Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"У нас се правят около 150 и 200 трансплнтации годишно"

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява от слепота

Доц. Андрей Андреев
Снимка: Станислава Пирчева

Трансплантацията на роговицата спасява хората от пълна слепота. Това е една от най-сложните операции в медицината. Доц. Андрей Андреев помага на пациентите, които са изправени пред риска да загубят зрението си. 

"Присаждането на роговица не е лесна операция и ако мозъкът е най-сложната тъкан в човешкия организъм, роговицата на окото е идеалната тъкан в човешкия организъм.

Роговицата е онова малко, прозрачно кръгче отпред на окото, през която минава светлината и получаваме цялата информация от околния свят.

Роговицата реагира по един и същи начин на всички патологични промени - намалява прозрачността си, болният започва да вижда слабо и накрая ослепява. В тежките случаи единственото решение е трансплантация на роговица от донор. 

Това е най-честата трансплантация, но за съжаление в България броят на извършваните трансплантации е недостатъчен, в сравнение с необходимостта от това.

Освен това не се прилагат навсякъде и най-съвременните методи, посочи за БНР доц. Андрей Андреев.

Той поясни, че донорът е трупен материал, взема се от тъканните банки, които обработват и съхраняват материала и го дистрибутират до хирурга. Но у нас въпреки, че имаме 4-5 такива банки, има недостиг на материал, защото не се подава често, поясни доц. Андреев.

"Има голяма  необходимост от увеличаване на броя на трансплантираните пациенти и за увеличаване на донорите на роговична тъкан, защото търсенето е голямо, хората търсят изход в чужбина, а ние тук бихме могли при добра организация, да извършваме тези трансплантации у нас.

Трансплантациите се извършават в добре оборудван очен център, но и от обучен хирург, защото това е много сложна процедура, която се извършва от малко специалисти, допълни още доц. Андреев.

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно.

Д-р Андрей Андреев е специалист по офталмология. През 1980 г. завършва Висшия медицински институт в Плевен. През 1990 г. специализира в Института по очни болести към Университета в Мюнхен. Повече от 20 години е началник на Очната клиника към Националната многопрофилна транспортна болница ,,Цар Борис III“.
От 1996 г. до момента е управител на очна клиника в столицата. Доц. Андреев е член на Американската академия по офталмология и на Европейското дружество по катарактална и рефрактивна хирургия. Заместник-председател на офталмолозите в България.


Още по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съветът за съвместно управление ще обсъди финансовото състояние на държавата

Управляващите се събират отново на съвет, за да обсъдят финансовата ситуация в държавата - във вторник, 28 февруари. На срещата преди седмица финансовият министър Теменужка Петкова изнесе тревожни данни състоянието на държавната хазна и стана ясно, че се очаква тя да представи мерки за оздравяване на бюджета. Следващото заседание на..

публикувано на 27.01.25 в 22:06
Тунел

Промени в движението по магистрала "Струма"

От 9 до 17 часа във вторник, 28 януари, движението в тунел "Железница“ на автомагистрала "Струма“ в посока София ще бъде преустановено.   Трафикът към столицата ще се пренасочва от пътен възел "Симитли" по главен път Е-79 до кръговото кръстовище преди Благоевград. Временната промяна в организацията на движение е за гаранционното поддържане на настилката..

публикувано на 27.01.25 в 21:55
Председателката на Народното събрание Наталия Киселова (вляво) - Козлодуй, 27 януари 2025

Според председателя на НС, ако държавата има възможности и ресурси, може да се мисли за втора АЕЦ

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова прогнозира, че до 10 март ще бъде приет бюджета за тази година. След посещението си в АЕЦ "Козлодуй" Киселова потвърди ангажимента на управляващата коалиция за развитие на ядрената ни енергетика, като не изключи и възможността за изграждане на нови мощности в Белене. До 10 март бюджетът на..

публикувано на 27.01.25 в 20:14

Продължават опитите за откриване на кабинет за спешна помощ в Дупница

Предстои среща с представители на Министерството на здравеопазването, депутати, експерти за откриването на кабинет за неотложна помощ в Дупница, каза областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски. Замисля се и кръгла маса по проблема. Такъв кабинет е имало до 1 декември м.г., когато е закрит заради несъгласието на личните лекари..

публикувано на 27.01.25 в 20:06
Снимката е илюстративна.

Шофьорът с глоби за 17 хил. лв., хванат да кара без книжка, има шанс законно да се върне на пътя

Шофьорът от Сливен, в чието досие има глоби за над 17 хиляди лева и е лишаван два пъти от свидетелството си за управление, има законов шанс да се върне отново на пътя. Това стана ясно днес, след като от полицията обявиха, че 42-годишният мъж отново е заловен да шофира преди няколко дни в град Шивачево, след повторното отнемане на книжката му през..

публикувано на 27.01.25 в 20:01

Обявяват епидемия от 29 януари до 4 февруари в област Габрово, но без грипна ваканция

За област Габрово е обявена грипна епидемия от 29 януари до 4 февруари. Учениците остават в училище.  Най-много заболели от грип и остри респираторни заболявания има сред децата до 4-годишна възраст, а най-малко са възрастните над 65 години, сочат данните на Регионалната здравна инспекция в Габрово. Повишен брой инфектирани, до 30%, са регистрирани..

публикувано на 27.01.25 в 19:34

Започва подмяната на 90-годишния водопровод на Соволяно

Подмяната на полаганата преди 90 години (1934-а) ВиК мрежа започва от днес в кюстендилското с.Соволяно, каза за БНР кметът Пламен Илиев. Проектът беше разработен от Общината 2017 г., но едва сега е одобрен и финансиран. Стойността му е 2 700 000 лева. Проектът ще се изпълнява една година. Ще се започне с отклонения и второстепенни улици и..

публикувано на 27.01.25 в 19:25