Това заяви пред БНР доц. Велислава Петрова от Софийския университет "Св. Климент Охридски" преди днешната дискусия във Факултета по журналистика и масова комуникация за явлението "Исторически парк".
"Тази връзка между политика и популярна култура я виждаме особено в последната кампания в САЩ през това, което Туитър направи, блоговете направиха. Виждаме го при "Величие" през тяхното сдвояване с различни актьори, които са много активни в онлайн пространството".
Около 2015 – 2016 г. започна едно много интензивно строене на различни атракциони с по-сериозна националистическа претенция, посочи тя и добави:
"Ние се опитвахме да разберем какво ги мотивира. Така се насочихме към "Историческия парк", който тогава беше нещо в началото".
За доц. Петрова е притеснителна сериозността, с която се възприемат този тип атракциони:
"Започваме все по-сериозно да ги възприемаме. Струва ми се, че това, което пропускаме, е да ги възприемаме като на шега, като нещо, което няма тази претенция за автентичност, а по скоро има претенция за място, което създава някакво преживяване".
Тя отбеляза липсата на сериозност на националното, което продължава да е много сериозна тема.
Влизането на Ивелин Михайлов в политиката и успехът му изненадаха всички, подчерта доц. Петрова в предаването "Преди всички".
"Как се случва този преход от култура към политика?", попита тя и добави:
"Какво успява да катализира вота на хората и доверието, което те изграждат към нещо, което стартира всъщност като атракцион".
В случая с "Историческия парк" интересното е, че за разлика от много други построени по същото време обекти, липсваше идеята за автентичност, отбеляза тя. И наблегна на голямото онлайн присъствие на формацията.
"Нашата култура има нужда по някакъв начин да преживява националната си идентичност. За съжаление, начините, по които сме научени това да го правим, обикновено са свързани с нещо в миналото, с някаква гордост в миналото, с търсене на някакви загубени корени. Затова се получава и тази фиксация по конструирани паркове, наследства, които да дадат на всички нас възможността да се сплотим около някаква обща идея. Същевременно виждаме, че обществото е разделено на групи. Не всички харесват тези начини на изживявана на българското. Мисля, че оттам идват и тези деления, които виждаме", обясни още доц. Петрова.
Цялото интервю на Силвия Великова с доц. Велислава Петрова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..