На 1 ноември 1944 г., точно преди 80 години, по инициатива на известния композитор и диригент Светослав Обретенов е създаден първият у нас професионален смесен хор.
Отначало съставът е организиран към Радио София като Държавен радиохор и неговата основна задача е да пропагандира идеите на новата власт, да поддържа патриотичните настроения в обществото, затова и репертоарът му е предимно с революционни, работнически и т. нар. масови песни. Съставът е малък - 40 певци, предимно професионалисти, и техните изяви са навсякъде и при всички събития в страната, а и на фронта.
Задължително всеки месец хорът изнася 20-минутен концерт пред микрофоните на Радио София - първият е през април 1945 г. Постепенно израства професионалното ниво на състава, променят се и задачите му - от 1947 г. хорът изнася вече стилни хорови концерти, предимно от творби на български композитори, развива и активна концертна дейност.
През 1954 г. съставът получава ново име - Българска хорова капела, тъй като преминава на щат към Комитета за наука, изкуство и култура. От следващата година - след смъртта на своя основател и постоянен главен диригент Светослав Обретенов, носи неговото име.
Българската хорова капела се налага като водеща певческа формация у нас с голям и разнообразен репертоар - от образците на световната хорова класика, до мащабните кантати и оратории. Нейното изкуство е познато, благодарение на многобройните ѝ турнета в чужбина и записи за големите звукозаписни компании по цял свят. Участвала е в концерти под диригентството на най-големите светила в музиката на ХХ век, с най-известните солисти.
От 1981 г. Капелата е част от Софийската филхармония и по предложение на дългогодишния ѝ диригент Георги Робев тя е преименувана на Национален филхармоничен хор “Светослав Обретенов“. По волята на слушателите на БНР и предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт", формацията, ръководена от Славил Димитров, получава наградата "Музикант на годината 2016".
И няколко думи за нейния създател, чиято 115-годишнина отбелязваме също този месец - Светослав Обретенов. Той е роден на 25.10.1909 година в Провадия. Още след завършването на Държавната музикална академия работи като хоров диригент с различни състави, като композитор в театрите на Русе и Варна, учителства в Бяла Слатина, Ямбол и Пловдив. Композира предимно масови песни, но прави опити и в областта на операта, оперетата, създава първата българска оратория, пише кантати, творби за симфоничен оркестър, клавирни пиеси, театрална музика. Майсторски са написани неговите 25 песни за смесен хор и 12 за детски хор. Най- голям принос в нашата култура Обретенов има като хоров диригент, създавайки Българската хорова капела. Умира твърде млад - на 46 години - на 16 май 1955 г.
В Златния фонд на БНР са запазени спомени на съвременици на Светослав Обретенов за него и за работата му с Капелата. Чуйте в звуковия файл какво споделя големият български диригент Добрин Петков.
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог? Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Гост в "Магията на театъра" е театралният режисьор Крис Шарков . "В тази криза на истината в съвременното общество, именно истината е това, което търсим най-много в театъра през последните години" - думи на режисьора Крис Шарков. Крис Шарков е един от талантливите режисьори у нас, който впечатлява с решенията си на сцената, с овладяването на..
Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, започнал с успех активна професионална кариера по българските и световните сцени. Той е носител на множество престижни награди, една от които е статуетката "Музикант на годината 2022" като победител в анкетата сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Отзвук от "Музикант на..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място , пише в позиция Съюзът на ръководителите в..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на..