Държавата чрез Министерство на културата не е добър стопанин на паметника на Бузлуджа. Може би трябва инициативен комитет, за да бъде запазен. Защото съхраняването му препраща към друга идея - за създаването на Институт за национална памет. България е единствената страна от бившите социалистически, която няма такъв институт.
Това препоръча журналистката Венелина Попова, бивш кореспондент на БНР в Стара Загора, в интервю пред Националното радо.
В предаването "Нещо повече" тя коментира референдума в община Казанлък за Бузлуджа и причината местните да не проявяват интерес към допитването за съдбата на емблематичния, социалистически монумент.
"Трудно ми е да намеря отговор, може би казанлъчани отдавна са свикнали с този паметник и не са оценили смисъла на референдума. Винаги на всички избори в община Казанлък има най-ниска избирателна активност, има ниска гражданска активност, а тук е мястото, където се е родила Социалдемократическата партия навремето.Не знам, доколко смислено е проведена кампанията да бъде управляван Бузлуджа от община Казанлък. Може би хората са притеснени от твърденията на кмета Галина Стоянова, че вече са осигурени 7 млн. лв. по европейски проект да се покрие", коментира Попова.
Тя разказа, че според идеята на ОбС на Казанлък, Бузлуджа трябва да се превърне в туристическа атракция, място конференции и изложби.
"По-важно е, че за този паметник няма концепция, 35 години управляваха леви и десни, и никой не обърна поглед към него. И сега обществото продължава да е противопоставено идеологически. Ако имаше хора, които да мислят държавнически, а не само за своя мандат, трябва да го запазят. Защото този паметник ще говори сам за себе си и ще дава представа на поколенията, какво е представлявал като идеология, като тоталитарен режим", смята Венелина Попова.
Тя припомни, че паметникът на Бузлуджа е определен като "огромен, тоталитарен, пропаганден жест, реализиран за времето си изключително модерно", от проф. Експертът по културно наследство проф. Йорг Хаспел, директор на Института за паметници на културата в Берлин. А благодарение на Дора Янкова специалисти от чужбина са възстановили останалите парчета от мозайката на Бузлуджа.
"Ако бяха държавници, а не политици щяха "да видят хляба" в този паметник и да го възстановят. Благодарение на усилията на арх. Дора Янкова влезе в класацията на седемте най-застрашени културно- исторически обекти в Европа. В този паметник има бъдеще и има много идеи, по които да бъде възстановен. Можеше държавата да кандидатства с проекти за еврофондове. Предлагам идеята от 20 години, всички лидери на БСП и министри култура или се дразнеха, както Станишев, или не обръщаха внимание. Ако ги дразни тоталитаризъм, тогава да бъде паметник на тоталитарната архитектура, могат да го нарекат както искат. Когато хората са обединени бързо се събират средства, паметника е построен с дарения от всички българи", каза Венелина Попова.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) преведе над 158 млн. лв. (158 293 195 лв.) на 44 454 бенефициент по интервенцията "Допълнително преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост" за Кампания 2024. Ставката по интервенцията е в размер на 224,97 лв./ха, определена със Заповед на министъра на земеделието и храните, публикувана на сайта на ДФЗ ...
Българската литература все повече се утвърждава на нивото на високата европейска литература, но съществува рискът да остане на нивото на псевдолитературата. Това бяха част от основните послания на някои от най-превежданите съвременни български писатели, които днес участваха в дискусия на тема "Европейската литература - мост между културите" в "Деня на..
Двамата финалисти в конкурса за главен архитект на София - Богдана Панайотова и Георги Славов, отговаряха днес на въпроси на изборната комисия. Двамата изложиха концепциите си за развитието на града и обясниха защо се кандидатират за поста. Георги Славов планира по-голям публичност на работата си и разрастване на София на север: "Искам да бъда главен..
Трима от четиримата войници от американската армия, които изчезнаха в Литва миналата седмица, когато автомобилът им потъна в торфено блато, бяха открити мъртви, като издирването на последния продължава, заявиха американски и литовски служители в понеделник, цитирани от Ройтерс. По-рано през деня Литва съобщи, че спасителите са открили бронираната машина..
Над 76 200 граждани са потърсили помощ, съвет, защита или подкрепа от институцията на омбудсмана през 2024 г. Това става ясно от Годишния доклад на институцията, който бе внесен днес в Народното събрание. И през 2024 г. традиционно най-много остават сигналите и жалбите на гражданите по въпроси, свързани с нарушени потребителски права, като те са над 33%..
Основният лихвен процент (ОЛП) се понижава до 2,39 на сто, считано от 1 април 2025 година, обявиха от Българската народна банка. Това е поредният месец, в който БНБ намалява основния лихвен процент. През март той беше 2,59%, а през февруари - 2,82 на сто. За последно простата годишна лихва се повиши през септември 2024 г., когато добави 0,01 процентни..
Надали ще има успокояване на мигрантския поток, защото все още има икономически, социални и политически проблеми в Сирия . Повечето - 95% от тях, са икономически мигранти. От Газа никой не може да напуска. Има организирана група, която действа с властите в Египет и взимат по 5000 долара, който иска да напуска Газа, каза журналистът Мохамед..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...