Навършиха се 110 години от рождението на българския тенор Милен Паунов - творец със собствен принос към развитието на нашия музикален театър не само като певец, но и като режисьор и преводач.
Роден е на 5 ноември 1914 г. в София. Учи в Американския колеж, където овладява перфектно английски, френски и немски език. Завършва Юридическия факултет на Софийския университет и шест години работи в Централното управление на Народната банка. И нищо не подсказва как ще се промени неговия жизнен път.
Докато работи в банката, Паунов е хорист в мъжкия хор "Гусла". Той има много стабилен глас с голям диапазон и метален тембър и това го кара да започне да взема уроци по вокална постановка при Събчо Събев. На един урок случайно присъства директорът на театър „Одеон“ Стефан Пенчев - той много харесва гласа на Милен Паунов и го кани за солист на тетатъра. Дебютът му е в новата оперета на Ото Либих "Бамбола", а следващите му изяви са в оперетите "Фраскита", "Любов и трон", "Чучулигата“.
Участието на Милен Паунов в оперетните ни театри продължава успешно до 1947 г. - тогава той се явява на конкурс за солист на Софийската народна опера и веднага е назначен. Първата му роля е на Алфред от "Травиата" на Верди. В следващите години се изявява с партии от лиричния теноров репертоар - Херцога, Фауст, Педрило, Ринучо, Рудолф, Пинкертон. Постепенно преминава на характерни роли - сред тях Шуйски от "Борис Годунов", Голицин от "Хованщина", Кадията от "Луд гидия" на Парашкев Хаджиев.
Но работата на Паунов не се ограничава само с проявите му на сцената. Той прави преводи на оперни либрета - много трудна дейност, изискваща както познания в областта на музиката и специфичните изисквания на текста в операта, така и дълбоки познания на езика от който превежда, познания в най-големите нюанси. Първото лирето, което превежда, е на оперетата "Тримата мускетари" на Лехар. Милен Паунов става много търсен преводач, а връх на неговата дейност е либретото на български на „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус, написано на старонемски в песенна форма.
Не всички знаят, че либретото на най-известния български балет - "Козият рог" от Красимир Кюркчийски, е написано от Милен Паунов. Постановките на преведените от него либрета го насочват към режисьорски дебют в Русенската опера, за която превежда "Тъжният понеделник" от Гершуин.
Благодарение на международната си кариера като изпълнител, българинът пее на Залцбургския фестивал ролята на Мисаил от "Борис Годунов", а е ангажиран и за помощник-режисьор на постановката, дирижирана от Херберт фон Караян. В Чикаго е Шуйски от същата опера, след това режисира заглавието в Колумбия. За тези му успехи твърде малко се знае у нас.
Милен Паунов умира през 2002 г. В Златния фонд на БНР са съхранени спомени за него на големия тенор Никола Николов в запис от 1985 г. Чуйте в звуковия файл.
Писателят и издателя Георги Гроздев представи пред БНР най-новата си книга "Приключения с Балканска библиотека". В нея е събрана неговата работа, неговите успехи в продължение на толкова много години. Откъде да започнем? "Книгата е посветена на нашите съмишленици от България и Балканите с благодарност. Макар да съм автор, съм и съставител,..
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...