Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Телескопът ще бъде част от европейската мрежа за радионаблюдения на космоса

Как се прави космическа наука с лопати…

Дългогодишна мечта придобива форма - първият български радиотелескоп ще е факт през 2025-а

| Репортаж
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.
Снимка: БТА

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет.

Катедрата по астрономия във Физическия факултет скоро ще отправи покана към студените... да копаят. В края на лятото или началото на есента догодина ще се довършва поставянето на първия радиотелескоп в Югоизточна Европа и у нас, известен като ЛОФАР-БГ. Телескопът ще бъде част от европейската мрежа за радионаблюдения на космоса

Снимка: Добромир Видев

Двама бъдещи професори – по физика и по метеорология, и един бъдещ IT експерт – слушат урок на доц. д-р Камен Козарев в кръжока по астрономия. И макар за 13-годишните Теодор, Георги, Никол термини като квазари, честоти, диполни антени да са малко далеч, поне за сега, със сигурност разказът за радиотелескопа ЛОФАР и строителството му у нас е разпалило въображението. Защото Георги и Никол вече си имат телескопи, с които гледат небето.

"На село е телескопът – единственото място, където мога да гледам. Тук има много облаци. Звезди не знам кога съм виждал тук, в София."

За Камен Козарев от Института по астрономия в БАН една дългогодишна мечта вече придобива форма - първият български радиотелескоп ще стане факт през 2025-а. Той ще е и първата станция в Югоизточна Европа. Заради това изследванията на българските учени няма да бъдат ограничени само до… Луната, а  практически ще "слушат" цялата Вселена.

"ЛОФАР напредва много добре. Приключихме с изкупуването на земята, с подготовката. Направихме първоначално заравняване на терена", отчита той.

Летен стаж по радиоастрономия, обвързан с работа с нискочестотния радиотелескоп LOFAR, в Института по астрономия към БАН. Снимка: БТА

През 2025-а Козарев очаква старта на сглобяването на самите антени. Така страната ни вече ще е част от глобалната мрежа от над 50 станции – 16 от които в европейски държави и 40 само в Нидерландия. Всичките те - формиращи един телескоп за ниски и високи честоти.

"Това беше една поляна. Направихме инфраструктура – кабели, които стигат до терена на станцията, за електричество, за интернет свързаност. Очакваме 2025-а година, може би през третото тримесечие, да направим самата инсталация. Идват тировете с антените, с кабелите, идват колегите от Нидерландия, които да надзирават процеса. Искаме да включим студенти – магистри, докторанти. Вече има изразен интерес. Идеята е да въвлечем студентите, защото това ще са хората, които ще го използват професионално този телескоп."

Валидирането на станцията трябва да се случи до края на следващата година, уточнява доц. д-р Камен Козарев.

Засега Теодор, Георги, Никол няма как да участват в копаенето на телескопа. Със сигурност обаче ще бъдат един от бъдещите му ползватели.

"В България ще е добре да има повече телескопи, преподавателите да има с какво да дават примери. За изследване на ранната вселена, разбиране на вселената…"

"Да гледаме неща по вселената, да учим за други галактики."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16
Владина Цекова

Владина Цекова за филма си за професор Минко Балкански "Моето име е Минко"

Владина Цекова е обиколила над 70 държави , продуцент е на телевизионни предавания. Била е фотомодел, рекламен директор , има стаж и като детска учителка. Автор и сценарист е на филма за професор Минко Балкански "Моето име е Минко" . Владина Цекова е родена в семейство на глухонеми родители , майката е по рождение с това състояние, а..

публикувано на 20.03.25 в 08:27
Старинната аптека

Разходка до старинната аптека "Хипократ“ в Стария Пловдив

Ще ви поведем на една разходка по калдъръмените улици в Стария град на Пловдив, където с красотата си примамват емблематичните за града възрожденски къщи. В една от тях се пазят тайните на фармацията.   Прекрачвайки прага ѝ ще попаднете в Старинната аптека "Хипократ" и ще разберете как в края на 19 и началото на 20 век са се приготвяли..

публикувано на 20.03.25 в 06:05