Какво би успял новоизбраният президент Тръмп да постигне със Зеленски и с Путин до встъпването си в длъжност на 20 януари, за да изпълни обещанието си да спре войната веднага? Темата коментира в интервю за БНР Стивън Пайфър - бивш посланик на Съединените щати в Киев и съветник на президента Бил Клинтън, а сега - анализатор от института "Брукингс" и от Центъра за международна сигурност и сътрудничество в университета "Станфорд".
"Не мисля, че съществува сериозен план за незабавен край. Реалността е, че има съществени различия в руските и украинските условия за прекратяване на войната и че двете страни нямат намерение да отстъпват от тях. Тази война не може да свърши за един ден! Притеснително е, че хора от близкото обкръжение на новоизбрания президент - като синът му например и Робърт Кенеди-младши - смятат, че Украйна просто трябва да се откаже от територии в полза на Русия и освен това да се съгласи на неутралитет. Не виждам как тази оферта би се харесала на Киев. Тя всъщност е доста близка до руската позиция."
Украинците не се чувстват обречени още - поне това сочат социологическите допитвания там. Но не се ли самозаблуждават, предвид хората, които Тръмп избира за администрацията си - за разузнаването, за Пентагона, за държавен секретар?
"Не съм голям привърженик на Марко Рубио, но мисля, че сенаторът е подходящ избор за държавен секретар. Той разбира залозите в руско-украинската война. Проблемът е, че Тръмп май не ги разбира, а решенията ще бъдат взимани лично от него. Надявам се, че все пак ще намери начин да подкрепя Киев. Но предвид всичко, което каза по въпроса през последната година, нищо не подсказва, че ще бъде така. Опасявам се, че помощта на Съединените щати ще спре на 20 януари."
Дали Зеленски ще бъде принуден да се съгласи да преговаря от неизгодна за Украйна позиция? И дали това няма да доведе до отстраняването му от поста?
"Не виждам заплаха за президента Зеленски - поне докато все още се води война. Ако спре американската помощ за Украйна - което се опасявам, че ще се случи - Европа поне ще продължи да помага. Проблемът е, че европейската отбранителна промишленост не разполага с необходимия производствен капацитет, за да покрие нуждите на Украйна. Според мен украинците ще продължат да се сражават. Спомнете си февруари 2022-а - преди Западът да беше започнал истински да помага с оръжия - те бяха готови да се бият дори само с коктейли "Молотов"! Очевидна е решимостта на украинците да продължат да се съпротивляват на Русия - от това все пак зависи дали ще ги има или не. Поражение би означавало край на държавата, която искат да имат. Без Съединените щати обаче ще им е много по-трудно."
Путин дава да се разбере, че би разговарял с Тръмп. Какви отстъпки би могъл реалистично да иска от него Тръмп?
"Това е въпросът. Защото Путин отхвърля каквито и да било преговори, ако не са на основата на неговите искания. А през последните две години тези искания непрекъснато еволюират, въпреки не чак толкова доброто представяне на армията му на фронта. Кремъл не дава никакви знаци, че е готов да влезе в сериозни преговори. В началото руснаците изискваха "денацификация" на властта в Украйна, начело с президент от еврейски произход, демилитаризация - да има не повече от 50-хилядна армия, което я излага на опасност от бъдеща руска инвазия - и неутралитет. През февруари 2022-а условията бяха Украйна да приеме, че Крим е руски, а Донецк и Луганск са независими държави. През септември същата година, въпреки че губеше на фонта, Путин заяви, че Донецк, Луганск, Херсон и Запорижие са вече руски територии, макар и далеч не целите им територии са под негов контрол. А тази пролет вече поставя същото като условие само за спиране на огъня, не и за трайно решение. Това не е сериозен подход."
Значи най-вероятно тогава е Тръмп просто да спре помощта за Украйна...
Предвид заявките на Тръмп и на приближените му - Майк Джонсън например, който се очаква да продължи да е председател на Камарата на представителите и който отхвърля възможността за нов пакет финансова помощ - според мен единственото, което би довело до нещо различно, е егото на Тръмп. Ако той предложи нещо и то бъде категорично отхвърлено от Путин, може и да застане на страната на украинците. Непредвидим е! Може пък и да се сети, че спирайки американската помощ за Украйна, ще осигури победа за руснаците и това ще остане като петно върху репутацията му. Но не съм оптимист за такъв сценарий."
А дали европейските съюзници ще бъдат включени или поне консултирани за преговорите с Путин и за евентуална сделка с него?
"Не съм сигурен. Проблемът е, че очакванията са за дискусии само между Тръмп и Путин. А украинците трябва да са задължително на масата за преговори! Преговорите трябва да са между тях и руснаците, а Америка и Европа - само да им помагат. Каквото и да се договори Тръмп с Путин през главите на украинците, то не би било приемливо за тях."
Как ви изглежда от Америка - в състояние ли са европейците смело и бързо да се позиционират по най-изгоден начин преди да е станало твърде късно? Вижте - Германия е в политическа криза, във Франция президентът вече не е толкова силен, колкото беше...
