Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Пирински: За Пеевски политиката е пребиваване в калта

Ако искаме парламент и сериозно управление, не може всеки да говори каквото си иска и да се държи, както иска"

| Интервю
Снимка: БТА

Ако искаме да има парламент и сериозно управление, не може да има всепозволеност и кой, както иска да се държи и да си приказва каквото иска.
В какво се заклеха депутатите, че "във всичките си действия да се водят от интересите на народа" и след това показаха, че всеки се води от собствените си и то партийни интереси.

Така коментира първият ден на 50-ото НС Георги Пирински, председател на НС 2005 – 2009 г.

"Първите часове не са окуражаващи. Какво трябва да защити НС - че отговаря на конституционната норма, че БГ е република с парламентарно управление и НС трябва да осигури управление, каквото е нужно на гражданите. В изказванията на лидерите на политическите партии в НС трябваше да прозвучи готовността да се търси, не само подкрепа на собствената позиция, а онази територия на разговор и подадена ръка, която да даде възможност да се формира позитивен резултат от началото на парламента", коментира Пирински в "Нещо повече".

И допълни:

"Изборът на председател на НС трябва да е избор на депутат, които е способен да организира и ръководи работата на парламента, така че процесите в НС, и по избор ново правителство и стартирането на нова законодателна програма, да протичат най-гладко. Председател на НС има особена и неблагодарна позиция – да е балансиран, неутрален."

Според Георги Пирински има 2 причини Пеевски да се държи по този начин и да е фиксиран в Румен Радев. 

"Първата е, за да не се концентрираме около нарушенията около него и негови представители на изборите. И второто, той е избрал за опонент личност с най-висок рейтинг – президента. И Пеевски иска да се позиционира като бореща фигура срещу най-авторитетната личност. Преди месец отправяше покани Радев да слезе в калта и да се преборят, което означава, че за него политиката е пребиваване в калта", смята председателя на НС 2004 – 2009 г.

Като пример за съставяне на коалиционно правителство, той посочи известен от близкото миналото белгийски премиер Вилфрид Мартенс и ръководител на ЕНП.

"Беше с огромен опит в съставянето на коалиционни кабинети в Белгия между много различни партии. И за подхода си казва, че когато седне на разговор, първото нещо е да се постави в неговото положение, на опонента, кое за него е задължително, от което не може да отстъпи и къде би бил готов опонентът да направи крачка", разказа Пирински.

И призна, че такива качества в Борисов не вижда:

"Защото постановката "ние сме спечелили изборите, ние сме най-голямата парламентарна сила и другите трябва да ни подкрепят". Това е всичко друго, но не и "заявили сме своята позиция", как виждат нещата. Също тази заявка, "ако не направим коалиция с нашия мандат, с друг е невъзможно", защо, Конституцията предвижда 3 варианта."

Пирински е категоричен, че езикът е отражение на това кризисно развитие на парламентаризма. И проблемът е, че партиите престанаха да поддържат жива връзка с избирателите и се затвориха в своите партийни среди.

"И 2/3 от гражданите престанаха да ходят да гласуват. Даваме ли си сметка? Не е въпрос гражданите да се ядосат и да разрушат, а да се види, по какъв начин самите партии се стараят да разширят своята подкрепа, извън тесните си ядра", коментира той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МС предлага по-строги правила и наказания за използването на дронове

Правителството предлага по-строги правила за използването на дронове, както и механизми за противодействие на нарушителите. Това предвиждат промени в Закона за гражданското въздухоплаване, които забраняват използването на безпилотни летателни апарати без разрешение в зони с ограничения или забрани, включително в охраняемите граници на..

публикувано на 09.04.25 в 15:12

Отслужиха панахида за загиналите от атентата в столичния храм "Св. Неделя“

Велбъждският епископ Исаак отслужи панахида за загиналите от атентата в столичния храм "Св. Неделя“. На 16 април в деня на Велика сряда се навършват 100 години от кървавото събитие. По този повод след службата в Богословския университет на Софийския университет се проведе академична сесия, посветена на историческите събития, съпътстващи атентата...

публикувано на 09.04.25 в 15:11

Държавата увеличава акционерното си участие в "Терем холдинг“

Държавата увеличава акционерното си участие в капитала на дружеството "Терем холдинг“ - София. За целта Министерството на отбраната ще получи малко над 17 милиона и 600 хиляди лева.  Средствата са за ремонт на производствената база на "Терем-Ивайло“ във Велико Търново и за разширяване на ИТ инфраструктурата на дружествата, за да отговарят на..

публикувано на 09.04.25 в 15:07
Методи Андреев

Методи Андреев: Спряна е процедурата по избор на нов състав на Комисията по досиетата

Спряна е процедурата по избор на нов състав на Комисията по досиетата , но не знам защо. Вероятно ще има ново номиниране за нови кандидати.  Това каза пред БНР Методи Андреев, бивш председател на Комисията по досиетата. "Може да са си казали, че са прави хората, които казват, че тези, които ги предлагаме, че не стават за тази работа. Това е..

публикувано на 09.04.25 в 15:02

1200 украинци живеят в Добрич и получават подкрепа от БЧК

Войната в Украйна, започнала преди повече от три години, принуди милиони да напуснат страната си и да търсят спокоен и мирен живот в други държави. Десетки хиляди са украинците, преминали през област Добрич за този период.  Част от тях, предимно жени, деца и възрастни хора успяват да се установят там, да намерят работа и места в училищата,..

публикувано на 09.04.25 в 15:01

В Ловеч откриха паметна плоча по повод 100 години Седмица на гората

В ловешкия парк "Баш бунар“ беше открита паметна плоча по повод 100 години Седмица на гората. На празнична церемония в парка Северозападното държавно горско предприятие награди заслужили настоящи и бивши горски служители и лесовъди. Паркът "Баш бунар“ е създаден преди повече от 120 години от лесовъда Никола Василев и е любимо място за разходка...

публикувано на 09.04.25 в 14:54
Майкъл Макграт

Еврокомисарят по правосъдието Майкъл Макграт призова за повече съдии, избрани от съдии, във ВСС

"Трябва да се увеличи квотата на съдии, избрани от други съдии, във Висшия съдебен съвет, за се приближите към европейските стандарти за неговата независимост" - това казва в интервю за БНР еврокомисарят по правосъдието Майкъл Макграт, който беше на кратка визита в София в понеделник. Като въпрос от ключово значение за отблокиране на втория..

публикувано на 09.04.25 в 14:54