Цветелина Мунтова е гост в 59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите.
Разказват че, когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала, че решила да поиска и рецептата. Желанието й било изпълнено, но заедно с рецептата от ресторанта й поднесли и сметка от 100 долара. Ядосана жената решила просто да си отмъсти. Така и сторила. Широко разпространила рецептата на тортата наречена "Червено кадифе", която сега може да се намери на много места в Америка. Дали днес рецептата е същата онази, за която се разказва, не съм сигурна, но така или иначе “Червено кадифе” е една от най-популярните торти.
Но тя съвсем не е най-скъпата нито в Америка, нито в света. Този рекорд принадлежи на Обединените арабски емирства. Там клиент поръчал на дизайнерката на торти Деби Уингам за рождения ден на дъщеря си торта, украсена със скъпоценни камъни включително и многоцветни диаманти на стойност 45 милиона долара, а общо цената на тортата била 75 милиона долара. Изглеждала като модна писта дълга 1.8 метра, а върху нея имало модели облечени с модерни дрехи и аксесоари, които можели да се ядат, като украса на торта.
Още много любопитни истории може да се разказват за сладкото удоволствие наречено торта, удоволствие на което не са много тези, които могат да устоят.
Цвети е родена в Благоевград, но е израснала в Кочериново. Завършва психология, решава да става преподавател, след това работи в областната управа на Благоевград. Няма никакви намерения да напуска България и да се скита по-света, но един ден пътят и се пресича с пътя на едно момче, което от много години живее с родителите си в Америка и припламва искрица любов.
"Той дойде на ваканция, както аз сега ходя всяко лято в България. Срещнахме се. Така пламна огънят. Беше любов. И все още е ,бих казала. След което се оженихме. Живяхме в България около 4 години. Бях секретарка в Областна администрация Благоевград. Наистина нямах желанието да живея извън България.
Когато вече се наложи да напусна работа помолих за отпуск. Помолих тогавашният ми шеф да ми даде шанса да дойда да проверя как е животът тук, след което, ако не ми хареса, когато се върна в България да бъда на същото работно място, ако е възможно. Той тогава ме погледна, усмихна се и ми каза на тебе животът там ще ти хареса, няма да се върнеш тук, но бъди спокойна мястото ще бъде твое, ако това се случи в рамките на 1 година, разказа за БНР Цветелина Мунтова.
И кое най-много ти хареса в Америка и те плени да останеш тук?
"Спокойствието. Въпреки, че животът тук е прекалено забързан тук, намерих своя вътрешен мир, чувствам се свободна, преживях предварително шока в България от тази среща с Америка може би 2-3 седмици преди идването ми насам".
Още по темата слушайте в интервюто на Елена Цанева с Цветелина Мунтова гост в рубриката ''Америка - илюзии и реалности''.
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..