Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

"Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София.

Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша. Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а продължават и нагоре.

В предаването "12+3" Стойков коментира намерението за връщане на 20% ДДС за ресторантьорите. Идеята е заложена в проектобюджета за следващата година като част от мерките за намаляване на дефицита.

Вчера от Сдружението на заведенията излязоха с позиция срещу това намерение на финансовото министерство. Според тях това ще донесе повече вреди на бюджета, отколкото ползи.

Фискалната дисциплина на нашия бранш не е особено висока, подчерта обаче Дарин Стойков и добави мнението си:

"Моето виждане е, че се опитваме да пакетираме в едно нещо преки и косвени данъци, едва ли не че едното зависи от другото, което не е така – те са коренно различни неща. Обвързването на едното с другото не допринася за плодотворна дискусия".

Нашите проблеми няма да приключат с това дали ставката ще бъде 9 или 20%, категоричен бе ресторантьорът.

"В стаята има 2 слона. Много по-големият слон не е ресторантьорският, а е хотелският бранш, който от години е на 9% за услугите ол инклузив, но там нищо не се говори нито от едната, нито от другата страна. За съжаление, по-малкото слонче- ние, ресторантьорите, понякога сме по-шумни, да не кажа кресливи".

Според него в един разумен диалог с регулаторния орган могат да се постигнат много повече неща, отколкото със заплахи, протести и нелюбезно и грубо отношение.

Стойков е категоричен, че държавата трябва да направи такъв механизъм, с който цената на това да криеш оборот да е по-висока отколкото да си го декларираш. Той обаче не вижда усилия от страна на държавата в тази посока.

Столичният ресторантьор припомни, че ДДС е данък върху потреблението. "Той е косвен данък. Ние не го плащаме, ние го внасяме. Плаща го клиентът, защото той е начислен във всяка една стока или услуга", обясни той и добави:

"Ако някъде по веригата има нужда цената да бъде коригирана заради увеличената данъчна ставка, това е нещо напълно нормално".

Цялото интервю на Теодора Симова с Дарин Стойков в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13

Инж. Антони Чипев: В новото строителство има ръководители, които не могат да разчетат документацията

Явна е липсата на кадри, а липсата на кадри е защото няма адекватно заплащане. Затова подготвените кадри отиват в чужбина . Тази равносметка направи в интервю за БНР инж. Антони Чипев от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. "Причината е некомпетентност и неправилна работа . Дали работниците не са подготвени, наемат се..

публикувано на 19.11.24 в 10:32

Антимикробната резистентност ще бъде приоритет за новата ЕК

България за поредна година е сред държавите в Европейския съюз с най-висока употреба на антибиотици , сочат данните, публикувани днес от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията . У нас се наблюдава и повишение с 246 процента на честотата на инфекциите с една от бактериите (Klebsiella pneumoniae), които не се поддават..

обновено на 18.11.24 в 19:20

Асен Асенов: Една криза идва без предупреждение, винаги трябва да сме готови

Вчера се навършиха 74 години от създаването на Държавния резерв.  "От създаването си ролята на Резерва е да осигури населението и функционирането на икономиката при положение на война, извънредно положение и при всякакъв вид кризи , като помогне както за справянето с кризата, така и за преодоляване на последствията от нея. Нашата основна цел е..

публикувано на 18.11.24 в 11:28

Брезник и село Ноевци минават на воден режим

От днес и жителите на град Брезник и село Ноевци минават на воден режим. Кранчетата ще пресъхват за времето от 22.00 до 05.30 часа.  Мярката се налага заради намаления обем на язовир "Красава", който захранва Брезник и няколко села в общината. Разликата между мъртвия обем и наличния е под 700 хил. куб. метра .  Към днешна дата във водоема има..

публикувано на 18.11.24 в 06:53