Британски войски могат да бъдат изпратени в Украйна, ако тя загуби подкрепата на САЩ, предупреди бившият британски премиер Борис Джонсън.
Поражението на Украйна би довело до "още по-голяма заплаха по нашите граници, границите на европейския континент и за демокрациите при сблъсък с Русия", заяви Борис Джонсън пред GB News.
Бившият премиер изтъкна, че решението на САЩ, Обединеното кралство и други съюзници да подкрепят Украйна е "разумна инвестиция" за защита на "нашата колективна сигурност".
Ако Русия "се съживи" поради загуба на подкрепа за Киев, тази сигурност ще бъде "застрашена", предупреди той, добавяйки, че тогава Обединеното кралство ще трябва да плати, за да изпрати британски войски, за да помогне за защитата на Украйна.
По време на интервюто Борис Джонсън каза също, че новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп "чува различни гласове" за Украйна, включително на някои републиканци, които са "влюбени" в руския лидер Владимир Путин.
Председателят на Европейския съвет Антониу Коща е на обиколка в Западните Балкани, която започна снощи с първа спирка Сърбия. Очаква се днес президентът Александър Вучич и Коща да разговарят по ключови въпроси за отношенията между Сърбия и ЕС. Сръбският президент подчерта, че страната му е ангажирана с продължаването на евроинтеграцията..
Започнаха 41-те Кирило-Методиевски четения, посветени на 45-годишнината от създаването на Катедрата по кирилометодиевистика при Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Катедрата е основана в началото на 80-те години, за да утвърди това научно знание, напомни пред БНР доц. Ани Бурова, заместник-декан..
Турският президент Реджеп Таийп Ердоган заяви, че е готов да приеме делегации от Русия и Украйна за мирни преговори. "Всеобхватното прекратяване на огъня в Украйна ще създаде необходимите условия за започване на мирни преговори, възможност, която не бива да се пропуска", заяви Ердоган в телефонен разговор с украинският президент Володимир..
КНСБ излезе със специална позиция във връзка с членството на България в eврозоната. В нея се посочва, че крайният ефект от влизането на страната ни в еврозоната ще е повишение на доходите на българските граждани, достойни възнаграждения и по-щастливо бъдеще. В позицията се казва още, че всеки, който се опитва на финала на многогодишни усилия да..
"Опасността не е преминавала, въпреки референдума. Не е нов, същият проект е – рано или късно ще бъде рестартиран ." Това каза пред БНР председателят на Трънското туристическо дружество Руслан Зарев във връзка с опасенията на местните хора заради евентуален златодобив в региона. Официално проектът стои като временно спрян, никога не е..
В страната започва кампания "Пътека на знанието", която разяснява симптомите и рисковите фактори, водещи до инсулт. Поводът е Европейският ден за информираност за инсулта. В България смъртността от заболяването е 4 пъти по-висока от средната за Европа. Пътеката на знанието е 7-метрова инсталация за учене чрез преживяване. Тя е символично..
Преходът, който започна с вдигнатия юмрук на президента, е редно да приключи с премахването на системата, която създаде този президент. Това мнение изрази пред БНР политологът Георги Проданов. Той припомни, че при избора на сегашния държавен глава управляващата тогава партия ГЕРБ е издигнала слаб кандидат, за да спечели Радев и допълни, че остават..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..