През месец октомври изявеният български цигулар с успешна международна кариера Евгений Шевкенов отбеляза официално 30-ия сезон на своята творческа дейност във Виена. Музикалната вечер се състоя в залата на Консерваторията „Рихард Вагнер“ в австрийската столица и представи специално изградена като концепция концертна програма, озаглавена „ Моята Виена“.
В анонса за събитието Евгений Шевкенов предлага на публиката своя индивидуален поглед към музикалната столица на света Виена, определяйки този завладяващ град в центъра на Европа за предпочитан артистичен дом, привличащ през вековете творци от Запада и Изтока, представители на всички сфери на изкуството.
Самият Евгений Шевкенов избира през 1994г . Университета за музика и сценични изкуства във Виена, за да продължи своето успешно формиране като виртуозен инструменталист. Днес, 30 години по-късно, творческата равносметка на този широкоспектърен музикант с богата ерудиция показва забележителна, ярко отличаваща се и достойна за образец кариера.
Трудно е да се обхванат всички артистични постижения на Евгений Шевкенов в Австрия, но в различните професионални фази на неговата кариера се открояват 5 концертни сезона, в които е ангажиран в състава на Виенска филхармония, многобройни солистични изяви като цигулар на престижни международни сцени, признание за дейността му на основател и диригент на ансамбъл ConcertanteVienna.
Впечатляващо място в творческата биография на Евгений Шевкенов заема неговата дългогодишна педагогическа практика с класове по цигулка в Консерватория „Рихард Вагнер“ от 2014 г. и понастоящем, а преди това, от 2000 г. до 2014 г., в Консерватория „Густав Малер“, където е и заместник-ректор, успешно съчетаващ творческа и административна дейност. От 2013 г. провежда редовно майсторски класове по цигулка в рамките на ежегодния „WienerMusikseminar“.
За своите извънредни постижения като музикант и заслуги към Австрия Евгений Шевкенов през 2000 г. получава почетно австрийско гражданство. През 2022 г. е удостоен на официална церемония във Виена с високата почетна държавна титла „Професор“, връчена от Министерството на културата и с указ на президента на Република Австрия, като се изтъква неговият принос за издигане престижа на културата и музикалното изкуство.
Актуалният концертен проект на Евгений Шевкенов е озаглавен „Моята Виена“ в контекста на юбилейния 30-и сезон на творческа дейност, който той отбеляза през октомври в австрийската столица. Концепцията на програмата включва подбрани произведения за цигулка и пиано от Моцарт, Шуберт, Бетовен, Брамс и Крайслер. Освен изпълнител, Евгений Шевкенов беше и модератор на вечерта, разкривайки пред публиката своята духовна връзка с Виена чрез тази представителна селекция от любими композитори и творби. Клавирният съпровод беше на френската пианистка Вероник Терюел, която е преподавател в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. Непосредствено след края на концерта тя разказа за удоволствието от възможността да музицира на една сцена заедно с Евгений Шевкенов:
„С Евгений се познаваме от 30 години - той беше студент, а аз току-що завършила и назначена за преподавател в същия университет. Оттогава датират нашите творчески срещи. Това, което ни свързва, е невероятната артистична симбиоза между двамата в процеса на музициране. Репетираме, обменяме идеи и постигаме с лекота желаната интерпретация. С други изпълнители често е трудно и въпреки дългите репетиции не се получава търсения ефект. А с Евгений винаги е удоволствие да се твори на сцената и заедно отправяме чрез музиката нашите емоционални послания към публиката.“
През месец октомври в творческо-административната дейност на Евгений Шевкенов се откроиха още важни събития: той беше ръководител на новия академичен мащабен проект на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив - Първи международен конкурс „Академия музика“ 2024, който се проведе по специалност „Цигулка“, а същия месец Евгений Шевкенов беше и председател на журито на XIXАrtDuoInternationalCompetitionVienna, състоял се в австрийската столица.
За слушателите на предаването „Алегро виваче“ по „Хоризонт“ Евгений Шевкенов сподели своята лична творческа равносметка за изминалите 30 години в австрийската столица и анонсира концертната програма „Моята Виена“, която ще бъде представена и на българска сцена през месец ноември – в София и Пловдив.
Чуйте в звуковия файл.
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат..
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем..