Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Абсолютен законодателен нихилизъм е обхванал народните представители"

Калин Славов: Изпълнението на антикорупционната стратегия е замряло

Не Конституционният съд, а наказателното правораздаване трябва да удари шамара за изборите, смята той

| Интервю
Калин Славов
Снимка: БГНЕС

Асоциация "Прозрачност без граници" отправи отворено писмо до Министерския съвет и 51-вото Народно събрание, в което се изразява сериозна загриженост за непрозрачно разпределение на държавно финансиране към определени общини.

Повод за писмото са две решения на Министерския съвет, с които се предоставят 85,5 милиона лева на определени общини без ясни критерии за подбор. По данни, изнесени в медиите, това са общини с най-добри резултати за ГЕРБ и ДПС-НН на последните парламентарни избори.

"В рамките на един дефицитен бюджет видяхме част от общините, по които работим и които се намират в дъното на класацията, която прави "Прозрачност без граници", с едни доста големи средства, при положение, че съществуват общини, които също имат потребности – да направят улици, да реновират училища и т.н., които са положили усилия за отчетно и прозрачно управление. Непрозрачният и субективен подход на правителството, което също сме виждали – не е новост, но тогава бюджетът имаше повече събрани средства. При очертаващото се свиване на коланите, когато се управлява публичен ресурс, трябва да се набляга повече на това дали той ще бъде ефективно използван."

Това коментира пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници".

Напоследък е замряло изпълнението на антикорупционната стратегия, отчита той. По думите му, антикорупционните закони се оказват препъникамък в дейността на Народното събрание.

Цял комплекс проблеми идват от невъзможността държавата да се справи с изискването за мандатност на регулаторните органи - 30 такива органа са с изтекъл мандат, отбеляза Калин Славов в предаването "Преди всички".

"Абсолютен законодателен нихилизъм е обхванал народните представители", смята той.

От година и половина има Закон за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения, но хората дори не са чували за него, което категорично показва, че логиката му е много далече от поставените задачи, заяви Славов.

Двегодишната давност – за нередности, които са се случили две години преди датата на подаване на сигнала, лицата да нямат защита, е българска бариера, която категорично противоречи на директивата, по която е приет този закон, обясни той.

"За да признае ЕК въвеждането на директивата, тези 2 години трябва да отпаднат."

Относно конституционните жалби за касиране на изборите Калин Славов изрази очакване подробна проверка да се случи трудно в рамките на установения срок за произнасяне от 2 месеца.

"На Конституционния съд ще му се наложи да се произнася по този казус. Не съм сигурен дали шамарът трябва да го даде КС, защото едно касиране на изборите какво би означавало – че в една демократична страна, членка на ЕС, отсъства капацитет да бъдат проведени парламентарни избори. По-скоро органите на наказателното правораздаване трябва да дадат шамар.

Причините, довели до възможността за касация на изборите, лежат в дейността на секционните избирателни комисии. Това са длъжностни лица по смисъла на Наказателния кодекс. Подправянето на резултати е престъпление против политическите права на гражданите. Също така знаем, че по съдържанието, по начина на извършване е документно престъпление. Броите бюлетините, виждате, че броят им не отговаря на записаното в протокола. Протоколът, който е документ, има удостоверителен характер, е бил съставен с невярно съдържание. Не виждам трудността на доказване в случая."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на Октавиан Август

Първата мраморна статуя, която беше открита на 3 юли в античния град Хераклея Синтика, е на един от осиновените внуци на римския император Октавиан Август. Това е водещата версия на професор Людмил Вагалински, ръководител на проучването на древния град край Рупите. Аргументите на екипа от учени бяха изложени на среща в историческия музей в Петрич тази..

публикувано на 25.11.24 в 20:34

Академията в Свищов и БНР подписаха меморандум за сътрудничество

Ректорът на Стопанска академия "Димитър А. Ценов" в Свищов доц. д-р Марин Маринов и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подписаха в Свищов меморандум за сътрудничество.  Подчертавайки ролята на Стопанската академия за региона, генералният директор на БНР заяви:  "Ще се радваме да отразяваме Вашите дейности и постижения,..

публикувано на 25.11.24 в 20:30

Общинските съветници от ГЕРБ–СДС в Ловеч няма да подкрепят увеличение на данъците

Групата общински съветници от коалицията ГЕРБ – СДС в Ловеч няма да подкрепи предлаганото от кмета на общината Страцимир Петков  увеличение на данъците от следващата година. От опозицията в местния парламент дадоха и незадоволителна оценка за едногодишното му управление заради неизпълнени ангажименти към гражданите и липсата на стратегии за..

публикувано на 25.11.24 в 20:20
В кюстендилската болница текат три проверки за отказаното лечение на 6-годишно дете, каза изпълнителният директор на здравното заведение Димитър Стоилов (на снимката).

Проверки по случая с 6-годишното дете, на което е отказано лечение в Кюстендил

Изпълнителният директор на кюстендилската болница Димитър Стоилов е разпоредил проверка на случая с 6-годишно дете с инфекция, на което е било отказано лечение. Проверки са започнали и Изпълнителната агенция за медицински надзор и РЗИ-Кюстендил. Случаят е от 14 ноември. На детето е отказано лечение, а родителите са насочени към дупнишката болница...

публикувано на 25.11.24 в 19:44

Сбиване в София между водач на тролейбус и велосипедист, разносвач на храна

Шофьор на тролейбус в София е с гипсова шина на ръката заради фрактура, получена при сбиване с велосипедист разносвач на храна. Сбиването е станало около 15:40 ч.  пред Националната библиотека, след като водачът на тролея е засякъл колоездача.  След сбиването на мястото е пристигнала линейка, а пострадалият шофьор е бил приет в Спешното..

публикувано на 25.11.24 в 19:43
Протестът в Пловдив

Протестни шествия "Нито една повече" и в други големи градове на страната

Освен в София протестни шествия "Нито една повече" се провеждат и в други големи градове на страната.  Протест в София в подкрепа за момичетата и жените, станали жертви на насилие В Пловдив, участниците в шествието заявиха, че   п роблемът с домашното насилие се пренебрегва, а обществото и институциите се срамуват и е време това да се промени...

публикувано на 25.11.24 в 19:36
Заместник районният прокурор Атанас Доцински даде брифинг по случая със задържаните непълнолетни в столичен търговски център - 25 ноември 2024 г.

Прокуратурата повдигна обвинения на трима непълнолетни, нападнали служител в столичен мол

Софийската районна прокуратура  привлече тази вечер като обвиняеми три лица за извършени действия, грубо нарушаващи обществения ред, отличаващи се с особена дързост и цинизъм . Това обяви на брифинг заместник районният прокурор Атанас Доцински във връзка със задържаните непълнолетни за хулигански прояви в столичен търговски център. Един от..

публикувано на 25.11.24 в 19:06