"Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него, съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин, за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за БНР Пламен Петров, директор на Художествената галерия в Казанлък.
За картината на Иван Милев "Ахинора" преди около две години беше създаден музей - тя е единствената картина не само у нас, а и по света, която си има свой собствен музей.
Този вторник и сряда "Ахинора" беше специален гост в изложбата в СГХГ "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век".
"Защо ме будите?" – така беше озаглавена лекцията на д-р Пламен Петров, посветена на картината и на нейния художник. Лекция, която той изнесе пред публиката в Градската галерия в София вечерта в сряда.
"Ахинора" и този поглед се оказва не само за творчеството на Иван Милев, но и за цялата история на портрета в българското изкуство, особено през 20- те години, действително извънреден като композиционно решение от една страна и като колорит и естетика, която се постига в този портрет, от друга страна.
Тази естетика се определя от част от публиката, и от немалко изследователи като повлияна от стилистиката на сецесиона и изключително от творчеството на Густав Климт, посочи още Петров.
"Музей "Ахинора" се помещава в сграда, проектирана като дом на семейството на Емануил и Нина Станчеви и издигната на прехода между 20-те и 30-те години на миналия век. Главата на фамилията е търговец и е свързан с развитието на местното читалище „Искра“. Съпругата му Нина Станчева е медицинска сестра и аптекарка. Родовата памет предава историята за творба на художника Иван Милев, която е дарена на семейството от първата му самостоятелна изложба в Казанлък. В края на 2021 г. сградата се превръща в музейно пространство, което да приюти една от най-ценните творби, съхранявани в града на розите – картината на Иван Милев от 1925 г., която дарява на родния Казанлък само няколко месеца преди смъртта си – картината "Ахинора". Музей "Ахинора" е открит официално на 24 май 2023 г. като филиал на Художествена галерия – Казанлък.
Пламен Петров е български историк, публицист и изкуствовед. Роден е на 6 август 1983 г. във Велико Търново. Образованието му преминава последователно през УАСГ, НХА, СУ „Св. Климент Охридски“ и НБУ. Преподавател е към катедра „Съвременна българска история“ при Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, където през 2020 г. защитава дисертация, посветена на отношенията между властта и изкуството в България през 70-те години на ХХ в. През годините публикува свои текстове в списания „L’Europeo“, „A-specto“, „Abitare“, във вестници „24 часа“, „Култура“ и др. Автор е на няколко монографични изследвания. От 2021 г. е директор на Художествена галерия - Казанлък.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР. Главен диригент е Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма, подходяща за..
25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..
За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му..
Мартенският афиш на Миланската Скала зарадва любителите на оперното изкуство с шедьовъра на Джакомо Пучини “Тоска”. На 15 март завесата на театъра тържествено се вдигна за спектакъла, открил сезон 2019/2020 г. За пореден път режисьорът Давиде Ливермор не разочарова публиката със своята зрелищна продукция, а изключителният музикален състав и..
Галерия "Доза" представя изложбата на Станислав Беловски "Къщата на залязващото слънце". Произведенията в нея не пресъздават миналото, а го разместват – като монтаж, който поражда напрежение между образите, вместо да ги фиксира в носталгичен ред. Те задават посока на тръгване "навътре" – към личното, към спомена. Изградени са така, сякаш кадрират..
Драматичният театър в Ловеч ще представи премиерата на моноспектакъла "Последният танц на Нижински". Пиесата на Норман Алън се поставя за първи път в България. Режисьор и актьор на моноспектакъла е Георги Грозев. Правата за постановката са закупени от Холивуд. Вацлав Нижински е легендарен руски и френски балетист и балетмайстор. Той е о..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Генезисът на избирането на българския европрокурор е порочен и води към Делян Пеевски. Това каза пред БНР адв. Иван Петров, бивш апелативен прокурор..