Това заяви пред БНР доц. Велислава Петрова от Софийския университет "Св. Климент Охридски" преди днешната дискусия във Факултета по журналистика и масова комуникация за явлението "Исторически парк".
"Тази връзка между политика и популярна култура я виждаме особено в последната кампания в САЩ през това, което Туитър направи, блоговете направиха. Виждаме го при "Величие" през тяхното сдвояване с различни актьори, които са много активни в онлайн пространството".
Около 2015 – 2016 г. започна едно много интензивно строене на различни атракциони с по-сериозна националистическа претенция, посочи тя и добави:
"Ние се опитвахме да разберем какво ги мотивира. Така се насочихме към "Историческия парк", който тогава беше нещо в началото".
За доц. Петрова е притеснителна сериозността, с която се възприемат този тип атракциони:
"Започваме все по-сериозно да ги възприемаме. Струва ми се, че това, което пропускаме, е да ги възприемаме като на шега, като нещо, което няма тази претенция за автентичност, а по скоро има претенция за място, което създава някакво преживяване".
Тя отбеляза липсата на сериозност на националното, което продължава да е много сериозна тема.
Влизането на Ивелин Михайлов в политиката и успехът му изненадаха всички, подчерта доц. Петрова в предаването "Преди всички".
"Как се случва този преход от култура към политика?", попита тя и добави:
"Какво успява да катализира вота на хората и доверието, което те изграждат към нещо, което стартира всъщност като атракцион".
В случая с "Историческия парк" интересното е, че за разлика от много други построени по същото време обекти, липсваше идеята за автентичност, отбеляза тя. И наблегна на голямото онлайн присъствие на формацията.
"Нашата култура има нужда по някакъв начин да преживява националната си идентичност. За съжаление, начините, по които сме научени това да го правим, обикновено са свързани с нещо в миналото, с някаква гордост в миналото, с търсене на някакви загубени корени. Затова се получава и тази фиксация по конструирани паркове, наследства, които да дадат на всички нас възможността да се сплотим около някаква обща идея. Същевременно виждаме, че обществото е разделено на групи. Не всички харесват тези начини на изживявана на българското. Мисля, че оттам идват и тези деления, които виждаме", обясни още доц. Петрова.
Цялото интервю на Силвия Великова с доц. Велислава Петрова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
Иран няма да се откаже от ядрената си програма. Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад, анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..
Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..
България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..
" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ". Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ. София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..
Снимки: Евелина Стоянова
"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
БСП отказа суверенното право на българския народ да гласува дали да влезе България в еврозоната от януари 2026 г. и това преля чашата . Това каза пред..