"Говорейки за езика, ние всъщност говорим за себе си. В езика е запечатано, има следа от абсолютно всичко, което сме преживели и като народ, и всеки един от нас. Има следа от това, което виждаме, и от това, което не виждаме – това, което е плод на нашето въображение, на мисълта, на мечтите ни, на размислите ни – всичко това е в езика", коментира тя в интервю за предаването "Преди всички".
Според нея не е продуктивно окайването, че езикът ни загива и се наводнява от чуждици.
"До някаква степен езикът ги асимилира, преработва и тези, които са му нужни, остават, а тези, които не са нужни, изчезват. Това не значи обаче, че не трябва да имаме някаква грижа не към езика, а към собствената си реч", посочи Гаврилова и акцентира и на начина, по който се изразяват публичните личности.
Образованието има пряка връзка с нашата реч и езика ни, подчерта още журналистката. По думите ѝ именно образованието трябва да дава основата.
"Това, което в момента наблюдаваме, е, че се учат някакви правила и определения за езика, но не и как да си служим с този език, за да изразяваме себе си, да се представяме, да можем да имаме достъп до всичко, което езикът ни дава като възможност".
За нея е напълно погрешно да се стоварва върху децата вината за това, че те са неграмотни или незаинтересовани. "Те ще бъдат грамотни и заинтересовани, когато има смисъл от това, което правят. Смисълът е големият двигател в абсолютно всичко", категорична бе тя.
15 ноември е крайният срок, до който екипът на предаването "За думите" очаква текстовете на слушателите за юбилейния конкурс. Въпросите са два – коя е любимата ви дума, защо точно тя и как ще продължите изречението "Българският език е…". Венета Гаврилова очаква от слушателите да напишат това, което наистина мислят, а не клишета.
На 26 ноември предаването ще отбележи своя рожден ден с празнично издание, което ще е с публика. То ще се проведе във Второ студио на БНР. Тогава ще бъдат обявени и далите най-оригинални отговори на тези въпроси.
Цялото интервю на Силвия Великова с Венета Гаврилова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Израелският външен министър Гидеон Саар обвини Европа в "токсично подстрекателство към антисемитизъм", довело до враждебната атмосфера, в която бяха застреляни двама служители на израелското посолство във Вашингтон. Саар не назова европейски държави или политици, но заяви, че враждебността към Израел стои зад стрелбата по Ярон Лишински и Сара Лин..
Окръжен съд Монтана осъди на 13 години затвор мъж от сeло Габровница за убийство. Осъденият трябва да заплати общо 850 000 лева кръвнина на близките на убития. 30-годишният мъж от Габровница е осъден за убийството на 58-годишния си съселянин. На 15 юли 2023 г., след 22 часа в монтанското село Габровница пред дома на убития и в присъствието на..
"Един колоритен чех в България" – така се нарича изложбата на Военноисторическия музей, посветена 165 години от рождението и 110 години от смъртта на Ярослав Вешин. Тя беше открита днес - 22.05, и може да бъде разгледана до 7 септември. Той става главен художник към Министерството на войната в България. "Вешин пристига у нас през..
Две жени, на 54 и 51 години, са загинали при руски артилерийски обстрел срещу град Константиновка и атака с дрон срещу селището Райгородок в Донецка област. Други две жени са били ранени, съобщиха от областната прокуратура. По данни на украинските въздушни сили, през изминалата нощ руснаците са атакували територията на Украйна с балистична..
14 българи получиха присъди от общо 684 години затвор за трафик на мигранти в Гърция, съобщи БНТ. Членовете на организирана престъпна група от български граждани, занимаваща се с транспортиране на нелегални мигранти на територията на Гърция, са осъдени на средно по 140 години затвор, а на някои от тях е наложена и глоба от 1 400 000 евро...
Засилване на двустранното икономическо сътрудничество между България и Италия, участие в общи отбранителни проекти и постигането на мир в Украйна обсъди в Рим премиерът Росен Желязков с премиера на Италия Джорда Мелони. "С Италия имаме прекрасни двустранни отношения и трябва да увеличим стокообмена, защото през последните години след пандемията от..
"Рискът е, че всички искат да гласуват повече разходи. Накрая ще гласуваме един бюджет, който не реалистичен". Такова предупреждение отправи в ефира на БНР Димитър Димитров, общински съветник от ПП-ДБ, член на Комисията по транспорт и пътна безопасност в Столичния общински съвет. Той очаква бюджетът на Общината да бъде приет в рамките на..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..