Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Телескопът ще бъде част от европейската мрежа за радионаблюдения на космоса

Как се прави космическа наука с лопати…

Дългогодишна мечта придобива форма - първият български радиотелескоп ще е факт през 2025-а

| Репортаж
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.
Снимка: БТА

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет.

Катедрата по астрономия във Физическия факултет скоро ще отправи покана към студените... да копаят. В края на лятото или началото на есента догодина ще се довършва поставянето на първия радиотелескоп в Югоизточна Европа и у нас, известен като ЛОФАР-БГ. Телескопът ще бъде част от европейската мрежа за радионаблюдения на космоса

Снимка: Добромир Видев

Двама бъдещи професори – по физика и по метеорология, и един бъдещ IT експерт – слушат урок на доц. д-р Камен Козарев в кръжока по астрономия. И макар за 13-годишните Теодор, Георги, Никол термини като квазари, честоти, диполни антени да са малко далеч, поне за сега, със сигурност разказът за радиотелескопа ЛОФАР и строителството му у нас е разпалило въображението. Защото Георги и Никол вече си имат телескопи, с които гледат небето.

"На село е телескопът – единственото място, където мога да гледам. Тук има много облаци. Звезди не знам кога съм виждал тук, в София."

За Камен Козарев от Института по астрономия в БАН една дългогодишна мечта вече придобива форма - първият български радиотелескоп ще стане факт през 2025-а. Той ще е и първата станция в Югоизточна Европа. Заради това изследванията на българските учени няма да бъдат ограничени само до… Луната, а  практически ще "слушат" цялата Вселена.

"ЛОФАР напредва много добре. Приключихме с изкупуването на земята, с подготовката. Направихме първоначално заравняване на терена", отчита той.

Летен стаж по радиоастрономия, обвързан с работа с нискочестотния радиотелескоп LOFAR, в Института по астрономия към БАН. Снимка: БТА

През 2025-а Козарев очаква старта на сглобяването на самите антени. Така страната ни вече ще е част от глобалната мрежа от над 50 станции – 16 от които в европейски държави и 40 само в Нидерландия. Всичките те - формиращи един телескоп за ниски и високи честоти.

"Това беше една поляна. Направихме инфраструктура – кабели, които стигат до терена на станцията, за електричество, за интернет свързаност. Очакваме 2025-а година, може би през третото тримесечие, да направим самата инсталация. Идват тировете с антените, с кабелите, идват колегите от Нидерландия, които да надзирават процеса. Искаме да включим студенти – магистри, докторанти. Вече има изразен интерес. Идеята е да въвлечем студентите, защото това ще са хората, които ще го използват професионално този телескоп."

Валидирането на станцията трябва да се случи до края на следващата година, уточнява доц. д-р Камен Козарев.

Засега Теодор, Георги, Никол няма как да участват в копаенето на телескопа. Със сигурност обаче ще бъдат един от бъдещите му ползватели.

"В България ще е добре да има повече телескопи, преподавателите да има с какво да дават примери. За изследване на ранната вселена, разбиране на вселената…"

"Да гледаме неща по вселената, да учим за други галактики."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Франциск Драгинов

Франциск Драгинов: Традицията тук е всяко малцинство да знае езика и на другите

"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..

публикувано на 16.05.25 в 10:39

Тръмп и Путин на карнавала в Габрово, Пътна помощ тегли сглобката

Днес започват веселите габровски празници, чиято кулминация е утрешното карнавално шествие. Карнавалът продължава старите традиции, още от 19 век, на габровската "олелийня". Сега олелията става не на Сирни Заговезни, както тогава, а в третата събота на май. В годината, в която местните жители празнуват 165 лета от обявяването на Габрово за..

публикувано на 16.05.25 в 07:07

Духът на Ирландия в музика и танци: кои са Sonas?

Пленителният магнетизъм на Ирландия със своята музика, литература, напитки и танци привлече вниманието и на Автономията за слушане. Това доведе в Десети студен комплекс на "Хоризонт" българо-ирландската банда Sonas ,  обединяваща танцьори и музиканти, вдъхновени от ирландската музика.  Един от българските елементи в групата е Росен..

публикувано на 16.05.25 в 07:00

Разходка из света на скалите и ценните ресурси

Животът на геолога доц. Невен Георгиев е интересен. Професионалното му призвание го води не само из прекрасни природни кътчета в страната ни, но и до места като Конго, Антарктида, Казахстан, Зимбабве.  Той се занимава с геология от около 30 години. Сред интересите му в областта са локалните тектонски структури. Следи и образуването на..

публикувано на 15.05.25 в 17:28

Клоун весели самотни клиенти в необикновен ресторант в Израел

В Тел Авив има необикновен ресторант. Всички, които работят в него – готвачи, сервитьори, музиканти са доброволци. Ръководи ги бивш главен готвач, която работи в елитен ресторант на Израел и е необикновена управителка. На празници, когато еврейската традиция предполага събиране на семействата на вечеря, има самотни хора, без семейства или хора,..

публикувано на 15.05.25 в 17:02
Снимката е илюстративна

Врачански ученици ще пишат на глаголица в работилница в регионалната библиотека

Врачански ученици от основния образователен етап ще пишат с буквите от първата българска азбука. Работилница "Глаголица" е част от програмата на Регионалната библиотека "Христо Ботев" във Враца, с която библиотеката участва в Националната библиотечна седмица. Аз, буки, веди, глаголи, добро, ест... "Всяка буква има послание",..

публикувано на 15.05.25 в 06:55
Проф. Момчил Методиев

Проф. Момчил Методиев: Въздействието на ДС е разрушително за общността

Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността , в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности.  Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си  "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената..

публикувано на 13.05.25 в 15:02