Не е нормално държавата да не знае какво се случва в "Лукойл Нефтохим".
Това каза пред БНР бившият министър на икономиката и депутат от ПП-ДБ Богдан Богданов и обясни, че това е един от най-важните стратегически активи на страната в сферата на енергийната сигурност.
"От края на 1999 г., когато се приватизира "Нефтохим Бургас", последователно "Лукойл" придобива контрол върху ключови национални активи. ... "Лукойл" е един от основните участници на пазара на дребно на горива - с над 250 бензиностанции. Така през годините е създадена ситуация на господстващо положение на "Лукойл", при което компанията има контрол върху всички тези активи и не е нормално държавата да не знае какво се случва с всички тези активи. Още повече, че държавата има и представител, а Министерството на енергетиката през т.нар. златна акция има и контролен механизъм, през който стратегически решения за рафинерията - производствен капацитет, инвестиции в инфраструктура и екологични технологии, както и промяна на собствеността - държавата би имала блокираща квота през тази "златна акция. ... Друг механизъм е през Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), когато имаме такова съществено придобиване и голям пазарен дял в преработката на петрол и горива... КЗК също има възможност да блокира една такава сделка, Народното събрание също би могло", уточни бившият министър, но добави, че има своите притеснения, че "не можем изцяло да разчитаме на КЗК, а само на парламента.
Богданов съобщи, че ПП-ДБ обмислят в 51-вия парламент да се създаде временна комисия, която да установи всички факти и обстоятелства около изнесената информация за обсъждане на сделка с конкретни инвеститори:
"Въпреки излязлото опровержение, че не се обсъжда продажба, ние трябва ясно да знаем какви са условията, които българската държава ще заложи като задължителни на потенциален инвеститор".
По думите му смяната на собствеността на рафинерията е и възможност за диверсифициране на пазара на горива в България, за повече конкуренция и да се осигури достъп до стратегическа национална инфраструктура и на други участници, а не да има монополно положение.
"Службите за сигурност трябва да проверят собствениците и капиталите на фирмата, за да сме сигурни, че инвеститорът, който би поел контрол на този стратегически на държавата ни актив, ще бъде надежден. ... Това беше едно от изискванията, което ние заложихме в комуникацията ни с "Лукойл" по време на кабинета "Денков", когато се обсъждаха и дерогацията, и преминаването на производство на изцяло неруски петрол, възможните рискове - и технологични, и финансови", подчерта Богдан Богданов.
Интервюто на Снежана Иванова с Богдан Богданов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Почти хиляда бивши и настоящи пилоти от армията на Израел публикуваха писмо, в което искат от властите да приемат като свой приоритет освобождаването на останалите в ръцете на "Хамас" заложници, дори ако това означава боевете срещу групировката да спрат. Управляващите остро осъдиха исканията. "Хамас" предупреди Израел да не опитва да върне..
В днешно време един човек, който смята да се занимава с бизнес и особено ако мисли да го прави на международно ниво, трябва да разбира от всичко . Това каза пред БНР Робърт Желязков от фондация "Дари време" , лектор в Мастър клас за предприемачи, който ще се проведе на 12-и април в София. "Преди около 15 - 20 години, когато се правеше бизнес,..
Между 125 и 200 милиона лева са необходими, за да се увеличат с 15 процента заплатите в 7-8 рискови сектора. Ако това не стане, протестите ще се радикализират, а исканията ще нарастват. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в Благоевград, където беше открит първия в страната синдикален клуб за срещи и консултации. Секторите, в..
22-годишният Стилиян Петров-младши, британски гражданин, син на легендарния полузащитник на Селтик и Астън Вила Стилиян Петров, който носи същото име, е решил да се насочи към политиката. Той ще участва на предстоящите местни избори като кандидат на "Реформирай Обединеното кралство" на Найджъл Фарадж, съобщи "Дейли мейл", позовавайки се на..
Германия се очертава като една от силите в ЕС, която, без да се конфронтира излишно със САЩ, ще отстоява европейските интереси . Това каза пред БНР политологът доц. Иво Инджов. Според него има доста амбициозни точки в споразумението за съвместно управление на консерваторите и социалдемократите в Германия. "Това е възможното решение за..
След вчерашната еуфория Уолстрийт отново отвори с понижения на основните си индекси. "90-дневното отлагане на митата помага, но не премахва несигурността", коментира Майкъл Гапън, главен икономист за Съединените щати на JP Morgan. В Европа – основните индекси записаха повишения. След като не само Вашингтон, но и Брюксел обяви 90-дневно..
Руската армия е превзела още едно селище в украинската Сумска област, съобщи министерството на отбраната на Москва. Руската армия навлезе в Сумска област, след като през последните седмици изтласка украинските войски от по-голямата част на руската Курска област, която е разположена от другата страна на границата. В същото време украинският президент..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
От първи май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва списъка на стоките с висок фискален риск. "Това ще бъде още една..