Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Аз не вярвам в експертността като основание на политиката"

Огнян Минчев: Президентът се възползва от политическата криза, за да разширява властовите си правомощия

"Ако някой прави правителство, да поеме отговорност"

| Интервю
Огнян Минчев
Снимка: БГНЕС

Експертното правителство не носи отговорност, защото зад гърба му няма политическа сила и подкрепа. Това предупреди политологът доц. д-р Огнян Минчев в интервю пред БНР.

"Не мога да направя категорична прогноза какъв тип споразумение между партиите може да има за създаване на ново нормално правителство. Създаването става все по-трудно. В 49-ото НС, когато направиха сглобка - можеше от ПП-ДБ и ГЕРБ, докато в 50-ото НС трябваха 3 партии, днес чуваме за 4, става все по-трудно. Но дали ще е експертно правителството, или не. Аз не вярвам в експертността като основание на политиката. Политиката е процес на представителност на гражданските интереси и се поема отговорност. Ако някой прави правителство, да я поеме", съветва доц. д-р Огнян Минчев.

И допълни, че "експертът няма политически гръб и подкрепа и ще е зависим от политическото съотношение в НС":

"С експертно правителство се прикрива реалната политическа отговорност".

Освен лявото и дясното в политическата криза у нас, има и други фактори, дори по-важни:

"На практика имаме два съществени разлома в българската политическа система, които играят важна роля. Първият е между статукво и промяна. Той на практика се актуализира преди 4-5 години и ние сме във влошаваща се политическа криза. Защото битката между статуквото и промяната не е решен. Статуквото няма легитимност, но има сила повече от промяната, която е по-малко ефективна". 

Според него "трябва да сме наясно и да знаем, какво трябва да правим".

Доц. Минчев обясни, че има  и още един голям разлом - между ориентацията на България како европейска страна с Атлантическия съюз и от друга - политически сили и фактори, които набъбват и искат ревизия на тази принадлежност на България с цел евразийска насока.

Политологът направи и бърз анализ на поведението на президента Румен Радев:

"Да видим позицията на Радев, който се стреми към разширяване на властовите си правомощия и задълбочава кризата с апетитите си за власт. Поведението му през последните 3 години и половина показва, че се възползва от кризата в лошия вариант – засилва фрагментацията, за да разширява властовите си правомощия. Съветниците му говорят, че е фалирала тази политическа система и говорят за референдум, че трябва президентска република". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество Росица Кирова от ГЕРБ в НС.

В комисия: НПО да предлагат кандидати за омбудсман без посредничество на депутати

Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..

публикувано на 06.02.25 в 19:44
Съдебната палата в Кюстендил

Глобиха 49 свидетели, неявили се по делото за фалита на Дупнишката популярна каса

Окръжният съд в Кюстендил  е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса,  казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..

публикувано на 06.02.25 в 19:36

До 20 февруари приемат заявления за допускане до Държавните зрелостни изпити през май

От днес до 20 февруари се подават заявления за допускане до Държавните зрелостни изпити през месец май. В своите заявления зрелостниците трябва да напишат на матура по кои предмети ще се явяват.  Първата задължителна матура е по български език и литература на 21 май, а втората е по профилиращ предмет или за придобиване на професионална квалификация и..

публикувано на 06.02.25 в 19:27
Гроздан Караджов

Правителството иска среща с представители на ЕК заради поръчка за 35 влака по ПВУ

Правителството е поискало спешна среща с представители на Европейската комисия във връзка с отменената поръчка за закупуване на 35 мотрисни влака по Плана за възстановяване и устойчивост. Министърът на транспорта Гроздан Караджов обясни в ресорната комисия на парламента, че все още има възможност процедурата да бъде продължена. В края на..

публикувано на 06.02.25 в 19:20
на заседанието на Временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната - 6 февруари 2025 г.

Към 66% са били запълнени язовирите по това време миналата година, сега - 57,5%

Водата в питейно-битовите язовири в момента е с повече от 8 процента по-малко в сравнение с миналата година, съобщи министърът на околната среда и водите Манол Генов. Той и регионалният министър Иван Иванов бяха изслушани от депутатите по време на заседание на Временната комисия за безводието в страната. На него стана ясно, че най-засегнатите от режим..

публикувано на 06.02.25 в 18:51

Протест в "Малинова долина" срещу презастрояването на столичния квартал

Жители на столичния квартал "Малинова долина" се събраха тази вечер в знак на недоволство срещу презастрояването на квартала. Хората настояват за контрол от страна на Столична община на строителството. Калин Лиловски е един от протестиращите. "Квартал Малинова долина" е най-голямата строителна площадка в България и на Балканите. И тук няма..

публикувано на 06.02.25 в 18:47

Комисията по електронно управление прие на първо четене промените в Закона за киберсигурност

Комисията по електронно управление прие на първо четене промените в Закона за киберсигурност. Те въвеждат европейската директива, известна като МИС-2. Комисията прие текстовете на първо четене с уговорката, че по пътя им през пленарната зала и през двете четения, ще има уточнения на споделени резерви. Държавата не би трябвало да задължава..

публикувано на 06.02.25 в 18:27