"Говорейки за езика, ние всъщност говорим за себе си. В езика е запечатано, има следа от абсолютно всичко, което сме преживели и като народ, и всеки един от нас. Има следа от това, което виждаме, и от това, което не виждаме – това, което е плод на нашето въображение, на мисълта, на мечтите ни, на размислите ни – всичко това е в езика", коментира тя в интервю за предаването "Преди всички".
Според нея не е продуктивно окайването, че езикът ни загива и се наводнява от чуждици.
"До някаква степен езикът ги асимилира, преработва и тези, които са му нужни, остават, а тези, които не са нужни, изчезват. Това не значи обаче, че не трябва да имаме някаква грижа не към езика, а към собствената си реч", посочи Гаврилова и акцентира и на начина, по който се изразяват публичните личности.
Образованието има пряка връзка с нашата реч и езика ни, подчерта още журналистката. По думите ѝ именно образованието трябва да дава основата.
"Това, което в момента наблюдаваме, е, че се учат някакви правила и определения за езика, но не и как да си служим с този език, за да изразяваме себе си, да се представяме, да можем да имаме достъп до всичко, което езикът ни дава като възможност".
За нея е напълно погрешно да се стоварва върху децата вината за това, че те са неграмотни или незаинтересовани. "Те ще бъдат грамотни и заинтересовани, когато има смисъл от това, което правят. Смисълът е големият двигател в абсолютно всичко", категорична бе тя.
15 ноември е крайният срок, до който екипът на предаването "За думите" очаква текстовете на слушателите за юбилейния конкурс. Въпросите са два – коя е любимата ви дума, защо точно тя и как ще продължите изречението "Българският език е…". Венета Гаврилова очаква от слушателите да напишат това, което наистина мислят, а не клишета.
На 26 ноември предаването ще отбележи своя рожден ден с празнично издание, което ще е с публика. То ще се проведе във Второ студио на БНР. Тогава ще бъдат обявени и далите най-оригинални отговори на тези въпроси.
Цялото интервю на Силвия Великова с Венета Гаврилова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Над 90% от горските пожари у нас са резултат от човешка намеса, сочи анализ на природозащитната организация WWF. През последните 15 г. в България са изгорели над 1 млн. дка. От 2010 г. до сега у нас са регистрирани над 7000 горски пожара, обхванали над 1 млн. и 100 хил. дка територия, сочи най-новия анализ на WWF. Само през 2024 г. са избухнали..
Горски пожар наложи блокирането на около 2000 души в домовете им в Тарагона. Огънят е изпепелил над 2300 хектара. Опасността пожарът да достигне до населени места предизвика ограниченията, наложени от властите. Жителите на няколко града в провинция Тарагона, област Каталуния, бяха призовани да не излизат от домовете си, да затворят..
Участниците в последното сбиване в столичния квартал "Стрелбище" от снощи не са от групичките на "локалите", поясни началникът на Четвърто РПУ в София комисар Кристиан Тонев. Първоначално са били задържани 14 лица, в последствие в ареста е останал само един. Конфликтът е бил предизвикан от пострадалия, обясни още комисар Тонев...
Полицията във Великотърновска област задържа четирима извършители на домашно насилие. Единият от насилниците е посегнал и на полицай. В Свищов 19-годишен младеж вчера е пребил майка си. В Горна Оряховица 24-годишен мъж е тормозил в социалния комплекс жена си и детето си, които са били настанени там като мярка на защита от домашно..
Войната на Русия срещу Украйна ще приключи само ако президентът Путин е мъртъв или се оттегли, заяви бившият министър на отбраната на Украйна Олексий Резников в интервю за "Таймс". Описвайки военната кампания за подчиняване на Украйна като "лична мания" за Путин, Резников отбелязва, че конфликтът ще продължи под една или друга форма, докато..
Дългосрочното оцеляване на правителството е свързано с доказването на ползите от еврото пред гражданите. Това заяви пред БНР Ивайло Калфин, бивш вицепремиер и социален министър, бивш евродепутат, изпълнителен директор на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд. Пътят към еврото "Да покажат, че България може да..
Здравната инспекция във Велико Търново установи фекално замърсяване на питейната вода в детската градина в село Козаревец, община Лясковец. Проверката на здравните власти върху качеството на питейната вода е установила към края на миналия месец, че от чешмите в детската градина в село Козаревец тече вода с недопустимите коли форми. Това е..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
Проектозаконът за хранителната верига, пуснат за обществено обсъждане, е удар към малкия производител, удар срещу българското, защото прави вносът..
След 8 юли вече ще може да кажем, че България е част от еврозоната. Това обясни пред БНР Илхан Кючюк, евродепутат от групата "Обнови Европа". На..