В рамките на фестивала „Киномания“ за 14-ти път ще се проведе Фестивалът на френския филм. Специално за предаването „Евробокс“ Едуар Морно- аташе по културното сътрудничество във Френския институт в България разказа:
„Тази година сме подготвили програма, в която преобладават известни емблематични фигури като Франсоа Трюфо, Изабел Аджани, Морис Равел, Шарл Азнавур. Възползвахме се в това ново 14-то издание, да оставим нашия петел да излети към други земи и да обновим нашата визуална идентичност, която може би до известна степен ще видите на големия екран, може би и на други места. Основното мото и тема тази година е „Музиката“. Ще я представим с три филма- откриващият „Болеро“, филмът за Шарл Азнавур и филмът „В музиката“. Всички сме слушали „Болеро“- емблематичната творба на Морис Равел, която той създава след Концерт за лява ръка, но също така и Шарл Азнавур е добре познат. Той е бил тук в София, последно през месец декември 2017 година. Този филм е почит към личността на Шарл Азнавур. Тези три музикални филма показват интимната част на творческото създаването. В „Болеро“ се набляга на това от къде идва самото вдъхновение на композитора Морис Равел, какви са били проблемите му, за да създаде това произведение. Азнавур е друг тип композитор, на него съдбата първоначално не му е предначертавала да стане певец. Той е бил син на арменски бежанец. Искам да обърна внимание и на един документален филм, защото решихме да съставим разнообразна програма. Дълго обсъждахме дали да включим филма „Дахомей“, това е старото име на Бенин. Филмът проследява връщането на родна земя в Бенин на творби конфискувани от френските колониалисти. В света, в който живеем, това ни се стори, че е важна тема и творбите, които се връщат на мястото, от където произхождат е тема, която днес ни засяга много дълбоко. И един хорър много добре ще подхожда на програмата, това е филмът „Веществото“, той е изцяло на английски, но е режисиран от френска режисьорка. Филмът едновременно ще ви накара да се страхувате, но и ще ви обещае вечна младост. Накрая искам да подчертая, че Фестивалът на френското кино олицетворява за нас ценностите, които разпространяваме- това са- равенството, равенството между половете и разнообразието." завършва Едуар Морно.
Цялото интервю можете да чуете в приложения файл. Преводът от френски е на Блага Делчева.
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в..