Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

Картината на Иван Милев "Ахинора"
Снимка: ФБ/СГХГ Sofia City Art Gallery

"Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него, съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин, за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за БНР Пламен Петров, директор на Художествената галерия в Казанлък.

За картината на Иван Милев "Ахинора" преди около две години беше създаден музей - тя е единствената картина не само у нас, а и по света, която си има свой собствен музей.

Този вторник и сряда "Ахинора" беше специален гост в изложбата в СГХГ "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век".

"Защо ме будите?" – така беше озаглавена лекцията на д-р Пламен Петров, посветена на картината и на нейния художник. Лекция, която той изнесе пред публиката в Градската галерия в София вечерта в сряда.

Пламен Петров

"Ахинора" и този поглед се оказва не само за творчеството на Иван Милев, но и за цялата история на портрета в българското изкуство, особено през 20- те години, действително извънреден като композиционно решение от една страна и като колорит и естетика, която се постига в този портрет, от друга страна.

Тази естетика се определя от част от публиката, и от немалко изследователи като повлияна от стилистиката на сецесиона и изключително от творчеството на Густав Климт, посочи още Петров.

"Музей "Ахинора" се помещава в сграда, проектирана като дом на семейството на Емануил и Нина Станчеви и издигната на прехода между 20-те и 30-те години на миналия век. Главата на фамилията е търговец и е свързан с развитието на местното читалище „Искра“. Съпругата му Нина Станчева е медицинска сестра и аптекарка. Родовата памет предава историята за творба на художника Иван Милев, която е дарена на семейството от първата му самостоятелна изложба в Казанлък. В края на 2021 г. сградата се превръща в музейно пространство, което да приюти една от най-ценните творби, съхранявани в града на розите – картината на Иван Милев от 1925 г., която дарява на родния Казанлък само няколко месеца преди смъртта си – картината "Ахинора". Музей "Ахинора" е открит официално на 24 май 2023 г. като филиал на Художествена галерия – Казанлък.

Пламен Петров е български историк, публицист и изкуствовед. Роден е на 6 август 1983 г. във Велико Търново. Образованието му преминава последователно през УАСГ, НХА, СУ „Св. Климент Охридски“ и НБУ. Преподавател е към катедра „Съвременна българска история“ при Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, където през 2020 г. защитава дисертация, посветена на отношенията между властта и изкуството в България през 70-те години на ХХ в. През годините публикува свои текстове в списания „L’Europeo“, „A-specto“, „Abitare“, във вестници „24 часа“, „Култура“ и др. Автор е на няколко монографични изследвания. От 2021 г. е директор на Художествена галерия - Казанлък.


Още по темата слушайте в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лия Петрова с нов албум и престижен дебют в Лондон

Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев.  С голяма радост научаваме, че..

публикувано на 16.05.25 в 16:28
Крис Шарков

Крис Шарков: Репетициите за мен са като "наркотик", те са "зависимост"

Гост в "Магията на театъра" е театралният режисьор Крис Шарков . "В тази криза на истината в съвременното общество, именно истината е това, което търсим най-много в театъра през последните години" - думи на режисьора Крис Шарков. Крис Шарков е един от талантливите режисьори у нас, който впечатлява с решенията си на сцената, с овладяването на..

публикувано на 16.05.25 в 16:07

Либертанго - новият фестивал на София

Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, започнал с успех активна професионална кариера по българските и световните сцени. Той е носител на множество престижни награди, една от които е статуетката "Музикант на годината 2022" като победител в анкетата сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт".  Отзвук от "Музикант на..

публикувано на 15.05.25 в 18:03

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 31-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушатели - Директорът на Пловдивската опера маестро Диан Чобанов представя акцентите в предстоящото издание на летния фестивал "Opera Open" на сцената на Античния театър в..

обновено на 14.05.25 в 18:14
Павел Станчев

Павел Станчев: Симеон Сакскобургготски винаги е поставял България над всичко

Днес - 14.05, е премиерата на документалния филм "Царят гражданин" от поредицата "БНТ представя" . Лентата е посветена на Симеон Сакскобургготски.  Автор на филма е Павел Станчев , медиен експерт и телевизионен мениджър. "Досега няма премиери, които да са станали царе, но има случай на цар, който е станал министър-председател. Избран е..

публикувано на 14.05.25 в 13:30

"Вечер на таланта": Поезия, изкуство и вдъхновяващи истории

Поезия, изкуство и вдъхновяващи истории ще се съберат на едно място по време на специалната "Вечер на таланта" , организирана от Фондация "Шанс за децата и природата на България". Тя ще е утре в Бизнес Парка в София. " Във фокуса на събитието ще са 20 млади таланта на възраст между 10 и 19 години. Всички те са поети, музиканти, художници,..

публикувано на 14.05.25 в 10:13
Габриела Георгиева - Музикант на годината 2024

Габриела Георгиева: Артист без предизвикателства не може да израства

В Първо студио на БНР бяха отличени носителите на приза "Музикант на годината". В анкетата на предаването за класическа музика "Алегро виваче" тази година се включиха около 5000 души. Оперната прима Габриела Георгиева е "Музикант на годината 2024" " Тази любов се усеща неминуемо – това е взаимен обмен: аз чрез публиката и тя чрез..

публикувано на 13.05.25 в 10:03