"Европа разполага с икономически способности да се брани сама. И би трябвало да планира вече как да го прави в случай, че ангажираността на Съединените щати отслабне. Според третия съветник на Тръмп по националната сигурност от миналия мандат - Джон Болтън - той ще извади Америка от НАТО. Но дори и да не го направи, ще е достатъчно просто да не изпълнява ангажиментите си по Северноатлантическия договор. А заплахата на източния фланг на Европа е значителна. Защото ако Русия победи в Украйна, Путин ще реши, че може и още. Затова би било разумно европейците да се отнесат много по-сериозно към отбранителните си способности без Америка. Сега може и да сте в тежък период - заради политическите кризи в различни страни на континента - но заплахата наистина е сериозна."
Какво ще кажете за претенциите на Путин към НАТО, които бяха поставени още преди да нахлуе в Украйна?
"Нека ви кажа нещо за Путин и НАТО. Путин определено не се страхува, че алиансът ще нападне Русия. Той не харесва НАТО, защото тя е пречка пред осъществяване на желанието му да възстанови руското влияние, а защо не и фактически контрол върху бившите съветски републики и евентуално върху цяла Източна Европа. Затова не се съмнявам, че Путин наистина би искал НАТО да се свие в границите си от преди 1997-а. Но това не е реалистично, предвид нагласите на географски близките до Русия държави. Вижте Полша! Поляците най-ясно демонстрират как се възприема руската заплаха в Европа - с огромните си инвестиции за отбрана."
Какво би могъл да направи Джо Байдън, за да помогне трайно на Украйна преди да слезе от политическата сцена?
"Три неща може да направи президентът Байдън в този преходен период. Първото даже вече е в изпълнение - до 20 януари да се похарчи и последният долар от одобрения напролет от Конгреса пакет в помощ на Украйна. Целта е да не бъдат спрени средствата после. Второто е да разреши на украинците да използват американски оръжия срещу военни мишени дълбоко на руска територия, включително ракети ATACMS. Вижте, Путин очаква с нетърпение Тръмп да смени Байдън и не би направил нещо лудо преди това да стане. Байдън може вече да не се страхува от ескалация. Третото и най-важно нещо са замразените от Запада близо 300 милиарда долара руски активи. Ако бях на мястото на Байдън, щях да настоявам пред Г-7 и Евросъюза тези средства да бъдат конфискувани и използвани за военна помощ и възстановяване на Украйна. Аргументът, който би трябвало да използва Байдън, за да убеди европейците е, че от януари финансовото бреме ще падне само върху тях и защо руснаците не поемат тези разходи!
Френският президент Еманюел Макрон заяви в Рио де Жанейро, че администрацията на държавния глава на Съединените щати Джо Байдън е излязла с "добро решение", като е позволила на Украйна да използва американски оръжия, за да извършва удари във вътрешността на Русия. В кулоарите на срещата на Г-20 Макрон обясни също, че решението е било породено от..
Технически проблем в системата на националния британски превозвач "Бритиш еъруейз" (British Airways) доведе до забавяне на полетите и проблеми по летищата. Пътници съобщиха, че самолетите им са задържани на пистата и че пилотите са се оплакали, че са загубили връзка с авиокомпанията. Прекъсването на комуникациите засяга всички операции на..
Руската война срещу Украйна трябва да спре, а това може да стане, само ако Русия прекрати агресията си и изтегли своите военни от Украйна, заяви германският канцлер Олаф Шолц в Рио де Жанейро, където участва в среща на върха на Г-20. Шолц сподели мнението, че включването на севернокорейски войници във войната срещу Украйна не бива да бъде търпяно и..
Най-малко пет танкера с втечнен природен газ са били пренасочени от Азия към Европа през последните дни, след като руският гигант "Газпром" обяви в събота, че спира доставките за австрийската OMV, сочат данни на аналитичната група "Кплер" (Kpler), цитирани от "Ройтерс". От утре спират доставките на руски газ за Австрия Руската компания..
3 януари ще е неучебен за учениците от община Монтана. Решението е на кмета Златко Живков, който има право три дни в годината да пуска учениците във ваканция. Учениците от община Монтана няма да ходят на училище на 3 януари следващата година според заповед на кмета Златко Живков. Така ваканцията за учениците за Коледа и Нова година се..
Кризите изискват редица структурни решения и реформи, поради което всички заедно с общи усилия трябва да се опитаме да посочим тези реформи, за да помогнем те да видят бял свят и да можем чисто..
Заради сухото и горещо време през летните месеци се отчита спад на производството на слънчоглед и царевица - съответно с 11,5 и с 38,1 на сто на годишна база, съобщи служебният министър на земеделието Георги Тахов на заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел. "Изкупните цени към края на октомври не са в състояние да компенсират това..
Централата на ДПС на бул. "Александър Стамболийски" не е предоставена по реда за политическите партии. Тя е предоставена по договор за наем от 1996 г.,..