Съгласно споразумението от Баку развитите страни трябва да отпускат най-малко 300 милиарда долара годишно до 2035 година. Парите ще идват от различни източници, включително държавни бюджети, частни инвеститори и потенциално данъчно облагане на авиационния сектор и богатите. Съединените щати и ЕС призоваха за разширяване на донорската база и включване на държави като Китай и Саудитска Арабия, които все още са в групата на развиващите се, въпреки печелившите си икономики. Китай обаче отказва да промени статута си с довода, че вече отпуска двустранна финансова помощ
Еврокомисарят по климатичната политика Вопке Хукстра, който бе главен преговарящ на ЕС, определи постигнатото като “амбициозно, необходимо, реалистично и постижимо”.
"Опитахме се да договорим справедливо за всички споразумение като вземем предвид страданията, възможностите и желанията на другите."
Според най-слабо развитите страни, които са и сред най-засегнатите от климатичната криза, постигнатото споразумение е твърде малко и твърде закъсняло. Представители на малките островни държави дори демонстративно напуснаха преговорните зали в часовете преди оформянето на крайната сделка.
Споразумението за 300 млрд. долара е "шега" и "обида", заяви представителят на Нигерия. Делегатът на Боливия изрази съжаление, че развиващите се страни са оставени сами да се справят с тежкото си положение в климатичната криза.
А представителката на Пакистан изтъкна:
"Тръгваме си от Баку със смесени чувства и натежало сърце, защото има критични пропуски в решенията, които приехме тук."
Преговорите бяха сцена на спорове и между развиващите се страни. Блокът на най-бедните поиска 220 милиарда годишно, докато Съюзът на малките островни държави - 39 милиарда. Числата не бяха отразени в заключителния текст.
Световната организация за борба с изменението на климата "Грийнпийс" осъди споразумението, заявявайки, че преговарящите са отстъпили пред интересите на страните производителки на петрол. Текстът от КОП 28 за "постепенно отказване от изкопаемите горива" е изчезнал в споразумението от Баку.
"Нито една страна не получи всичко, което искаше, тръгваме си от Баку с планини от работа пред нас." каза изпълнителният секретар на рамковата конвенция Саймън Стийл.
Надявах се на по-амбициозни резултати, каза в обръщението си генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, но допълни, че споразумението от Баку е база, върху която ще се надгражда.
Регионалната екологична инспекция във Велико Търново отново задължи общините от Великотърновска и Габровска област да установят и почистят нерегламентираните замърсявания с отпадъци на тяхна територия. Четиринадесетте общини в двете области до 17 февруари трябва да направят графици за почистване на незаконните сметища в населените места, по..
От 11 до 15 февруари ще се проведе 75-ият фестивал на италианската песен "Санремо". Специален гост ще бъде феноменалният 6- годишен пианист от Сицилия Алесандро Джервази. Той ще е най-младият музикант, който ще излезе на сцената на театър "Аристон", което е предвидено на 12 февруари. Джервази е от Бузето Палицоло. Свири на пиано до..
Хиляди хора участваха в шествие в английскя град Шефийлд в знак на почит към 15-годишния Харви Уилгуус, който почина, след като беше намушкан с нож в училище в града и като протест срещу високата престъпност с ножове във Великобритания. Харви Уилгуус почина от прободни рани в гърдите в католическата гимназия „Вси светии“ в Шефийлд в понеделник...
Тайван изпрати делегация във Вашингтон, за да обсъди евентуалните американски мита, които президентът Доналд Тръмп може да наложи. Министърът на икономиката Куо Джих-хуей заяви, че властите на едноименния остров са се подготвили в случай, че такива бъдат наложени. Технологичните компании в Тайван, където се намира най-големият производител на..
Акциите на компанията за електромобили "Тесла" поевтиняха с 11 процента тази седмица. Пазарното отражение последва някои изяви на собственикът и най-богат човек в света Илон Мъск, който е приближен на американския президент Доналд Тръмп. Причината за срива в стойността на акциите от "Блуумбърг" отдават на шокиращия спад в продажбите на "Тесла" през..
Парламентарни избори ще се проведат утре в Косово. Това е и завършекът на първия пълен управленски мандат в балканската страна, след обявяването на независимост от Сърбия през 2008 година. Той беше изпълнен от премиерът Албин Курти и лявото националистическо движение "Самоопределение". В заключителния си митинг снощи Курти акцентира..
Тази вечер се проведоха станалите традиционни шествия срещу крайната десница в редица градове в германия. В Мюнхен са участвали 250 000 души според властите, а според организаторите - 320 000, пише Франс прес. В подобен протест в Хановер са се включили 24 000 души. Тази вечер слоган на шествията беше "Демокрацията има нужда от теб", с който се..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..