Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ирина Манушева: Превърнахме цялото образование в подготовка за изпити

Какво произвежда нереформираното образование?

Ивайло Кискинов: Изнудваме децата да заучат нещо и да го възпроизведат – това е система от миналия век!

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи.

Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува, каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията.

Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата образователна система и се "спуска" към началните класове. Сред поставените от нея въпроси е и този дали е редно да задължаваме децата да избират профил на толкова ранна възраст.

Въпросът е дали този формат ни устройва, какво мерим, коментира Ивайло Кискинов, директор на 202-ро училище в Долни Пасарел, Софийско. Училището е защитено, в него учат 56 деца.

"Мерим знанията, доколкото има учебни програми, учебно съдържание, върху което се полагат тези изпити. Друг е въпросът дали мерим уменията за използваме тези знания. Това липсва във външното оценяване."

Ние изнудваме нашите деца да заучат нещо и да го възпроизведат – това е система от миналия век, заяви училищният директор.

Според Ирина Манушева когато акцентът е върху оценяването, образованието става все по-формално.

Ирина Манушева и Ивайло Кискинов  Снимка: Юлияна Корнажева

Липсва анализ до какво води сегашната система и какви са последиците от нея – "за ползите, евентуалните, и най-вече вредите от тази система", изтъкна тя.

"Резултатите по математика красноречиво показват, че тази система не работи за никого."

Средният резултат за страната не говори нищо. Да погледнем по области какво се случва, допълни още Ирина Манушева. По думите ѝ, в половината области 75% от децата не успяват да достигнат прага от 50 точки по математика, а в 9 области 50 на сто от децата не успяват да достигнат дори 30 точки.

"Превърнахме цялото образование в подготовка за изпити", смята Манушева. Тя цитира данни, според които три четвърти от седмокласниците в големите градове посещават частни уроци.

"Покъртително е как в нашата система никой никъде не пита учениците как виждат ролята си в собственото им образование."

"До четвърти клас външните оценявания години наред показват високи резултати. Какво се случва в прогимназията? Равнището рязко се вдига, защото учебните програми са такива. Въпросът, който никой не си поставя е – защо са ни точно тези знания? Ако искаме да развиваме умения за аналитично мислене, за прилагане на малък обем от знания, но творчески, то трябва да бъдат променени гледната точка, фокусът на самите програми. 30 години реформа в образованието не се случва", подчерта Ивайло Кискинов в предаването "Хоризонт до обед".

Системата ограничава учителите и бюрократично, и негласно, посочи в заключение Ирина Манушева.

"Не успяваме да разберем като общество каква е целта на това образование. Не може непрекъснато да попълват тестове с а, б и в."

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18