Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Развиващите се държави критикуваха споразумението от КОП29

Снимка: БТА

Помощта, обещана за енергийния преход в по-бедните държави и адаптирането им към климатични промени, ще нарасне трикратно през следващото десетилетие и ще достигне 300 милиарда долара годишно през 2035-та.
За това се договориха участниците в международната конференция в Баку.
В окончателния текст отпадна обещанието за изричен отказ от фосилните горива. Средствата ще бъдат осигурени от Европейския съюз и 23 развити държави. Китай - втората по големина икономика в света и най-големият замърсител - отказа да бъде вписан сред тях с аргумента, че вече предоставя помощ по линията на двустранни споразумения. 
Индия и редица по-бедни страни възроптаха срещу сумата от 300 милиарда годишно като "мизерна" и "обидна" предвид величината на проблемите, създадени от глобалното затопляне.

Съгласно споразумението от Баку развитите страни трябва да отпускат най-малко 300 милиарда долара годишно до 2035 година. Парите ще идват от различни източници, включително държавни бюджети, частни инвеститори и потенциално данъчно облагане на авиационния сектор и богатите. Съединените щати и ЕС призоваха за разширяване на донорската база и включване на държави като Китай и Саудитска Арабия, които все още са в групата на развиващите се, въпреки печелившите си икономики. Китай обаче отказва да промени статута си с довода, че вече отпуска двустранна финансова помощ

Еврокомисарят по климатичната политика Вопке Хукстра, който бе главен преговарящ на ЕС, определи постигнатото като “амбициозно, необходимо, реалистично и постижимо”.

"Опитахме се да договорим справедливо за всички споразумение като вземем предвид страданията, възможностите и желанията на другите."

Според най-слабо развитите страни, които са и сред най-засегнатите от климатичната криза, постигнатото споразумение  е твърде малко и твърде закъсняло. Представители на малките островни държави дори демонстративно напуснаха преговорните зали в часовете преди оформянето на крайната сделка.

Споразумението за 300 млрд. долара е "шега" и "обида", заяви представителят на Нигерия. Делегатът на Боливия изрази съжаление, че развиващите се страни са оставени сами да се справят с тежкото си положение в климатичната криза.

А представителката на Пакистан изтъкна:

"Тръгваме си от Баку със смесени чувства и натежало сърце, защото има критични пропуски в решенията, които приехме тук."

Преговорите бяха сцена на спорове и между развиващите се страни. Блокът на най-бедните поиска 220 милиарда годишно, докато Съюзът на малките островни държави - 39 милиарда. Числата не бяха отразени в заключителния текст.

Световната организация за борба с изменението на климата "Грийнпийс" осъди споразумението, заявявайки, че преговарящите са отстъпили пред интересите на страните производителки на петрол. Текстът от КОП 28 за "постепенно отказване от изкопаемите горива" е изчезнал в споразумението от Баку.

"Нито една страна не получи всичко, което искаше, тръгваме си от Баку с планини от работа пред нас." каза изпълнителният секретар на рамковата конвенция Саймън Стийл.

Надявах се на по-амбициозни резултати, каза в обръщението си генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, но допълни, че споразумението от Баку е база, върху която ще се надгражда.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протест срещу насилието над деца: Сурови присъди и публичен регистър на педофилите!

С настояване за доживотни присъди и публичен регистър на педофилите десетки протестираха в центъра на София срещу насилието над деца. Според организаторите на протеста има подкрепа за законови промени от всички политически партии , включително извънпарламентарни. Да се удвоят минималната и максималната присъди за сексуално и физическо..

публикувано на 03.04.25 в 06:51
Марк Карни

Остри реакции срещу митата, обявени от Доналд Тръмп

Международните лидери разкритикуваха решението на американския президент Доналд Тръмп да наложи масово мита върху вноса в САЩ. Премиерът на Канада Марк Карни обяви, че страната му ще противодейства на митата, обявени от Доналд Тръмп.  "Ключово е да действаме с цел и сила и точно това ще направим", каза Карни преди заседание на канадския..

публикувано на 03.04.25 в 05:23
Никос Христодулидис

Никос Христодулидис ще опита да привлече американски инвестиции в Кипър

Кипър се стреми да привлече американски инвестиции с висока стойност в стратегически финансови и икономически сектори. С тази мисия президентът Никос Христодулидис замина за САЩ, където от днес в продължение на една седмица той и министри ще представят благоприятните условия за бизнес в страната.  Целта на започващото посещение е популяризирането на..

публикувано на 03.04.25 в 04:43
Киър Стармър

Доналд Тръмп пощади Великобритания, смятат икономически експерти на Острова

Доналд Тръмп обяви мита от 10% върху британския износ за САЩ, но на фона на започналата глобална търговска война, включваща 20% мита за ЕС и 34% за Китай, Обединеното кралство изглежда пощадено от американския президент, смятат икономически експерти на Острова. Доналд Тръмп обвини други нации по света, включително съюзници, в "разграбване и..

публикувано на 03.04.25 в 04:24

"Златната ера" на Америка: Тръмп обяви мита между 10% и 49%

Американският президент Доналд Тръмп обяви базови мита от 10 процента върху вноса в Съединените щати. Мерките ще влязат в сила на 5-и април и ще се отразят на цялата световна икономика, посочва Би Би Си.  На някои страни ще бъдат наложени още по-сериозни тарифи - до 50 на сто, които ще започнат да се прилагат на 9-и април. В речта си в розовата..

публикувано на 03.04.25 в 00:56

Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита

Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита сектори. Това са производството на автомобили, селското стопанство и винопроизводството. Очаква се парите да бъдат насочени и към производството на алуминий, стомана и петрол. Правителството ще спаси засегнатите сектори и..

публикувано на 02.04.25 в 22:19

БАИ: Инвестиции за над 2,5 млрд. евро са влезли в икономиката ни през 2024 г.

Инвестиции в размер на над два и половина милиарда евро са влезли в българската икономика през миналата година, съобщи изпълнителният директор на Агенцията за инвестиции Мила Ненова.  Сертифицирани са повече от 20 инвестиционни проекта за 645 милиона лева с 1845 разкрити работни места.  От началото на тази година от агенцията отбелязват засилен..

публикувано на 02.04.25 в 22:11