спомените от детството оформят неговото творчество. Според автора природата не е просто фон, а е същностен герой в човешката история – тя е нещо, което остава у човека завинаги, дори и когато живее в града. За него творчеството и духовността се преплитат в непрекъснат стремеж към разбиране на личната съдба и връзката ѝ с божественото.

Откъс от стихотворението "Код на Съдбата", което е включено на корицата на книгата:

"Наравно със всички съм пред Съда на Небето, В този ден Последен ни чака Смъртта! Гледам с очите и със сърцето екзекуцията на безброй грешни тела. Не предадох ли пред Изкусителя Дявол Душата? Но Тя, признавам, и за миг не сгреши. Разчетох ли с нея моя Код на Съдбата? Възмездителя какво ли за мен ще реши?".

"Писалката на Господ" кани читателите в дълбок свят на размисъл, където съдбата, моралът и вечните въпроси на съществуването се срещат.

Александър Александров Хаджихристов

Александър Александров Хаджихристов е роден на 26 август 1948 г. в София в семейството на известния драматург и театрален деец Александър Иванов Хаджихристов. Учи във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, където създава първия студентски политически театър, а по-късно продължава образованието си по история и литература в СУ „Св. Климент Охридски“. През 1972 г. е ученик-асистент на проф. Гриша Островски във ВИТИЗ, а през 1992 г. завършва семестриално кинознание. Започва професионалния си път през 1975 г. като асистент-режисьор в киностудия „Бояна“ и втори режисьор в Студио „Екран“. През 1999 г. става художествен директор на Демо Телевизия, където съвместно с Бойко Илиев прави опит да възстанови Телевизионния театър. 

През 2004 г. създава Театрална къща „Надежда“ с помощта на Коста Цонев, която изпълнява представления в затворите в страната. Бил е драматург в Народния театър „Иван Вазов“ и е работил върху редица телевизионни предавания и рубрики. Хаджихристов е автор на 8 пиеси и 14 филма, сред които се открояват „Земята, градът и човекът“ и „Кураж“ – първият филм за хора с увреждания, направен извън държавните структури. В годините 2021-2023 публикува четири стихосбирки, сред които „Балада за съдбата на душата“ и „Сърцето като птица Феникс“. Известен е със своята концепция „Екоцивилизация“ и създаването на фестивала „Сцена Екоутопия Театър“, посветен на състрадателната екология. През 2010 г. е избран за председател на Народно читалище „Природа и наука – 1938“ в София, където ръководи Театър-студио „Вселената на човека“. От 2023 г. е член на Съюза на българските писатели и продължава да твори активно в различни жанрове.


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..

обновено на 22.04.25 в 18:52