През месец октомври изявеният български цигулар с успешна международна кариера Евгений Шевкенов отбеляза официално 30-ия сезон на своята творческа дейност във Виена. Музикалната вечер се състоя в залата на Консерваторията „Рихард Вагнер“ в австрийската столица и представи специално изградена като концепция концертна програма, озаглавена „ Моята Виена“.
В анонса за събитието Евгений Шевкенов предлага на публиката своя индивидуален поглед към музикалната столица на света Виена, определяйки този завладяващ град в центъра на Европа за предпочитан артистичен дом, привличащ през вековете творци от Запада и Изтока, представители на всички сфери на изкуството.
Самият Евгений Шевкенов избира през 1994г . Университета за музика и сценични изкуства във Виена, за да продължи своето успешно формиране като виртуозен инструменталист. Днес, 30 години по-късно, творческата равносметка на този широкоспектърен музикант с богата ерудиция показва забележителна, ярко отличаваща се и достойна за образец кариера.
Трудно е да се обхванат всички артистични постижения на Евгений Шевкенов в Австрия, но в различните професионални фази на неговата кариера се открояват 5 концертни сезона, в които е ангажиран в състава на Виенска филхармония, многобройни солистични изяви като цигулар на престижни международни сцени, признание за дейността му на основател и диригент на ансамбъл ConcertanteVienna.
Впечатляващо място в творческата биография на Евгений Шевкенов заема неговата дългогодишна педагогическа практика с класове по цигулка в Консерватория „Рихард Вагнер“ от 2014 г. и понастоящем, а преди това, от 2000 г. до 2014 г., в Консерватория „Густав Малер“, където е и заместник-ректор, успешно съчетаващ творческа и административна дейност. От 2013 г. провежда редовно майсторски класове по цигулка в рамките на ежегодния „WienerMusikseminar“.
За своите извънредни постижения като музикант и заслуги към Австрия Евгений Шевкенов през 2000 г. получава почетно австрийско гражданство. През 2022 г. е удостоен на официална церемония във Виена с високата почетна държавна титла „Професор“, връчена от Министерството на културата и с указ на президента на Република Австрия, като се изтъква неговият принос за издигане престижа на културата и музикалното изкуство.
Актуалният концертен проект на Евгений Шевкенов е озаглавен „Моята Виена“ в контекста на юбилейния 30-и сезон на творческа дейност, който той отбеляза през октомври в австрийската столица. Концепцията на програмата включва подбрани произведения за цигулка и пиано от Моцарт, Шуберт, Бетовен, Брамс и Крайслер. Освен изпълнител, Евгений Шевкенов беше и модератор на вечерта, разкривайки пред публиката своята духовна връзка с Виена чрез тази представителна селекция от любими композитори и творби. Клавирният съпровод беше на френската пианистка Вероник Терюел, която е преподавател в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. Непосредствено след края на концерта тя разказа за удоволствието от възможността да музицира на една сцена заедно с Евгений Шевкенов:
„С Евгений се познаваме от 30 години - той беше студент, а аз току-що завършила и назначена за преподавател в същия университет. Оттогава датират нашите творчески срещи. Това, което ни свързва, е невероятната артистична симбиоза между двамата в процеса на музициране. Репетираме, обменяме идеи и постигаме с лекота желаната интерпретация. С други изпълнители често е трудно и въпреки дългите репетиции не се получава търсения ефект. А с Евгений винаги е удоволствие да се твори на сцената и заедно отправяме чрез музиката нашите емоционални послания към публиката.“
През месец октомври в творческо-административната дейност на Евгений Шевкенов се откроиха още важни събития: той беше ръководител на новия академичен мащабен проект на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив - Първи международен конкурс „Академия музика“ 2024, който се проведе по специалност „Цигулка“, а същия месец Евгений Шевкенов беше и председател на журито на XIXАrtDuoInternationalCompetitionVienna, състоял се в австрийската столица.
За слушателите на предаването „Алегро виваче“ по „Хоризонт“ Евгений Шевкенов сподели своята лична творческа равносметка за изминалите 30 години в австрийската столица и анонсира концертната програма „Моята Виена“, която ще бъде представена и на българска сцена през месец ноември – в София и Пловдив.
Чуйте в звуковия файл.
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..
Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..
Сградата на Народния театър "Иван Вазов" е открита на днешния 3 януари през 1907 година. Сградата е уникална не само с красотата си. Малцина знаят, че механизмът, който задвижва сцената, е на 100 години и работи безотказно и днес , както и че под покрива има 3 тона вода - стара система за гасене на пожар. Актьорът Дарин Ангелов представя..
За да завършим цикъла 30 години Б.Т.Р., ще излезе първият ни концертен албум . Това каза пред БНР Атанас Пенев, по-известен като Наско от Б.Т.Р. "Той е от концерта ни по-миналата година в НДК. Много сме горди с този албум, той звучи много различно, защото е със симфоничен оркестър . Направихме го заедно с нашите приятели от Музикално-драматичен..
На 1 януари 2025 г. Виенската филхармония ще отправи своя традиционен музикален поздрав към целия свят в рамките на 85-ия Новогодишен концерт, който се провежда във великолепната Златна зала на Музикферайн. Милиони зрители от 93 държави ще проследят чрез своите местни телевизионни канали за 67-ми път това грандиозно музикално събитие, излъчвано..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..