Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Октавиан Милевски: Мая Санду ще свали белите ръкавици и ще има ремонт на правителството

"Малцинствата са превърнати от пропагандата във въпроси на сигурността и оръжия на обществения разказ"

| Интервю
Мая Санду
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Анализаторът по въпросите на Централна и Източна Европа - Октавиан Милевски, определи като постижение, че с идването на власт на партията на Мая Санду, Молдова е приела стратегически курс - проевропейски. И второто постижение е, че на територията на Молдова не е водена война, особено през последните две години и половина. В интервю пред БНР анализаторът коментира победата на Санду на президентските избори в Молдова и очакванията от втория ѝ мандат.

- Господин Милевски, видяхме как Мая Санду спечели президентските избори в Република Молдова. Кой или какво спечели на тези избори? Само геополитически избор ли бяха те, или и някакъв избор, свързан с вътрешните противоречия на Молдова?
 - Очевидно е, че спечели проевропейският вариант. Мая Санду получи окончателния вот за себе си. Опонентът и Александър Стояноглу получи голяма част от гласовете си чрез сложна изборна измама, масово спонсорирана от Кремъл, от Русия.  И сега проевропейският вариант спечели, точно както победи преди две седмици на референдума за конституционни промени, когато беше близо до това да бъде осуетен и фалшифициран чрез същия вид измама. Не бива обаче да забравяме, че голямата битка ще бъде следващото лято, когато ще се проведат парламентарните избори, когато е вероятно нещата да се променят.

- Ако изключим геополитиката, какво означава вариантът "Мая Санду" според молдовците и какво означава вариантът "Стояногло" в Молдова?
- Откакто партията на Мая Санду дойде на власт, постиженията са в приемането на стратегически курс, който сега ще бъде въведен и в конституцията. Така че това е постижение, защото след три десетилетия съществуване като държава, сега Република Молдова знае, че единствената й възможност е европейската. Друго постижение е, че не водихме война на територията на Молдова, особено през последните две години и половина. И Мая Санду и цялата управляваща класа в Кишинев постигнаха това минимално условие - да не допуснат ескалацията на хибридните операции да прерасне в нещо по-опасно. Друг успех е подобряването на инфраструктурата.
- Не можеше ли Мая Санду да положи някакви усилия, може би в миналото, може би сега, когато вече спечели, да каже и на хората, които гласуваха срещу нея или гласуваха с "не" на референдума, че те също могат да бъдат считани за европейци? Защото мисля, че нейният аргумент най-вече беше, че именно руската намеса, купените гласове, са накарали хората да гласуват срещу нея. Но теоретично в една бъдеща европейска Молдова всеки ще бъде в равна степен европейски гражданин, а не само хората, които гласуват за Мая Санду.
- Съгласен съм с Вас, че не можем да гледаме опростено на този въпрос. Като оставим настрана разделението, тя наистина имаше предвид, че намесата означава много, но намесата не обхваща 750 000 молдовци. Нека просто се вгледаме в резултатите и да се съгласим, че повече от половината от това число, което гласува за Стояноглу, не са етнически гагаузи или рускоезични малцинства. Малцинствата са превърнати от пропагандата във въпроси на сигурността и оръжия на обществения разказ. И те са превърнати в обект в разказите на някои политици с проруски произход. Тази процедура е ползвана като модел не само в Молдова. Същото се случи в Украйна, в Грузия, това се случва навсякъде, където има руска намеса.
- Мая Санду, а също и близки до нея хора, имат някои предложения или реторика, че сега, през втория мандат, тя ще бъде много по-силна, много по-смела в провеждането на реформи. До каква степен очаквате, че тази по-голяма смелост и по-голяма воля за реформи ще успее да постигне резултати, особено като се има предвид, че и Вие говорихте, че молдовското общество е разделено и предполагам, че е трудно да се правят реформи, когато половината или почти половината от обществото може би се противопоставя на Вашата личност или на реформите, които се опитвате да осъществите?
- Няма да е лесно. Предстои най-голямата битка, битката на всички битки, в политически план, и тя е през лятото на следващата година на парламентарните избори. За да бъде запазен досегашният курс, трябва повече или по-малко да се запази същото разпределение на властта в Кишинев след парламентарните избори. В същото време, когато казвате, че Мая Санду обеща, че ще свали белите ръкавици и ще започне да се бори с тези антидържавни сили, които отслабват институциите. Едно от очакванията в това отношение е да има ремонт на правителството през следващия месец. Вероятно той ще бъде извършен до средата на декември. Но може би, дори следващата седмица ще има промени на върха в правителството. Редица министри ще загубят местата си, постовете си и ще бъдат заменени, а това ще трябва да включва промяна в стила. Съществуват тристранни формати. Имаше опит да се изгради платформа за четиристранно сътрудничество на актьорите преди началото на войната в Украйна. През лятото на 2021 г., в даден момент трима президенти от региона - Зеленски, Йоханис и Дуда, посетиха Кишинев на Деня на независимостта на Молдова през август. И изведнъж те започнаха да говорят за Кишиневската четворка. Но след това посещение нищо не се зароди. Светът се промени толкова много с тази война, че всички тези инициативи бяха изгубени или бяха забравени. Или те просто не могат да привлекат достатъчно институционална, финансова, дори интелектуална енергия, защото ние сме в центъра на процеси, които нито Кишинев, нито дори Варшава или Букурещ могат да контролират.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослав Боршош

До 1% от оборота на туроператорите - първоначалната вноска в Гаранционния фонд в туризма

До 1 процент от оборота на туроператорите ще бъде първоначалната вноска, която фирмите ще правят в Гаранционния фонд в туризма, който трябва да бъде създаден, за да обезпечи потребителската защита.  Министерството на туризма има готовност да публикува текстовете за промени в Закона за туризма за обществено обсъждане, каза министър Мирослав Боршош пред..

публикувано на 22.05.25 в 22:11

Земеделците ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване с бюджетни средства

Земеделските производители ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване със средства от държавния бюджет - това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, приет на първо четене от парламентарната Комисия по земеделие. Законопроектът беше внесен по т. нар. "бърза писта" от народни представители, тъй като поливният..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Порой затрудни движението край силистренските села Богорово, Главан и Поп Кралево

Поройни валежи този следобед предизвикаха наводнение по пътя след село Богорово в посока Главан и Поп Кралево. Големи количества вода и земна маса се стичат от високите терени край шосето, а разклонът за село Главан е трудно проходим. В село Поп Кралево е паднала и градушка, а в двете населени места електрозахранването е било прекъснато за кратко. Към..

публикувано на 22.05.25 в 21:58

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация.  Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без..

публикувано на 22.05.25 в 21:56
Паметникът на св. равноапостоли Кирил и Методий, който се намира в двора на българското посолство в Рим.

Прием по случай 24 май в посолството на България в Рим

Държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, е в Рим в навечерието на 24 май, за да отдаде почит на светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий. Премиерът заминава на традиционно посещение в Рим и Ватикана за 24 май Програмата на посещението започна с поднасяне на венци и цветя на бюст паметника на Капитан..

публикувано на 22.05.25 в 21:50

Благородните елени у нас са близо 44 хил., сърните - над 147 хиляди

Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението  на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони.  Увеличение има и..

публикувано на 22.05.25 в 21:06
Проливният дъжд наводни улиците в Разград - 22 май 2025 г.

Част от град Цар Калоян и 3 села в област Разград са без ток след буря

По информация от Електроразпределение Север, вследствие на бурята, която премина над област Разград, без електрозахранване са селата Балкански, Осенец, Езерче, както и част от град Цар Калоян. Това съобщиха от пресцентъра на областната администрация в Разград. Екипи на ЕРП – Север работи в момента и по тяхна информация електрозахранването ще бъде..

публикувано на 22.05.25 в 20:46