Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

The Chainsmokers, Iggy Pop, Alvaro Soler ще участват на фестивала "Colours of Ostrava 2025"

снимка: личен архив

Тази година за първи път присъствах на фестивала „Colours Of Ostrava“ по покана на организаторите от Чехия, състоял се от 17-ти до 20 юли в областта Долни Витковице. Мястото е известно с изоставената фабрика за стомана, днес превърнато в празник на музиката и различните видове изкуства в четирите фестивални дни. Още от първия миг бях поразена от мащабите на това многожанрово международно събитие, както и от присъствието на едни от водещите музикални артисти в световен мащаб. Първият ден откри пънк рок групата от Ню Йорк Gogol Bordello, чийто вокалист е украинецът Юджийн Хъц с рождено име Евгений Александрович Николаев-Симонов). Оказа се, чеЮджийн Хъц дълго време е бил ди-джей в българското заведение в Ню Йорк „Механата“. СледGogol Bordello своето впечатляващо шоу изнесекитаристът- виртуоз Том Морело, познат от групите Рейдж Агейнст дъ Машиин и Аудиослейв. Той изпълни първия си солов сингъл „Soldier In The Army Of Love“, написан заедно със сина му Роман Морело- предвестник на албума, който ще излезе или до края на тази година или догодина. Дълго ще се помни и концертът на британския поп певец Сам Смит. Той изнесе впечатляващо шоу, част от турнето представящо последния му албум „Глория“. 


Новата звезда на шведската поп сцена Зара Ларсон пя в заключителния ден, а един от много ярките концерти беше и този на германската група за електронна музика „Tangerine Dream“. Едно от предизвикателствата за организаторите беше глобалната IT криза, която се отрази и на пътуванията на музикантите, участници в това издание на фестивала„Colours Of Ostrava“.Нидерландската певица с ирански корени Севдализа не успя да пристигне в Острава, заради полет от Амстердам и това наложи смяна в програмата на фестивала в предпоследния ден от провеждането му. Организаторите много бързо се справиха със ситуацията, изтеглиха концертите от по- ранните часове и така на мястото на Севдализа гледахме изключително заразителната с енергията си и изпълнетията си нидерландска група Сон Мею. Севдализа все пак пристигна с частен самолет и ден по- късно излезе на сцената в Острава.

За обобщение на събитията от международния мултижанров фестивал „Colours Of Ostrava 2024“ се срещнах с Премисъл Степанек, който е част от организационния екип от самото начало и специално за предаването „Евробокс“ разказа: "Началото на фестивала „Colours Of Ostrava“- Цветовете на Острава е поставено преди 21 години. Първоначално започва като фестивал за уърлд музика и музикантите свирят по улиците в центъра на Острава. Малко по- късно фестивалът е преместен в Замъка на Острава и остава там за дълго време. Но след като се разраства много и продажбата на билетите надхвърля 25 хиляди посетители на ден, което е свръх капацитета на Замъка на Острава, преди 9 години е взето решение мястото да се промени. Избира се пространството, на което преди е имало огромна фабрика за стомана. След като спира да работи мястото е превърнато в музей. Това дава възможност на фестивала да се развие и като жанрове и да не бъда само за уърлд музика. Днес фестивалът предлага разнообразие от стилове и жанрове поп и рок музика и привлича едни от най- големите звезди в световната музика."

