Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елена посрещна хиляди гости за празника на еленския бут

Снимка: Здравка Маслянкова

За единадесета година възрожденският град Елена посреща хиляди гости за празника на еленския бут
Местните майстори балканджии демонстрират кулинарното си изкуство, а гостите от близо и далече могат да опитат от прочутия деликатес от свинско месо и да слушат различни концерти като подарък от домакините от община Елена и Съвета по туризъм.
Празника на еленския бут в град Елена - 2024 г.

Еленчани са гостоприемни балканджии, които в края на есента отварят широко портите на къщите си, за да посрещат гости за празника на еленския бут. Местните майстори на кулинарния деликатес от свинско месо представят пред гостите на града тънкостите на касаплъка. С какво е уникален еленският бут разказва потомственият еленчанин Ивелин Иванов:

"Навремето са обичали хората да гледат големи прасета – по 240-250 килограма, обаче са ползвали повечето свинската мас като биопродукт, и са ставали огромни бутове - по 25-30 килограма. Сега днешните прасета, които ги гледаме, са около 140-150 килограма и бутовете стават най-много по 10-12 килограма. Днешните еленски бутове са същите като вкусови качества като тези на предците ни. Климатът е уникален, където и са се приготви на друго място, няма да е същото".


Стотици еленски бутове са подготвили за празника балканджиите. Един от производителите е фамилията Трухчеви. Синът Пенчо Трухчев разказа:

"Тайната е постоянство и майсторлък от много поколения, още от прадядо ми. Месото е от български производители, като консервант използваме само сол. Съхне на проветриво място в Еленския Балкан. Зреенето е най-малко година, година и половина. И със сигурност става вкусно".

град Елена

Освен прословутият еленски климат, който е задължително условие за неповторимия вкус на месния деликатес, балканджиите си имат и тайни табиети при самото приготвяне на месото, за да се получат вкусни и дъхави еленски бутове, разказва Антон Антонов:

"Като се разфасова вече прасето, изрязва се бутът и се поставя в тези постави. Осолява се хубаво бутът и така стои около 40-50 дена. След това се изважда, измива се с вода или зелева чорба и се слага да съхне. Сега като се коли по Димитровден, около Коледа, вече около юни, юли става да се реже на сухо. Сладостта на бута не го прави месото, а сланината. И като се разреже един стар бут да замирише на хубаво, в квартала се усеща, че е домашно, хубаво прасе".

Еленските домакини знаят как се посрещат касапите, обяснява Цанка Христова:

"Традицията е такава, че когато се коли прасе, посрещаме касапите сутрин рано вкъщи, гласим им софричка, където има сготвен боб, баница, греяна ракия задължително. С това ги посрещаме, те си хапват и след това се захващат на работа".


Прасето помага на едно семейство да се изхрани и да не изхвърля нищо, разказва Красимира Дичева:

"Цяла година, каквото ви остане от ядене, от продукти, нищо не се изхвърля, всичкото отива за прасето. После, като се заколи, едно време от кожата са правили обувки. Сланината я стопяват на мас. Припържват с маста, и което остава, се събира и се прави сапун".

Празникът на еленския бут продължи с кулинарни игри и забавления, и много фолклорна музика. По обяд на площад „Христо Ботев“ хорото ще поведе народният изпълнител Янко Неделчев, концерт ще изнесе и фолклорен ансамбъл „Искра“.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световната новина на седмицата: Израел и "Хамас" се споразумяха за прекратяване на огъня в Газа

Израел и радикалната палестинска групировка "Хамас" сключиха дългоочакваното споразумение за временно прекратяване на огъня и освобождаване на част от израелските заложници. Те бяха взети от бойци на групировката при нахлуването им в израелска територия на 7 октомври 2023 г. Тогава започна войната в ивицата Газа. Споразумението, постигнато след..

публикувано на 18.01.25 в 10:43

Сигнал в БНР: Нуждаещи се още не са получили месечна социална помощ

Имащите право на месечна социална помощ все още не са получили полагащите им се средства, сигнализират на редакционните ни телефони слушатели на БНР. На наше запитване от Агенцията за социално подпомагане отговориха, че в дните до края на месеца парите ще бъдат преведени по сметките. За Стоянка Минкова от Пловдив, която живее сама,  месечната..

публикувано на 18.01.25 в 10:21
Руслан Трад

Руслан Трад: Конфликтът Израел - "Хамас" може да се възобнови съвсем скоро

15 месеца по-късно някои от целите на тази операция са изцяло неизпълнени . Това каза пред БНР Руслан Трад, военен анализатор към Атлантическия съвет във Вашингтон, преди да влезе в сила първият етап от примирието между Израел и "Хамас". Пълният състав на израелския кабинет одобри споразумението за Ивицата Газа Майкъл Милщайн:..

публикувано на 18.01.25 в 10:13

Пускат допълнителни автобуси на градския транспорт до Витоша

От днес Столична община пуска допълнителни автобуси на градския транспорт до Витоша. През почивните дни е преустановен достъпът на автомобили до планината за пет часа, включително и днес до 15 часа. Увеличават се превозните средства по най-натоварените линии №61 и  №66, които достигат до местност Златните мостове и хотел "Морени", които..

публикувано на 18.01.25 в 10:09
Майкъл Милщайн

Майкъл Милщайн: Причината този път Нетаняху да каже "да" е само Тръмп

Правителството на Израел даде зелена светлина на постигнатото в сряда споразумение за прекратяване на огъня в ивицата Газа да влезе в сила утре. Първата му фаза трябва да продължи 6 седмици , през които "Хамас" и "Ислямски джихад" ще предадат на Израел 33-ма от държаните все още от тях общо 98 заложници, за много от които се смята, че вече..

публикувано на 18.01.25 в 10:01

ИПИ: Вратата за еврото е отворена от 1 януари 2026 г.

Вратата е отворена за еврото от 1 януари 2026 година . Това е изводът на Института за пазарна икономика след вчерашните данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат. Новосформираното правителство също изведе членството в еврозоната като водещ приоритет за управлението си. Към декември 2024 г. средногодишната инфлация в..

публикувано на 18.01.25 в 09:54

Марк Кенсиан: Ако Западна Европа е единна за Украйна, ще има реален шанс украинците да надделеят

Ръководството на Украйна и невстъпилата още в длъжност администрация във Вашингтон са пред сблъсък още преди Доналд Тръмп да се завърне в Белия дом, стана ясно през изминалата седмица. Хората, номинирани от републиканеца да оглавят Държавния департамент и финансовото министерство, изразиха готовност да накарат Кремъл да отстъпи от..

публикувано на 18.01.25 в 09:46