Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети?

Има достатъчно порив в образователната система това да се случи, смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за иновативни училища към МОН.

Центърът за творческо обучение съвместно с Община Бургас ще представи първите подобни лаборатории за българските училища.

Община Бургас е първата местна власт, която съзря възможността. Амбицията е да се обучат няколкостотин учители от общинските училища и във всяко училище да направят поне една лаборатория за ИИ на мястото на стария компютърен кабинет след 1990 г., обясни Александър Ангелов в интервю за БНР.

България не е на опашката. В момента сме в топ 40 по скорост на връзката към интернет, с ИИ сме може би в топ 20, посочи експертът.

Уърд и Ексел вече са мерило за слаба дигитална култура, категоричен е той.

"Технологиите вече са част от всичко, което правим. Работата с компютри и с ИИ е елемент в цялото учене, а не цел."

Александър Ангелов; Снимка: Юлияна Корнажева

Сега се дава една задача и определен брой ученици "кълват" на клавиатурата по нея. В лабораторията ще се работи по групи, подчерта Ангелов и даде примери – работата с ИИ може да е насочена към това да предотвратиш горски пожар или да си направиш с 3D принтер инструменти, с които да си поправиш колелото.

В предаването "Хоризонт до обед" експертът изрази надежда за една година лабораториите да станат 1000. Полша за 2 години ще направи между 6000 и 10 000 с финансиране по техния аналог на ПВУ.

"Работим много здраво – да направим ядрото на българския модел за лаборатории с ИИ, по който Полша ще направи своите лаборатории. Българско ноу-хау да отиде в много по-голяма държава", коментира Александър Ангелов. 

Колко скъпа ще е тази трансформация?

"Проблемът с българските училища не е липсата на пари, а на хора. Става дума за няколко десетки хиляди лева. Могат да използват и недокрай изразходваните пари по СТЕМ програмата", смята експертът.

В ход е и проучване какви са промените в поведението при учениците и учителите, когато имат достъп до технологията и я разбират.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване, разказа за фотографа Валери Бобенков , който обича да пътува и ни разказва за местата, които е посетил. Това..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51
Народен театър

Преводачът на "Оръжията и човекът": Критиката отвън се приема като подигравка

"В сюжета е заложена една от най-съкровените битки в българската история – при Сливница. Действието се развива в България и има само български герои , с изключение на един. Това е повече от достатъчно, за да събуди интерес в българския читател." Това каза пред БНР за пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът" нейният преводач Стоян Чапразов,..

публикувано на 07.11.24 в 06:56
Ученици в училище в Кипър.

Кипър: 1000 евро помощ при раждане на първо дете

Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..

публикувано на 05.11.24 в 08:27
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..

публикувано на 02.11.24 в 19:09