Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Пирински: За Пеевски политиката е пребиваване в калта

Ако искаме парламент и сериозно управление, не може всеки да говори каквото си иска и да се държи, както иска"

| Интервю
Снимка: БТА

Ако искаме да има парламент и сериозно управление, не може да има всепозволеност и кой, както иска да се държи и да си приказва каквото иска.
В какво се заклеха депутатите, че "във всичките си действия да се водят от интересите на народа" и след това показаха, че всеки се води от собствените си и то партийни интереси.

Така коментира първият ден на 50-ото НС Георги Пирински, председател на НС 2005 – 2009 г.

"Първите часове не са окуражаващи. Какво трябва да защити НС - че отговаря на конституционната норма, че БГ е република с парламентарно управление и НС трябва да осигури управление, каквото е нужно на гражданите. В изказванията на лидерите на политическите партии в НС трябваше да прозвучи готовността да се търси, не само подкрепа на собствената позиция, а онази територия на разговор и подадена ръка, която да даде възможност да се формира позитивен резултат от началото на парламента", коментира Пирински в "Нещо повече".

И допълни:

"Изборът на председател на НС трябва да е избор на депутат, които е способен да организира и ръководи работата на парламента, така че процесите в НС, и по избор ново правителство и стартирането на нова законодателна програма, да протичат най-гладко. Председател на НС има особена и неблагодарна позиция – да е балансиран, неутрален."

Според Георги Пирински има 2 причини Пеевски да се държи по този начин и да е фиксиран в Румен Радев. 

"Първата е, за да не се концентрираме около нарушенията около него и негови представители на изборите. И второто, той е избрал за опонент личност с най-висок рейтинг – президента. И Пеевски иска да се позиционира като бореща фигура срещу най-авторитетната личност. Преди месец отправяше покани Радев да слезе в калта и да се преборят, което означава, че за него политиката е пребиваване в калта", смята председателя на НС 2004 – 2009 г.

Като пример за съставяне на коалиционно правителство, той посочи известен от близкото миналото белгийски премиер Вилфрид Мартенс и ръководител на ЕНП.

"Беше с огромен опит в съставянето на коалиционни кабинети в Белгия между много различни партии. И за подхода си казва, че когато седне на разговор, първото нещо е да се постави в неговото положение, на опонента, кое за него е задължително, от което не може да отстъпи и къде би бил готов опонентът да направи крачка", разказа Пирински.

И призна, че такива качества в Борисов не вижда:

"Защото постановката "ние сме спечелили изборите, ние сме най-голямата парламентарна сила и другите трябва да ни подкрепят". Това е всичко друго, но не и "заявили сме своята позиция", как виждат нещата. Също тази заявка, "ако не направим коалиция с нашия мандат, с друг е невъзможно", защо, Конституцията предвижда 3 варианта."

Пирински е категоричен, че езикът е отражение на това кризисно развитие на парламентаризма. И проблемът е, че партиите престанаха да поддържат жива връзка с избирателите и се затвориха в своите партийни среди.

"И 2/3 от гражданите престанаха да ходят да гласуват. Даваме ли си сметка? Не е въпрос гражданите да се ядосат и да разрушат, а да се види, по какъв начин самите партии се стараят да разширят своята подкрепа, извън тесните си ядра", коментира той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори.  Тенденцията беше..

публикувано на 21.11.24 в 18:50
Милен Керемедчиев

Милен Керемедчиев: Обединяването на Израел и "Хамас" в една заповед на МНС е измиване на ръце

Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им.  Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..

публикувано на 21.11.24 в 18:29
Бенямин Нетаняху (вляво) и Йоав Галант (вдясно) на пресконференция в Тел Авив, архив.

След заповедта за арест от МНС Нетаняху се сравни с Драйфус, обвинявайки съда в антисемитизъм

Международният наказателен съд (МНС) издаде заповеди за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху, на бившия министър на отбраната Йоав Галант и на оглавяващия въоръженото крило на "Хамас" Мохамад Деиф.  Тримата са обвинени във военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Нетаняху реагира гневно и се сравни с Алфред Драйфус,..

публикувано на 21.11.24 в 18:19
Ангела Меркел (вдясно) и настоящият канцлер Олаф Шолц присъстват на държавен банкет в чест на френския президент в двореца Schloss Bellevue в Берлин, Германия, 26 май 2024 г.

Меркел не смята за грешка, че се е противопоставила на членството на Украйна в НАТО през 2008-а

Бившият германски канцлер Ангела Меркел не смята за грешка, че през 2008 година се е противопоставила на членството на Украйна в НАТО. В мемоарите си, откъси от които бяха публикувани снощи в германския седмичник "Ди Цайт", Меркел предупреждава, че Русия е ядрена сила, с която няма как да не се съобразяваш.  "Разбирам източноевропейците, които след..

публикувано на 21.11.24 в 17:47
Лидерът на ПАСОК Никос Анрдулакис.

ПАСОК оглави опозицията в гръцкия парламент

Социалистическата партия ПАСОК оглави опозицията в гръцкия парламент. Това стана след като депутати от лявата гръцка партия СИРИЗА напуснаха парламентарната си група.  Така за първи път от 2012 година ПАСОК е опозиционен лидер в Гърция и социалистите, които бяха трета политическа сила на изборите миналата година, се оказаха с повече депутати от..

публикувано на 21.11.24 в 17:34

В столичния квартал "Красна поляна" са готови на протест заради мръсния въздух

Жителите на столичния квартал "Красна поляна" са готови на протест заради трайни проблеми с чистотата на въздуха . Това съобщи пред БНР г ражданският активист Красимир Петров, ангажиран с каузата за чистотата на въздуха в този квартал, администратор на фейсбук група, обединяваща жителите на един от най-старите софийски квартали.  "Проблемът със..

публикувано на 21.11.24 в 17:24
Росица Димитрова

Стотици са чакащите за настаняване в социални институции във В. Търново

Над 400 са хората с умствена изостаналост, които чакат да бъдат настанени в социални институции в община Велико Търново. Места няма, защото няма отворени мерки по програмите за финансиране за изграждане на социална инфраструктура за тези хора. Това коментира за БНР Росица Димитрова, директор на общинската социална и здравна дирекция и бивш..

публикувано на 21.11.24 в 17:20