Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Всеки, събрал 100-те печата, печели награда

| Интервю
Снимка: Таня Милушева

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта". В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия. 

Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г. насам общият им брой надхвърля 1 млн., потвърди за БНР Васил Николов, член на УС на Българския туристически съюз.

Той посочи, че има много участници от различни страни, като например от Виетнам, Китай, Румъния. 

"Можем да се похвалим и с международно участие. Дори и в наградите излизат такива хора. Движението е популярно не само в България". 

В интервю за предаването "Хоризонт до обед" Васил Николов посочи, че традиционно хартиените книжки все още са повече. Но и дигиталното приложение също набира все по-голям интерес. По думите му в началото някои хора ползват хартиена книжка, а после преминават на дигиталното приложение, като и двете форми се признават. 

Дигиталното приложение има включени различни елементи, клипчета, аудио файлове, които обясняват допълнително за самия обект - това е особено интересно за обекти, при които няма екскурзовод на място, коментира Николов. 

Той посочи, че тази година са раздадени 2 вида награди. Едните са за тези, които са събрали само печати - те са около 500 души, а другите са за тези, които освен печат, са си залепили и марка на съответния обект - малко над 100 души. А двете големи награда тази година бяха два леки автомобила.

"Всички печелят награда. Всеки, който е направил 100-те печата, печели награда", съобщи Васил Николов и даде пример, че има участник, който в годините е спечелил 26 златни значки. 

По думите му най-посещаваните обекти не винаги са най-красивите и интересните. Има много интересни обекти, които не са толкова популярни, изтъкна той и призова хората да посетят и тях. 

За първи път със Столична община БТС прави безплатни туристически лагери за деца. Там обучаваме децата как да се придвижват в планината, как да си подредят раницата, да се запознаят с различни растителни видове, елементарна първа помощ, как да си опънат палатка и т.н., посочи Николов. По думите му лагерът учи на дисциплина и на много други умения. В този модул преминаха 50 деца, като почти всички останаха много доволни, отбеляза той и добави, че децата са получили грамоти и значки. 

По-рано бяха връчени и наградите "Хижа на годината". Големият победител тази година е хижа "Ехо", която е без автомобилен достъп. Той изброи и другите хижи-победители в различните категории. 

Цялото интервю на Таня Милушева с Васил Николов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41