Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Следващата стъпка е да се тренират моделите по начин, по който да бъдат по-етични, сигурни и справедливи"

Петър Цанков: Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран

"Има голяма паника и страх, че регулацията ще блокира иновациите, но това не е вярно"

| Интервю
Петър Цанков
Снимка: Личен архив

Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран. Това заяви пред БНР Петър Цанков. Той е част от екипа, създал инструмент, по който може да се тества дали в моделите се спазва регламента за изкуствения интелект, който беше приет в Европа. Той работи от близо месец. Системата е разработена от института INSAIT към СУ "Св. Климент Охридски", Швейцарския федерален университет и компанията LatticeFlow.  

Наличието на алгоритми за проверка на съответствието с новото европейско законодателство е успокоило фирмите, които са били готови да не инвестират в ЕС заради новите регулации, посочи още Цанков. 

"Има определен прозорец, в който компаниите трябва да докажат, че спазват регламента. Моделите трябва да бъдат по-сигурни, да бъдат справедливи и да не дискриминират. В регламента има зададени шест принципа. За всеки един от тях успяхме да извлечем какви са изискванията за системите, които след това интерпретирахме технически". 

Алгоритъмът, който е създаден, е безплатен и публично достъпен, отбеляза експертът. Създателите му вече са тествали голяма част от съществуващите модели за ИИ на големите компании. 

"Следващата стъпка е да се тренират моделите по начин, по който да бъдат по-етични, сигурни и справедливи.  

Голяма част от компаниите, които създават ИИ, дори имат по-стриктни от зададените от законодателството принципи, които да следват". 

Има голяма паника и страх, че тази регулация ще блокира иновациите, но това не е вярно, заяви Цанков. 

"Регулация за ИИ трябва да има.

Ние показахме, че моделите, които съществуват и се пускат в момента, вече спазват голяма част от тези принципи".

В звеното към ЕК, което отговаря за ИИ, вече има работни групи, които взимат работата по инструмента за тестване на моделите на ИИ като отправна точка.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Турският външен министър Хакан Фидан.

Външният министър на Турция планира да посети Киев

Турският външен министър Хакан Фидан, който от понеделник е на посещение в Москва, планира да пътува до Киев тази седмица, съобщи днес турски официален представител пред АФП. "Министърът планира да посети Киев тази седмица", заяви източникът, без да посочи конкретна дата, докато Турция се надява отново да бъде домакин на мирните преговори..

публикувано на 28.05.25 в 08:15
Дмитрий Медведев

Медведев отговори на Тръмп след изявлението му, че Путин "си играе с огъня"

Заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев заяви, че единствената реална заплаха, за която светът трябва да се тревожи, е Трета световна война, предадоха Ройтерс и БТА.  Реакцията на Медведев дойде след критики на американския президент Доналд Тръмп към руския лидер Владимир Путин. "По повод думите на Тръмп, че..

публикувано на 28.05.25 в 08:10
Калоян Стайков

Калоян Стайков: Няма логика да се подпомага бизнес, който реализира високи печалби

Държавата отдавна трябваше да спре да подпомага бизнеса или поне не по този начин . Това заяви пред БНР Калоян Стайков от Института за енергиен мениджмънт, след като индустрията настоя да получава по-големи от досегашните компенсации за електроенергията, която ползва. В отворено писмо до премиера, енергийния министър и Народното събрание..

публикувано на 28.05.25 в 08:06
Прехващане на изстрелян от Русия дрон над Киев.

Украйна отново е била атакувана с руски дронове през нощта

Украинският президент Володимир Зеленски планира да разшири допълнително оръжейната индустрия на страната си, за да ѝ позволи да се защитава по-добре от руската пълномащабна инвазия.  Руските власти заявиха, че снощи са отблъснали масирана атака с украински дронове. Тази нощ Украйна отново е била атакувана от Русия с дронове и ракети...

публикувано на 28.05.25 в 08:03

Започва 77-ото издание на Националния поход по стъпките на Ботевата чета

Започва 77-ото издание на Националния поход по стъпките на Ботевата чета от Козлодуй до историческия връх Околчица.  Походът по стъпките на Ботевата чета от Козлодуй до връх Околчица е 5-дневен преход с дължина 120 километра. "Различен терен, движение по асфалтиран път, след това планински релеф - от всичко по малко", каза ръководителят на..

публикувано на 28.05.25 в 07:20

Доклад за състоянието на отбраната обсъждат в ресорната парламентарна комисия

Доклад за състоянието на отбраната и Докладът за изпълнение на Програмата за инвестиции в отбраната до 2032 година ще обсъдят депутатите от ресорната отбранителна комисия.  Част от изводите в доклада за отбраната за 2024-а  са, че некомплектът от военнослужещи е 21,8 %. Най- голям е при войниците 27 процента, и при офицерите -  26 на сто...

публикувано на 28.05.25 в 07:09

МС с предложение за подобряване на условията за корабоплаване по р. Дунав

Правителството се събира на редовно заседание днес. На Народното събрание ще се предложи да ратифицира споразумение за възлагане на съвместни обществени поръчки от България и Румъния за подобряване условията за корабоплаване в общия участък на река Дунав. Министрите ще одобрят допълнителни разходи по бюджета на Министерството на правосъдието и ще..

публикувано на 28.05.25 в 07:05