Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живот без вода: Хората се питат как ще карат зимата

"Вода в цистерни - няма как през зимата. Вода на чешмата - няма. И никой не го интересува"

| Интервю
Снимка: Pixabay

"Може би 90% от селата в Търговищка област са без вода. Това не е от тази година, това е от поне 4-5 години насам, като периодично имаме някакви режими. Цяло лято сме на сух режим". 

Това каза пред БНР Светлана Николова, която избра живота на село, след като пребори тежка диагноза. Там обаче среща друг проблем - от 4 години в село Марчино, община Попово, където тя гледа стадо с кози, няма вода.

"Какво ще правим зимата? Вода в цистерни няма как да се съхранява. Вода на чешмата няма. И никой не го интересува", посочи тя и обясни:

"Проблемът е, че зимно време не можем да разчитаме на водоноски, защото те замръзват. Евентуално след половин година ще ги видим отново".
Николова разказа, че водата в селото идва от каптаж. А каптажите представляват басейнчета, които се пълнят с подпочвена вода, която по гравитачен път се стича към селото, подпомагайки се с помпа, обясни тя. И подчерта обаче, че каптажите са празни. А за различен вид водоснабдяване и дума не става.

"Много трудно започва да става това, когато е с години", каза Светлана Николова и смята, че би трябвало да се "обидят тези, които са ни докарали до тук".

Осигуряването на водоноска също е било битка, отбеляза жената и обясни: "Когато кметският наместник много се страхува да не създаде работа на общината, голяма част от проблемите, които ние му споделяме, той просто ги спира до неговото ниво и никога не стигат до знанието на общината". 
"Никой не го интересува - нито кметски наместник, нито ВиК", разочарована е Светлана. В предаването "Хоризонт за вас" тя разказа как е преминала миналата зима - на режим, при който 2 дни има вода при много слабо налягане, а 5 дни изобщо няма. По думите ѝ когато става дума за едно домакинство, хората някак се справят. Проблемът обаче е с животните. Затова и хората масово са спрели да гледат животни, обясни тя и добави:

"Реките пресъхнаха, изворите около нас също. Леко е отчайващо. Караме ден за ден. Ако започна да мисля нещата в голяма перспектива, здравият разум ми казва "Махай тези животни, събирай си партакешите и заминавай в града, където хората живеят в някаква цивилизация". 

Светлана Николова обаче все пак решава да продължи да живее на село заради начина на живот, храната и спокойствието, които според нея са основната причина тежкото ѝ заболяване да не се върне обратно вече 20 години. 

Цялото интервю на Теодора Симова със Светлана Николова в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Симеон Евстатиев

Проф. Симеон Евстатиев: Страхът от ядрената програма е свързан със страха от наративите на Иран

" Добре дошли в този регион, където без религията много трудно може да разберем каквото и да било , включително политиката. Преплитането между религия и политика съпътства обществения, културния живот на тези страни по различен начин." Това каза пред БНР проф. Симеон Евстатиев, арабист и историк, преподавател в Софийския университет "Св...

публикувано на 28.06.25 в 11:07
Георги Бърдаров

В София започва Фестивалът за книги и изкуство Musagena New Vibes

В София започва Фестивалът за книги и изкуство Musagena New Vibes. Той ще се проведе в градинката пред Народния театър и ще продължи до неделя.  Фестивалът се провежда за четвърта година, посочи пред БНР писателят Георги Бърдаров. "В него си дават среща млади, а и не толкова млади и известни творци от различни видове изкуства. В рамките на 3..

публикувано на 27.06.25 в 10:07

Над 30% от кандидат-курсантите във Военния университет във Велико Търново се провалиха на психотеста

Поколението "Z" има сериозни проблеми при справянето със стреса. Това е основният извод от масовия провал на българските момичета и момчета при кандидатстването за курсанти в Националния военен университет "Васил Левски" във Велико Търново. За първа година между 30 и 40 на сто от кандидатите се провалят на психотеста . До сега проблемите основно бяха..

публикувано на 27.06.25 в 07:30

Бригаден генерал Станимир Йорданов: Швейцарският модел ще даде подготвен резерв на въоръжените сили

Националният военен университет "Васил Левски" във Велико Търново е домакин на международно военно състезание "Най-добър воин" . Турнирът ще се проведе днес и утре. В общия диалог за военно обучение, което става популярно в Европа, България може да е най-близо до швейцарския модел , смята бригаден генерал Станимир Йорданов от Дирекция..

публикувано на 25.06.25 в 10:45

Експерт: Агресията сред младите е свързана и с употребата на психоактивни вещества

Темата за агресията сред младите хора е много тясно свързана с темата за употребата на психоактивни вещества . За това предупреди пред БНР Росица Станулова, психолог в превантивно-информационния център против зависимости към Столичната община и Министерството на здравеопазването. Центърът се намира в района на Сточна гара в София, в бл...

публикувано на 25.06.25 в 09:02
Снимката е илюстративна

Как да съчетаем приятното с полезното през лятната ваканция на децата и младежите

Студентските бригади в САЩ – за едни това е приключение, сбъдната мечта и първа голяма стъпка към самостоятелността. За други – разочарование, тежък труд и усещане, че очакванията не отговарят на реалността. Всяко лято български студенти заминават на бригади в  Съединените Американски Щати.   Програмата "Work and Travel USA" дава възможност..

публикувано на 24.06.25 в 13:51

Разширяват възможностите на еЗдраве

Разширяване на достъпа до личните пациентски досиета в Националната здравноинформационна система, предлага ръководството на НЗОК на Министерството на здравеопазването . Идеята е да се даде възможност на хората, които имат достъп до еЗдраве, да могат да следят и за медицинската активност около техните роднини, възрастни или тежко болни хора. Тази..

публикувано на 24.06.25 в 10:08