Цветелина Мунтова е гост в 59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите.
Разказват че, когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала, че решила да поиска и рецептата. Желанието й било изпълнено, но заедно с рецептата от ресторанта й поднесли и сметка от 100 долара. Ядосана жената решила просто да си отмъсти. Така и сторила. Широко разпространила рецептата на тортата наречена "Червено кадифе", която сега може да се намери на много места в Америка. Дали днес рецептата е същата онази, за която се разказва, не съм сигурна, но така или иначе “Червено кадифе” е една от най-популярните торти.
Но тя съвсем не е най-скъпата нито в Америка, нито в света. Този рекорд принадлежи на Обединените арабски емирства. Там клиент поръчал на дизайнерката на торти Деби Уингам за рождения ден на дъщеря си торта, украсена със скъпоценни камъни включително и многоцветни диаманти на стойност 45 милиона долара, а общо цената на тортата била 75 милиона долара. Изглеждала като модна писта дълга 1.8 метра, а върху нея имало модели облечени с модерни дрехи и аксесоари, които можели да се ядат, като украса на торта.
Още много любопитни истории може да се разказват за сладкото удоволствие наречено торта, удоволствие на което не са много тези, които могат да устоят.
Цвети е родена в Благоевград, но е израснала в Кочериново. Завършва психология, решава да става преподавател, след това работи в областната управа на Благоевград. Няма никакви намерения да напуска България и да се скита по-света, но един ден пътят и се пресича с пътя на едно момче, което от много години живее с родителите си в Америка и припламва искрица любов.
"Той дойде на ваканция, както аз сега ходя всяко лято в България. Срещнахме се. Така пламна огънят. Беше любов. И все още е ,бих казала. След което се оженихме. Живяхме в България около 4 години. Бях секретарка в Областна администрация Благоевград. Наистина нямах желанието да живея извън България.
Когато вече се наложи да напусна работа помолих за отпуск. Помолих тогавашният ми шеф да ми даде шанса да дойда да проверя как е животът тук, след което, ако не ми хареса, когато се върна в България да бъда на същото работно място, ако е възможно. Той тогава ме погледна, усмихна се и ми каза на тебе животът там ще ти хареса, няма да се върнеш тук, но бъди спокойна мястото ще бъде твое, ако това се случи в рамките на 1 година, разказа за БНР Цветелина Мунтова.
И кое най-много ти хареса в Америка и те плени да останеш тук?
"Спокойствието. Въпреки, че животът тук е прекалено забързан тук, намерих своя вътрешен мир, чувствам се свободна, преживях предварително шока в България от тази среща с Америка може би 2-3 седмици преди идването ми насам".
Още по темата слушайте в интервюто на Елена Цанева с Цветелина Мунтова гост в рубриката ''Америка - илюзии и реалности''.
Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...
Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..
Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица, която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..
Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Предстои Галина Мирчева да представи първата си книга – "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. Събитието ще се състои в Художествена галерия "Илия..
Най-старият възстановен за движение парен локомотив от музейния парк на държавните железници 26.26 направи два курса от София до Банкя и обратно на Лазаровден. Локомотивът е произведен през 1908 година. За пътниците имаше изненади, свързани с традициите на Лазаровден, Цветница и Възкресение Христово. Децата получиха образователни подаръци с..
Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..
Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство. Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..