По време на фестивала в пресцентъра се запознах с Марта- журналист в Остравското национално радио и тя ми обясни, че името на фестивала „Colours Of Ostrava“-Цветовете на Острава е отражение на различните стилове музика, които са ситуирани на конкретни сцени, оцветени в брошурата на фестивала в конкретен цвят и от това разбираш какъв стил изпълняват музикантите поставени на тази сцена. Питам Премисъл това ли е истинската причина фестивалът да се казва „Colours Of Ostrava“. "Защото музиката е пъстра, многоцветна, защото уърлд музиката преобладаващо е акустична, с влияния от джаз, рок, поп, подсилени от електронната музика. Това многообразие от музикални жанрове, прави и фестивала пъстър и затова и името Цветовете на Острава много приляга на този фестивал и особено на град като Острава. Градът се промени, когато фестивалът започна преди 21 години градът беше някак сив, днес е много по- зелен и духът му стана много по- оптимистичен, в сравнение с миналото. Така че първоначалната идея е да се внесе цвят и светлина в Острава чрез всичките възможни музикални стилове. Много е важно да уточним, че цветовете на Острава е не само музикален фестивал. В рамките му се провежда един от най- големите дискусионни форуми, който се казва „Мелтинг пот“ и всеки, който притежава билет за фестивала има свободен достъп. Има и още много подобни сцени, които са предназначени за изява на философи, поети, икономисти, учители и въобще хора свързани с различни науки. Така че една голяма част от сцените са предназначени точно за този тип форуми. Останалите 12 сцени са само и единствено за музика."

А ето и как се разви ситуацията с пътуването на Севдализа, която все пак стигна до Острава благодарение на усилията положени от организаторите на фестивала Цветовете на Острава. Премисъл разказва: "Това беше изключително тежка ситуация, не че не сме имали подобни случаи и предишните години, но този път беше IT проблем в световен мащаб. Знаете много полети бяха отменени, но за нас лично това засегна само пътуването на Севдализа, защото всички останали музиканти се придвижваха с автобусите си или някои от тях бяха изпреварили IT кризата. Но Севдализа беше в Амстердам и не успя да излети. Обаче нашият екип ангажиран с придвижването на музикантите направи всичко възможно, за да успее Севдализа да пристигне в Острава, макар и с ден закъснение. Имахме горчивият опит от миналата година, когато два концерта на хедлайнери бяха отменени и затова си казахме, никога повече отменени шоута и затова колегите ми направиха и невъзможното. Ангажираха частен самолет и Севдализа пристигна в Острава и пя в последния ден на фестивала в събота, като концертът й започна в полунощ и това беше един изключителен завършек на тазгодишното издание. Много съм щастлив и изключително оптимистично настроен и не ми се иска да свършва, но тази година наистина мащабите бяха впечатляващи, пристигнаха много повече хора, в сравнение с миналата година. Имахме късмет и с времето, беше топло и слънчево. За разлика от колегите от един голям фестивал в Словакия, който се състоя преди седмица и трябваше да бъде отменен заради разрушителна буря, която помете сцената. За разлика от тях ние се радвахме на перфектно време, нямахме никакви проблеми в това отношение. Хората бяха щастливи, наслаждаваха се на шоутата, беше наистина много силно издание."

И наистина това 21- во издание на фестивала „Цветовете на Острава“ представи едни от най- големите музиканти в световен мащаб- пънк групата Гогол Бордело, Том Морело, Сам Смит, Лени Кравиц, Джеймс Блейк, Шон Пол, Зара Ларсон, както и най- изявените артисти от чешката сцена от новото поколение музиканти. Стиловете обхващаха- рок, поп, електронна и уърлд музика, джаз, блус, фолк, пънк, реге, соул, фънк, хип- хоп. Фестивалът има капацитет от около 55 хиляди зрители и в последния ден беше оповестено името на един от хедлайнерите за "Colours Of Ostrava 2025"- групата "The Chainsmokers". Ето и имената на още артисти  добавени към състава за 22-ия фестивал Colours of Ostrava. От 16 до 19 юли 2025 г. в Долни Витковице в Острава- рок легендата Iggy Pop, латино поп сензацията Alvaro Soler, чешката рап звезда Calin и джаз формацията Dan Bárta & Illustratosphere. 

Цялото интервю с Премисъл Степанек чуйте в приложения файл:











Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Еленова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45
Особености на традиционното изкуство в женската носия

Женската носия - жива нишка от миналото

В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..

публикувано на 28.04.25 в 19:21