На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози.
Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов, Христо Обрешков, Петър Христосков, а на 12-годишна възраст се обучава в Мюнхен. Завършва Музикалната академия в София през 1949 г. като първенец на випуска. Скоро след това на Второто общобългарско състезание за певци и инструменталисти печели награда, а на следващото състезание с втора награда е Българското клавирно трио, създадено от него с участието на пианистката Еми Бехар и виолчелиста Владимир Дойчинов - състав, с който развиват активна концертна дейност в цялата страна.
След завършването на Музикалната академия Арнаудов работи като помощник-концертмайстор на Софийската филхармония, за кратко концертмайстор на Софийската опера и на Видинската филхармония. Специализира една година в Московската консерватория при Марина Козолупова и Юрий Янкелевич.
От 1950 г. Петър Арнаудов започва педагогическата му дейност, която продължава 50 години - до неговата смърт на 3 май 2016 г. Преподава в Софийското музикално училище, а от 1976 г. е негов заместник-директор. От 1988 до 1996 г. преподава и в Музикалната академия в Солун. Преподавателската дейност е неговото призвание - той възпитава цяла плеяда известни наши цигулари: Георги Тилев, Николай Марангозов, Сабина Бояджиева, Дора Бръчкова, Ваня Миланова и още много други. Негови ученици са известните ни музиканти Борис Карадимчев и Емил Чакъров. Петър Арнаудов издава много пособия за педагогическа дейност, превежда книгата на Карл Флеш “Изкуството на цигулковото свирене“, редактира и съставя сборници с етюди, подпомагащи обучението на начинаещите музиканти, особено сборника съвместно с Константин Зидаров „Малкият цигулар“.
Петър Арнаудов е много уважаван музикант с принос и като инструменталист - с активно участие в концертния живот В репертоара му бяха всички цигулкови концерти на Моцарт, на Брух и Шосон, той и Здравко Йорданов за първи път у нас представиха Двойния концерт на Бах със Софийската филхармония. Изнасяше сонатни вечери с пианистите Златинка Мишакова и Георги Азманов с творби от Моцарт, Бетовен, Брамс и Прокофиев.
В Златния фонд на бНР е запазено интервю с Петър Арнаудов, направено през 2016 г., в което той говори за любимите си ученици Емил Чакъров и Ваня Миланова. Думите на уважавания музикант и негово изпълнение в дуо със Златка Арнаудови от 1966 г. можете да чуете в звуковия файл.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Акция на полицията в столичния квартал "Студентски град". Открито е голямо количество анаболни стероиди и таблетки. Двама души са..
Главният вход на столичното 24-о средно училище "Пейо Яворов" в кв. "Хаджи Димитър" беше зазидан, а причина за това се смята отстоянието от казино,..