Тази година за първи път присъствах на фестивала „Colours Of Ostrava“ по покана на организаторите от Чехия, състоял се от 17-ти до 20 юли в областта Долни Витковице. Мястото е известно с изоставената фабрика за стомана, днес превърнато в празник на музиката и различните видове изкуства в четирите фестивални дни. Още от първия миг бях поразена от мащабите на това многожанрово международно събитие, както и от присъствието на едни от водещите музикални артисти в световен мащаб. Първият ден откри пънк рок групата от Ню Йорк Gogol Bordello, чийто вокалист е украинецът Юджийн Хъц с рождено име Евгений Александрович Николаев-Симонов). Оказа се, чеЮджийн Хъц дълго време е бил ди-джей в българското заведение в Ню Йорк „Механата“. СледGogol Bordello своето впечатляващо шоу изнесекитаристът- виртуоз Том Морело, познат от групите Рейдж Агейнст дъ Машиин и Аудиослейв. Той изпълни първия си солов сингъл „Soldier In The Army Of Love“, написан заедно със сина му Роман Морело- предвестник на албума, който ще излезе или до края на тази година или догодина. Дълго ще се помни и концертът на британския поп певец Сам Смит. Той изнесе впечатляващо шоу, част от турнето представящо последния му албум „Глория“.
По време на фестивала в пресцентъра се запознах с Марта- журналист в Остравското национално радио и тя ми обясни, че името на фестивала „Colours Of Ostrava“-Цветовете на Острава е отражение на различните стилове музика, които са ситуирани на конкретни сцени, оцветени в брошурата на фестивала в конкретен цвят и от това разбираш какъв стил изпълняват музикантите поставени на тази сцена. Питам Премисъл това ли е истинската причина фестивалът да се казва „Colours Of Ostrava“. "Защото музиката е пъстра, многоцветна, защото уърлд музиката преобладаващо е акустична, с влияния от джаз, рок, поп, подсилени от електронната музика. Това многообразие от музикални жанрове, прави и фестивала пъстър и затова и името Цветовете на Острава много приляга на този фестивал и особено на град като Острава. Градът се промени, когато фестивалът започна преди 21 години градът беше някак сив, днес е много по- зелен и духът му стана много по- оптимистичен, в сравнение с миналото. Така че първоначалната идея е да се внесе цвят и светлина в Острава чрез всичките възможни музикални стилове. Много е важно да уточним, че цветовете на Острава е не само музикален фестивал. В рамките му се провежда един от най- големите дискусионни форуми, който се казва „Мелтинг пот“ и всеки, който притежава билет за фестивала има свободен достъп. Има и още много подобни сцени, които са предназначени за изява на философи, поети, икономисти, учители и въобще хора свързани с различни науки. Така че една голяма част от сцените са предназначени точно за този тип форуми. Останалите 12 сцени са само и единствено за музика."
А ето и как се разви ситуацията с пътуването на Севдализа, която все пак стигна до Острава благодарение на усилията положени от организаторите на фестивала Цветовете на Острава. Премисъл разказва: "Това беше изключително тежка ситуация, не че не сме имали подобни случаи и предишните години, но този път беше IT проблем в световен мащаб. Знаете много полети бяха отменени, но за нас лично това засегна само пътуването на Севдализа, защото всички останали музиканти се придвижваха с автобусите си или някои от тях бяха изпреварили IT кризата. Но Севдализа беше в Амстердам и не успя да излети. Обаче нашият екип ангажиран с придвижването на музикантите направи всичко възможно, за да успее Севдализа да пристигне в Острава, макар и с ден закъснение. Имахме горчивият опит от миналата година, когато два концерта на хедлайнери бяха отменени и затова си казахме, никога повече отменени шоута и затова колегите ми направиха и невъзможното. Ангажираха частен самолет и Севдализа пристигна в Острава и пя в последния ден на фестивала в събота, като концертът й започна в полунощ и това беше един изключителен завършек на тазгодишното издание. Много съм щастлив и изключително оптимистично настроен и не ми се иска да свършва, но тази година наистина мащабите бяха впечатляващи, пристигнаха много повече хора, в сравнение с миналата година. Имахме късмет и с времето, беше топло и слънчево. За разлика от колегите от един голям фестивал в Словакия, който се състоя преди седмица и трябваше да бъде отменен заради разрушителна буря, която помете сцената. За разлика от тях ние се радвахме на перфектно време, нямахме никакви проблеми в това отношение. Хората бяха щастливи, наслаждаваха се на шоутата, беше наистина много силно издание."
И наистина това 21- во издание на фестивала „Цветовете на Острава“ представи едни от най- големите музиканти в световен мащаб- пънк групата Гогол Бордело, Том Морело, Сам Смит, Лени Кравиц, Джеймс Блейк, Шон Пол, Зара Ларсон, както и най- изявените артисти от чешката сцена от новото поколение музиканти. Стиловете обхващаха- рок, поп, електронна и уърлд музика, джаз, блус, фолк, пънк, реге, соул, фънк, хип- хоп. Фестивалът има капацитет от около 55 хиляди зрители и в последния ден беше оповестено името на един от хедлайнерите за "Colours Of Ostrava 2025"- групата "The Chainsmokers". Ето и имената на още артисти добавени към състава за 22-ия фестивал Colours of Ostrava. От 16 до 19 юли 2025 г. в Долни Витковице в Острава- рок легендата Iggy Pop, латино поп сензацията Alvaro Soler, чешката рап звезда Calin и джаз формацията Dan Bárta & Illustratosphere.
Цялото интервю с Премисъл Степанек чуйте в приложения файл:
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
В Пернишка област вече има пусната подписка за подкрепа на обособяване на Пернишка митрополия. "Не говорим за мотиви, а за искане от миряните на..
Проектозаконът за хранителната верига, пуснат за обществено обсъждане, е удар към малкия производител, удар срещу българското, защото прави вносът..