Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Нови Сад се проведе най-масовият протест в историята на града

| Интервю
Протестиращи са покрили ръцете си с червена боя, символизираща кръв, на протест заради срутването на козирката на гарата в Нови Сад.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Десетки хиляди души протестираха поредна вечер в Нови Сад след срутването на козирката на железопътната гара, при което на 1-ви ноември загинаха четиринадесет души. Множеството обвини властите, че са отговорни за това "престъпление", коментира пред БНР кореспондентът на БГНЕС в Сърбия Ели Юрукова.

Силите за борба с масовите безредици се намесиха, като използваха сълзотворен газ, за да разпръснат протестиращите. Няколко души бяха арестувани, включително и мирни демонстранти.

Вечерта президентът Александър Вучич пристигна в Нови Сад, където говори пред офиса на своята Сръбска прогресивна партия (СПП), който беше опустошен при протеста. Той обеща, че виновните за насилието ще бъдат наказани, но също и че отговорните за инцидента на гарата в Нови Сад ще трябва да отговарят за действията си, а държавата ще подкрепи семействата на жертвите.

С Вучич бяха министърът на вътрешните работи Ивица Дачич и заместник министър-председателят Александър Вулин. Сръбският министър-председател Милош Вучевич, чиято оставка беше поискана по време на демонстрацията, обвини опозицията, че използва насилие, за да "получи достъп до властта".

Опозицията обвинява властите, че са изпратили хулигани, за да предизвикат "объркване в една от най-големите демонстрации в историята на Нови Сад". Във всеки случай митингът започна много спокойно, с минута мълчание пред гарата, преди шествието да се насочи към центъра на града.

Начело на огромното шествие бе издигнат транспарант с надпис: "Вие сте виновни, ще бъдете подведени под отговорност". Сред множеството се чуваха викове "оставка" и "спрете бандата". След това отделни лица хвърляха камъни и други снаряди по централата на СПП, която се намираше по пътя на демонстрацията. Бяха счупени прозорци, а по фасадата бяха изрисувани червени ръце. Някои от демонстрантите се опитаха да предотвратят тези действия.

Министърът на строителството, транспорта и инфраструктурата Горан Весич подаде оставка, но отказа да поеме отговорност за инцидента.

Интервюто на Снежана Иванова с Ели Юрукова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е няколко гласа в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34

Една година от смъртта на Алексей Навални

Германският канцлер Олаф Шолц отдаде почит на главния опонент на Кремъл Алексей Навални, който почина в затвора на днешния ден преди една година, "защото се бореше за демокрацията и свободата в Русия", предаде "Франс прес". Навални е починал в затвора "Путин се бори брутално със свободата и нейните защитници. Това правеше работата на..

публикувано на 16.02.25 в 12:28