СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията.
Преди започването на 29-ата световна конференция за климатичните промени (известна като СОР29), която ще се проведе в Баку от 11 до 22 ноември, Световната здравна организация публикува специален доклад за климата и здравето.
Документът е разработен в сътрудничество с над 100 организации и 300 експерти и откроява ключови действия за защитата на всички хора и особено на 3,6-те милиарда души, които живеят в райони, най-засегнати от климатичните промени.
Според доклада здравето трябва да стане неразделна част от климатичните политики. Сред основните препоръки са спиране на субсидиите за изкопаеми горива, инвестиции в чисти и устойчиви алтернативи за намаляване на болестите, свързани със замърсяването, както и понижаване на въглеродните емисии.
По-голям фокус трябва да има и върху ролята на градовете за здравето чрез устойчив градски дизайн, чиста енергия, устойчиво жилищно строителство и подобряване на хигиената, настояват от СЗО.
Съгласно доклада само 5 интервенции, като например предупредителни системи за горещини и чиста енергия за домакинствата, биха запазили живота на близо 2 милиона души годишно, а за всеки инвестиран в тях долар ще има ползи на стойност 4 долара.
Необходимо е също увеличаване на мерките за закрила и възстановяване на природата и биоразнообразието, защото те са свързани с чистотата на въздуха, водата и продоволствената сигурност.
„Здравето е аргументът за действия в областта на климата. Климатичните промени засягат здравето ни и климатичните решения ще представляват много добри решения за общественото здраве“, обясни доктор Мария Нейра, директор на отдела за Околна среда, климатични промени и здраве към СЗО.
Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..
Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование. Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а модерните технологии също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на зоологическата..
Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март. Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..
Поредица от екологични прояви, посещения сред природата, залесяване през двата почивни дни в Кипър целят да повишат информираността на обществеността за горите, тяхното устойчиво управление и опазването на ресурсите им. С тях на острова отбелязват Международния ден на горите, който бе в петък, както и днешния Световен ден на водата. С..
Срещаме ви с един млад мъж - Християн Христов, който е посветил професионалния си път, свободното време и хобитата си на опазването на природата и животните . Неслучайно преди шест години, малко след като завършва специалност "Екология" в университет във Великобритания, той става директор на Центъра за защита на природата и животните..
Той е разностранна личност - превърнал е хобитата си в професия , а животът му е свързан със спортове като скокове с бънджи и рафтинг, но също и летене с балон, както и с народни танци . " България е много благодатен район за всякакви екстремни спортове . Проблемът на много туристически фирми е, че избягват да правят екстремен туризъм в..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..