Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Албена Азманова: Разделението е между елити и население

Според нея действията се радикализират, защото правителствата не реагират адекватно

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Антиарабско насилие и расизъм се толерира, а на насилието срещу израелците се реагира силно и се представя като антисемитизъм".

Това коментира пред БНР проф. Албена Азманова – преподавател по политически науки в London City University. И обясни тезата си:

"Атаките срещу израелските футболни фенове в Амстердам предизвикаха много силна реакция. Те бяха обявени за погром, насочен към евреите. Но особено в началото, първата реакция на медиите и властите, беше да премълчат хулиганските провокации от страна на израелските фенове – това, че бяха скандирани антиарабски лозунги. Кметът на Амстердам обяви, че иска градът да бъде безопасен за израелските футболни привърженици, за местните жители и тези от еврейски произход, но не спомена жителите от ислямски и арабски произход. Холандският крал каза, че не трябва да си затваряме очите пред антисемитизма, без да спомене антиарабското насилие. Това е добре установена линия на поведение на западните правителства".

В предаването "Хоризонт до обед" проф. Азманова обаче предупреди, че тази систематична открита антиислямска и антиарабска позиция на политическите елити предизвиква силен гняв сред населението, защото позицията на населението, според нея, е друга.

"Получава се едно голямо разминаване между позициите на управляващите, които масово подкрепят или толерират политиката на Нетаняху и на избиване на арабите в Близкия изток, а от друга страна това, което социологическите изследвания показват – огромна част от населението в Европа не одобрява това поведение на правителствата си. Последни социологически изследвания показват, че обществеността в Европа вярва, че атаките на "Хамас" не са били оправдани, но също и че отговорът на Израел е неоправдан".

На този гняв на населението държавите отговарят с репресии, ограничаване на свободата на словото, забрана на мирни протести, полицейско насилие срещу протестите в защита правата на човека, подчерта тя и добави:

"Свидетели сме на едно разрастване на полицейската държава в т.нар. либерални демокрации".

По думите ѝ разделението е между елити и население. "Докато ние мислим по позицията – израелци срещу араби – това няма да доведе до разрешаване на конфликта, той само се подпалва по този начин", категорична е проф. Азманова. Според нея действията се радикализират, защото правителствата не реагират адекватно.

Тя смята, че е важно да се вслушваме в гласовете на хората, които могат да са критични към тяхната страна.  

Цялото интервю на Ирина Недева с проф. Албена Азманова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Още търсят 13-годишния Николай от село Конаре. Детето е със синдром на Даун

13-годишният Николай от гурковското село Конаре все още е в неизвестност. Момчето, което е със синдром на Даун, изчезна вчера и се издирва. Доброволци са продължили да го търсят през нощта. Използвани са и два дрона с термокамери . Тази сутрин кризисният щаб ще направи ново разпределение за издирването на момчето. "Получих..

публикувано на 18.12.24 в 06:55

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21

Петко Тотев: Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата

Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша".  "Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение..

публикувано на 16.12.24 в 11:44
Д-р Симона Велева

Симона Велева: До 2 години децата да са без екран, след това - поетапно

" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..

публикувано на 16.12.24 в 10:31

Катерина Преда: Джорджеску използва методи от времената на комустическия режим на Чаушеску

Облъчени от пропаганда или търсещи нов спасител, оплетени в социалните си трудности и обществена изолация или пък дело на външна намеса. Различни са теориите за това какво се случи в Румъния след първия тур на президентските избори на 24 ноември, спечелени неочаквано от един кандидат, за който по-голямата част от обществото не беше чувало...

публикувано на 15.12.24 в 21:37

Йозгюр Юнлюхисарчъклъ: Сътрудничеството между Русия и Турция прогресивно намалява, но няма да има раздор

Президентът на Турция Реджеп Ердоган спечели гражданската война в Сирия. Загубиха я руският президент Владимир Путин и Иран - поне така изглежда към момента. Тази война винаги е била и част от битката на Ердоган за оцеляване във властта. Той инвестира в нея от самото начало, заставайки на страната на сирийската опозиция и обтягайки спорадично..

публикувано на 14.12.24 в 11:47